Přesně tak!!!!
Basic a PICAXE je pravé požehnání, minimálně pro mě, člověka odkojeného na IQ151 a basicu! Svatá slova! Díky za PICAXE!!!
Někdo , kdo se zabývá čistě HW a občas potřebuje nějaký časovač, přepínač, zkrátka udělátor jako součást již fungujícího zařízení sice dokáže požadované věci řešit pomocí 555, TTL, CMOS logiky, ale využití PICAXE je v tomhle případě mnohem jednodušší, efektivnější, elegantnější a ve výsledku i levnější ( úspora času při ladění HW )
Jen pro příklad: Napájení elektronkového zesilovače. Ať již VF, nebo NF. Po zapnutí je třeba žhavit, pak musí naběhnout záporné předpětí, poté anodové napájení, po další chvíli a ustálení poměru se připojí reproduktory. A krátké pípnutí - OK sigál z pieza.
Ano, máme několik možností - několik 555 časovačů spouštěných za sebou, nebo posuvný registr (4017 ), případně tranzistorová logika. Při každé potřebě změnit čas zásah do HW, to omrzí i zarputilého HW-éráře.
Tak nám vymysleli PICAXE. Jednodušeji už to opravdu nejde. I my zarytí odpůrci programování jsme pak schopni výšepopsaný problém řešit jediným obvodem , kódem o 15 řádcích napsaných a odsimulovaných za 5 minut! Navíc může PICAXE zároveň hlídat anodový proud, žhavicí proud, přebuzení, při změně reagovat dalším podnětem... pípnutím, odpojením.... Změny časování jsou záležitostí pár kliků v PC. Není třeba programátor! Prostě v jednoduchosti je krása. PICAXE nemá konkurovat čemukoliv jinému, je tu pro nás, co se nechtějí učit kvůli pár projektům programovat. Je k výběru několik druhů podle PINové výbavy. Pro klíčování CW majáku by mi sice stačil i 3-4 pinový PICAXE , ale začínáme na 8 pinech a končíme na 40! Co víc si přát?
I mému synkovi se to moc líbí, je schopen udělat semafor se třemi LED během velmi krátkého zaškolení a osvojení si pár příkazů:
do
high 4
pause 10000
high 5
pause 1500
low 4
low 5
high 6
pause 10000
low 6
high 5
pause 2000
low 5
loop
Je fakt, že se to dá udělat i z diskrétních součástek a určitě si to také postavíme, ale jako demonstrace síly a jednoduchosti PICAXE pro malého kluka je model semaforu naprosto dostačující.
Trochu obavu mám o mladé, začínající programátory, mám pocit, že může BASIC jako takový třeba ovlivnit myšlení a počáteční nadhled na problematiku programování. A poněkud zkomplikovat pozdější studium například C, nebo jiných dospělých jazyků. Ale je to můj pocit, mladí lidé jsou myšlenkově pružní a dokážou se mnohem rychleji adaptovat, než my, staříci :-)
A moje vize u PICAXE a dalšího vývoje?
V dalších nových verzích PICAXE už asi nebude třeba programátor, k procesoru se připojí jen mikrofon a namluvíme, co má procesor dělat. V prvních verzích anglicky, další verze už budou multijazyčné...
Pozdější modely procesorů už budou odezírat a číst myšlenkové pochody programátora, samy sestaví a optimalizují program. |