LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> Komentarze :: článek Programujeme procesory Picaxe I. - úvod

Arduino 23.1.2013 11:07
jnet

Zajímalo by mě, zda se v dalších dílech autor dotkne také vazeb na Arduino (případně R pi). Tento mikroprocesor má výhodu v tom, že snad může nahradit neohrabané shieldy Arduina pro různý HW (např.motory), co mě ale poměrně děsí, je to, že přidává další typ jazyka a to Basic. A to ke "skoro céčku"Arduina a Pythonu u R pi. Jako hodně starý pes jsem se už pustil do Pythonu, ale na ten Basic už se mi nechce, na rozdíl od Pythonu už pomalu umírá. Co spojím na kontaktním poli jako HW, to pak zaručeně nedám dohromady jako SW. Škoda, nicméně seriál vypadá velmi nadějně a těším se na další díly.

Re: Basic 25.1.2013 08:31
Jirza

Tak si představte, že existují i elektronici profesionálové, co se SW úspěšně vyhýbají po celé desítky let. Pro ty je Basic pravým požehnáním, protože s jeho pomocí dokáží vytvořit (či upravit) alespoň něco málo základních programů pro PIC... Basic je prostě "lidský" a přehledný, nepoužívá nesmyslné zápisy, divnou syntaxi apod.

Na rozdíl od C a podobných záležitostí, které na zmíněné jedince působí asi jako čínština kombinovaná s marťanštinou. O assembleru samozřejmě už ani nemluvě.

Proto autore jen houšť a větší kapky. Jen bych dodal, že pro PIC a Basic existují i jiné možnosti než PICAXE. Jde o použití čistokrevných PIC a k tomu Basic kompilátorů, které jsou v omezené verzi free. Selsky řečeno: píšete v něčem, co je prakticky Basic, mezivýsledkem při kompilaci je nějaký *.asm a výsledkem *.hex.

Oba kompilátory, které zmíním, fungují i v Linuxu pod Wine. Jsou to PDS Lite (http://www.protonbasic.co.uk/) a Mikro Basic Pro for PIC (http://www.mikroe.com/mikrobasic/pic/).

Re: Basic 20.10.2016 00:13
Jan Kuba

Přesně tak!!!!
Basic a PICAXE je pravé požehnání, minimálně pro mě, člověka odkojeného na IQ151 a basicu! Svatá slova! Díky za PICAXE!!!
Někdo , kdo se zabývá čistě HW a občas potřebuje nějaký časovač, přepínač, zkrátka udělátor jako součást již fungujícího zařízení sice dokáže požadované věci řešit pomocí 555, TTL, CMOS logiky, ale využití PICAXE je v tomhle případě mnohem jednodušší, efektivnější, elegantnější a ve výsledku i levnější ( úspora času při ladění HW )
Jen pro příklad: Napájení elektronkového zesilovače. Ať již VF, nebo NF. Po zapnutí je třeba žhavit, pak musí naběhnout záporné předpětí, poté anodové napájení, po další chvíli a ustálení poměru se připojí reproduktory. A krátké pípnutí - OK sigál z pieza.
Ano, máme několik možností - několik 555 časovačů spouštěných za sebou, nebo posuvný registr (4017 ), případně tranzistorová logika. Při každé potřebě změnit čas zásah do HW, to omrzí i zarputilého HW-éráře.
Tak nám vymysleli PICAXE. Jednodušeji už to opravdu nejde. I my zarytí odpůrci programování jsme pak schopni výšepopsaný problém řešit jediným obvodem , kódem o 15 řádcích napsaných a odsimulovaných za 5 minut! Navíc může PICAXE zároveň hlídat anodový proud, žhavicí proud, přebuzení, při změně reagovat dalším podnětem... pípnutím, odpojením.... Změny časování jsou záležitostí pár kliků v PC. Není třeba programátor! Prostě v jednoduchosti je krása. PICAXE nemá konkurovat čemukoliv jinému, je tu pro nás, co se nechtějí učit kvůli pár projektům programovat. Je k výběru několik druhů podle PINové výbavy. Pro klíčování CW majáku by mi sice stačil i 3-4 pinový PICAXE , ale začínáme na 8 pinech a končíme na 40! Co víc si přát?
I mému synkovi se to moc líbí, je schopen udělat semafor se třemi LED během velmi krátkého zaškolení a osvojení si pár příkazů:
do
high 4
pause 10000
high 5
pause 1500
low 4
low 5
high 6
pause 10000
low 6
high 5
pause 2000
low 5
loop

Je fakt, že se to dá udělat i z diskrétních součástek a určitě si to také postavíme, ale jako demonstrace síly a jednoduchosti PICAXE pro malého kluka je model semaforu naprosto dostačující.

Trochu obavu mám o mladé, začínající programátory, mám pocit, že může BASIC jako takový třeba ovlivnit myšlení a počáteční nadhled na problematiku programování. A poněkud zkomplikovat pozdější studium například C, nebo jiných dospělých jazyků. Ale je to můj pocit, mladí lidé jsou myšlenkově pružní a dokážou se mnohem rychleji adaptovat, než my, staříci :-)

A moje vize u PICAXE a dalšího vývoje?
V dalších nových verzích PICAXE už asi nebude třeba programátor, k procesoru se připojí jen mikrofon a namluvíme, co má procesor dělat. V prvních verzích anglicky, další verze už budou multijazyčné...
Pozdější modely procesorů už budou odezírat a číst myšlenkové pochody programátora, samy sestaví a optimalizují program.


KOMENTARZE
Arduino 23.1.2013 11:07 jnet
  L Re: Basic 25.1.2013 08:31 Jirza
    L Re: Basic 20.10.2016 00:13 Jan Kuba
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4852x
2. FreeBSD
Download: 9044x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8541x
4. alcolix
Download: 10916x
5. Onebase Linux
Download: 9632x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6219x

1. xinetd
Download: 2383x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4694x
4. LinPacker
Download: 9918x
5. VFU File Manager
Download: 3173x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7172x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2780x
8. Lefthand CRM
Download: 3540x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3089x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz