Rozhodne neni pravda, ze „V případě programů s uzavřenými zdroji se drtivá většina chyb odhalí již uvnitř autorské firmy.“. Vyvoj closed source softu obvykle probiha ve stylu 3/4 roku budeme kodit a tyden interne testit. V prubehu vyvoje se nestesti, abychom se nezdrzovali. O nejakem unit ci functional testingu ani nemluve. Pri tomto druhu testingu se najdou chyby jen v zakladnich funkcich a to dokonce i v pripade, ze si najmete na betatesty externisty.
V pripade opensource je testovani mnohem dukladnejsi, testuje se v prubehu vyvoje a to nejen vyvojari, ale take komunitou, ktera je pomerne aktivni v reportovani nalezenych chyb. Komunita uzivatelu closed source programu reportuje nelezene chyby jen zridka, nebot se to vseobecne povazuje za ztratu casu. Kdybych mel psat report o kazdem BSOD, jen za dnesek bych napsal 3...
Dalsi kapitolou je vydavani opravenych verzi. U OSS je zajmem autoru vydat patch co nejdrive, protoze je cilem autoru mit kvalitni produkt.
U closed source software tomu tak zdaleka neni, jelikoz se jeho vyvoj ridi odlisnymi principy. Napr. nebudeme vydavat opravene verze, misto toho vydame za 3/4 roku novou verzi, kde to bude jiz opravene. Kdybychom vydali opravenou verzi, uzitele by si nezakoupili nas dalsi produkt. Uzivatel totiz musi doufat, ze nas novy produkt vyresi vyresi veskere jeho problemy a pokud jsou v starem produktu nejake chyby, tak mu to pujde lepe. Pokud budeme prodavat bezchybny software, tak se dostaneme do situace, kdy nejvetsim konkurentem verze X je verze X-1.
Tato strategie se ale nesmi zas tak moc prehanet, jinak se dostanete do situace, kdy Windows Vista "maji za ukol obnovit duveru v pocitac". Pevne doufam, ze se to nepodari. PR prohlaseni jsou jedna vec, praxe druha. Pripomenme si jak ani uzavrene zdrojove texty neuchranili MSIE pred exploity, ktere zustaly navzdory nove bezpecnosti strategii neopravene nekolik mesicu. |