Sun Java Desktop
Že již nastává čas linuxu na desktopech je vidět i ve snaze velkých světových firem, které si tentokrát rozhodně nechtějí nechat ujet vlak.
15.4.2004 08:00 |
Ivan Majer
| Články autora
| přečteno 7103×
Jednou z těchto firem je i takový gigant jako Sun. Tato firma se rozhodla, že nenechá nic náhodě a představila svoji vlastní distribuci nazvanou Sun Java Desktop. O co se jedná?
Jedná se o plnohodnotnou linuxovou distribuci, která vychází ze SUSE a měla by se tak díky jednoduchému nastavení pomocí Yastu a přítomnosti kancelářského balíku StarOffice stát vážným konkurentem na poli operačních systémů.
Předpokladem je, že Sun Java Desktop bude alespoň ze začátku prosazován převážně do podnikové sféry.
O tom nakonec svědčí i výběr programů, který dává zcela jasně najevo, že se jedná o kancelářský desktop i když jsou samozřejmě zastoupeny i programy multimediální.
Po zakoupení produktu jsme se ho rozhodli nainstalovat na počítač s 1,6GHz procesorem a 256MHz RAM, abychom zajistili dostatečnou kapacitu a předešli tak případnému zkreslení recenze.
Samotná instalace využívá grafický instalátor Yast, kde si hned v úvodu můžeme zvolit jazykové nastavení. Celá instalace probíhá naprosto stejně jako instalace SUSE, kromě menšího množství instalačních balíků.
Standardně je jako desktop instalováno Gnome a z balíků kancelářský balík StarOffice 7 a Java 2 Standard Edition.
Instalace na uvedeném počítači byla bezproblémová a SJD si poradil s veškerým hardware, ať už to byla integrovaná grafická karta nebo zvuk.
Ve výběru balíků zcela chybí KDE a zrovna tak další konkurenční Office. Tady Sun zcela vsadil na své StarOffice ve verzi 7.
Jako jiného windowmanagera lze zvolit IceWM, který je obsažen na přiložených CD. Pro asijské země je obsažen StarSuite což je ořezaná verze StarOffice.
Rovněž jsou přidány programy pro notebooky.
Samotná instalace trvala včetně všech nastavení i poinstalačních kolem dvaceti minut.
Jak je v Yastu zvykem, není potřeba nic donastavovat na nainstalovaném systému, ale všechna možná nastavení jsou dostupná v závěrečném souhrnu.
Následoval již jenom závěrečný restart počítače a mohl jsem zkoumat linuxový desktop od Sunu.
Vzhledově desktop velice připomíná pracovní plochu známou z jiného OS a napomáhají tomu nejen názvy ikon na ploše, ale i startovací tlačítko.
Napomáhá tomu i ukrytí konfiguračních souborů do adresáře, který je ve Windows nazýván "Ovládací panely".
Jako desktop je použito gnome a tím i některé základní programy jako nautilus a nekolik dalších.
Nautilus se jako správce souborů choval naprosto nevypočitatelně. Někdy dovolil manipulaci se soubory a za několik minut při stejné operaci (přesun pomocí myši do jiného adresáře) se zhroutil.
Zrovna tak se hroutil při označení zatarovaného souboru. Takže hláška "nautilus se zhroutil díky smrtelné chybě" by se mohla stát noční můrou sekretářek používajících tento systém.
Další věc, která mě překvapila byla poměrně pomalá odezva. Gnome přitom nepatří mezi pomalé a líné desktopy. V této distribuci bylo však znatelně pomalejší než KDE na stejném stroji.
Mezi programy pro práci s Internetem je Mozilla, jako mail klient je zde Evolution od Ximianu,nechybí programy pro přenos souborů a několik dalších.
Z kancelářských programů je to samozřejmě StarOffice 7 a Acrobat Reader.
Samozřejmě nechybí plánovač úkolů, kalendář a jiné drobné utility.
Protože se jedná o desktop od Sunu nechybí Java runtime environment, takže umožňuje provozovat programy a řešení, která
jsou postavená na Javě.
Několik programů je v desktopu nainstalováno a několik dalších lze spouštět přes webové rozhraní.
Mezi ty nainstalované patří například jDictionary, jDiskReport a JGraphpad.
Mezi programy spouštěné ze sítě patřil Draw, Notepad a další.
Spouštění programů tímto způsobem má samozřejmě své výhody. Mezi úplně základními je to úspora místa na jednotlivých klientech a při spouštění ze serveru výrobce by měla mít firma garantovánu určitou bezpečnost a funkčnost produktu.
Při kompletní instalaci máme k dispozici i několik her, přehrávač zvukových CD a jako přehrávač videa je nainstalován RealPlayer.
Samozřejmostí jsou programy jako Ark a ostatní utility pro správu a sledování systému, které dnes nechybí v žádné moderní distribuci.
Závěrem lze řici jen to, že až na výše uvedené nedostatky se SJD choval zcela korektně, nechyběly potřebné konzolové nástroje, takže se choval jako plnohodnotný linux.
S tímto linuxovým desktopem se zřejmě budeme v budoucnu setkávat stále častěji, tak jak ho bude Sun protlačovat do života.
Nakonec tento desktop se již prosadil v Číně a další země budou následovat. V neposlední řadě Sun sází na spolupráci s univerzitami a výzkumnými ústavy.
Tlak ze strany Sunu a uživatelská přívětivost udělá z tohoto desktopu zřejmě důstojnou alternativu produktům Microsoft Windows.
Takže mně osobně se Sun Java Desktop líbil a pokud odstraní některé nedostatky, které zatím má, dovedl bych si ho na svém počítači představit.
Tuto distribuci lze zakoupit v unixshopu za 1610Kč.
Verze pro tisk
|
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
|
|
Vyhledávání software
Vyhledávání článků
28.11.2018 23:56 /František Kučera Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1
12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz 22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář
6.11.2018 2:04 /František Kučera Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář
18.9.2018 23:30 /František Kučera Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz 20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business.
Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář
12.8.2018 16:58 /František Kučera Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář
16.7.2018 1:05 /František Kučera Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář
Více ...
Přidat zprávičku
Poslední diskuze
31.7.2023 14:13 /
Linda Graham iPhone Services
30.11.2022 9:32 /
Kyle McDermott Hosting download unavailable
13.12.2018 10:57 /
Jan Mareš Re: zavináč
2.12.2018 23:56 /
František Kučera Sraz
5.10.2018 17:12 /
Jakub Kuljovsky Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?
Více ...
|