LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Dreamlinux 2.2 BETA MULTIMEDIA EDITION

Dreamlinux Stále hledáte distribuci, ve které bez problémů fungují multimédia, dají se přehrávat DVDčka, má jednoduché nastavení, češtinu a spoustu aplikací ke stažení? Vyzkušejte Dreamlinux ...

6.12.2006 10:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 16559×

Dreamlinux je brazilská distribuce založená na Debianu, Morphixu a Kanotixu (např. pro instalaci grafických ovladačů používá některé balíčky z Ubuntu). Grafické prostředí je defaultně upravené XFCE, jež se podobá Mac OS. Jedná se o live CD s možností instalace. Instalace bohužel není v češtině, nicméně je jednoduchá a názorná.Instalace je rychlá, detekce HW bezproblémová, detekce partitions z jinými OS je bezchybná. Po instalaci, na rozdíl od live verze se automaticky nepoužívá pro získání síťové adresy DHCP klient, tak je třeba ho zapnout či nakonfigurovat síť dle potřeb se statickou IP adresou.


S použitím správce souborů (Thunar) je možné se dostat k "Utilities", které jsou jakýmsi kontrolním centrem Dreamlinuxu. Dá se tu nastavit čeština a česká qwertz klávesnice. Co se čestiny týče, tak v té je většina systému včetně některých aplikací (Gimp, gXine, Mplayer..), do dalších je třeba čestinu doinstalovat (OpenOffice.org, Firefox, ...). Velmi jednoduchá je instalace grafických ovladačů pro NVIDIA grafické karty. Systém vypne x-server, po jeho vypnutí se stiskem jakékoli klávesnice dostaneme do konzole a pak stačí jen se přihásit jako root a napsat "nvidia-install" a samozřejmě být připojen k internetu. Vše se samo nainstaluje a nastaví a pak už stačí jen se zpět z konzole přihlásit do grafického prostředí a hotovo.


Multimedia jedou na této verzi Linuxu jak víno. Firefox má již nainstalovaný Flash plugin. Není problém přehrát formát mp3, mpeg či wmv a to buď v gXine či MPlayeru, či přímo ve Firefoxu jež má plugin MPlayeru. Formát mov se mi sice ve Firefoxu spustit nepodařilo, ale v samotném gXine bez problémů. Přehrávání DVD s filmy není problém, stačí jen vsunout DVD do mechaniky a spustit gXine či MPlayer a DVD přehrát. Velmi užitečnou aplikací je Streamtuner se spoustou přednastavených a fungujících stream radií. Nechybí ani xDVDShrink na ripování a zmenšování filmových DVD na velikost DVD běžného.

Ke správě programů slouží osvědčený Synaptic. Výchozími repositáři jsou repositáře pro Debian Testing a Debian Unstable (otázkou je, co tato kombinace může způsobit dlouhodobě při aktualizacích). S instalací programů jsem neměl problémy. Hry jako Nexuiz, Torcs, Vdrift, Trigger aj. běžely bez problémů. Co mi trošku chybí je možnost instalovat .deb balíčky přímo ze správce souborů, toto je možné v konzoli pod rootem příkazem dpkg -i (cesta k souboru).

Mimo defaultního upraveného XFCE je samozřejmě možné nainstalovat i další grafická prostředí, tj. Gnome, KDE ...

Pokud má uživatel zájem o virtualizační nástroj, může si stáhnout deb balíček Parallels Workstation (nutná bezplatná registrace).

Co říci závěrem? Dreamlinux 2.2 BETA MULTIMEDIA EDITION i když je to stále beta verze (v poslední stabilní verzi jsem měl problémy s nabootováním po instalaci) je velmi povedenou distribucí pro uživatele, kteří nechtějí trávit dny řešením jak zprovoznit multimédia, OpenGL a kde najít ty správné repositáře s dostatečným množstvím software.

Při několikáté instalaci se objevila následující chyba: Po prvním zalogování nebyl uživatel vyzván, aby zadal heslo a mohl přes sudo přistupovat ke správě aplikací. Řešení je prosté, pod rootem v konzoli zadejte příkaz visudo a vložte tento řádek user ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL. Více o sudo tento článek.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

ikony 6.12.2006 22:35 Miroslav Náprava
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze