LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Free Pascal (6.) - FCL a XML (1.)

Osobně za jednu z nejužitečnějších částí FCL považuji podporu značkovacího jazyka XML, která, ač není dokonalá, jistě usnadní tvorbu mnoha programů. Dnes bych začal v podstatě nejvyšší úrovní, podporou konfiguračních XML souborů v jednotce

19.5.2004 08:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 12496×

FCL nám mimo jiného umožňuje jednoduše používat XML soubory pro ukládání konfigurace, a právě tímto tématem bych začal naše vyprávění o XML ve Free Pascalu. Bohužel není FCL příliš kvalitně dokumentována a nejlepším zdrojem informací jsou tedy přímo zdrojové kódy. Vězte tedy, že většina tříd týkajících se XML se nachází v jednotkách ležících v adresáři fcl/xml/ zdrojových kódů Free Pascal Compileru (které instalátor implicitně nainstaluje do /usr/local/src/fpc-číslo-verze).

My se dnes budeme zabývat třídou TXMLConfig z jednotky xmlcfg. Ta nám velmi jednoduše umožní mít hierarchickou konfiguraci v dokumentu XML (což vlastně není podstatné). Vlastní dokument vypadá tak, že v kořenovém elementu <CONFIG /> jsou jednotlivé tagy v závislosti na názvech našich konfiguračních parametrů. Může to vypadat například takto:

<?xml version="1.0"?>
<CONFIG>
  <xmlconfig name-prompt="Name:" value-prompt="New value:"/>
  <editor default-extension="txt">
    <auto-save enabled="true" interval="5"/>
    <assembler-mode default-style="Microchip" name-regexp="^.*\.s$"/>
  </editor>
  <environment temp-dir="/var/tmp/"/>
</CONFIG>

Struktura je doufám v celku jasná, cesta k položce postupně tvoří názvy elementů a poslední část je názvem atributu. Drobnou nevýhodou tohoto formátu je, že se v určitých situacích poněkud hůře zpracovává, ale to nám pro účely uložení konfiguračních údajů může být vcelku jedno. Pokud bychom ovšem chtěli ukládat nějaké seznamy nebo něco podobného, je načase poohlédnout se po jiném řešení.

Podívej me se nyní, jaké metody a vlastnosti nám vůbec třída TXmlConfig nabízí:

V první řadě je to konstruktor Create:

constructor Create(const AFilename: String);

Jeho parametr určuje jméno souboru, ze kterého se načte a do kterého se později uloží konfigurace. Není doufám potřeba připomínat, že instance vytvořená konstruktorem se musí, až přestane být potřeba, uvolnit voláním destruktoru Free, jenž v tomto případě i zajistí zapsání konfigurace zpět do souboru.

Dále je zde metoda Flush, která nemá žádné parametry. Voláním této metody zajistíme okamžité zapsaní konfiguračního souboru na disk.

Dále jsou zde tři varianty přetížené metody GetValue, kterými se (překvapivě) dotazujeme na nastavení dané položky v souboru:

function GetValue(const APath, ADefault: String): String;
function GetValue(const APath: String; ADefault: Integer): Integer;
function GetValue(const APath: String; ADefault: Boolean): Boolean;

Všechny fungují stejně: zkusí najít hodnotu určenou parametrem APath v konfiguračním souboru (respektive v jeho paměťové reprezentaci tj. v DOM stromu). Pokud ji najdou, vrátí ji, pokud ne, vrátí hodnotu určenou parametrem ADefault. Funkce pro typ Integer a Boolean pouze obalují první funkci potřebnou konverzí z řetězce.

A když máme metody pro zjištění nastavení, chtělo by to i metody pro jeho změnu:

procedure SetValue(const APath, AValue: String);
procedure SetValue(const APath: String; AValue: Integer);
procedure SetValue(const APath: String; AValue: Boolean);

Funkce nastaví danou položku na určitou hodnotu. To znamená: Pokud položka již existuje, tak jí přepíše. Pokud neexistuje dojde k jejimu vytvoření, tudíž se postupně hledají položky cesty a neexistující se vytvářejí, nakonec se nastaví odpovídající atribut (Ve skutečnosti to funguje poněkud jinak, ale tento popis je dle mého názoru pochopitelnější a výsledek je stejný).

Možná se divíte, že neexistuje způsob jak položku smazat. Pravdou je, že mazání v takovéto struktuře je poněkud složitější úkol a autoři nejspíše necítíli potřebu tuto možnost implementovat.

Třída TXMLConfig disponuje dvěma vlastnostmi. Jednak vlastností pouze pro čtení Modified, která indikuje, zda-li byla reprezentace konfigurace v paměti změněna (a tudíž potřebuje zapsat na disk). Druhou vlastností je FileName. Čtením zjistíme název odpovídajícího souboru s konfigurací a zápisem můžeme tento soubor změnit. Změna způsobí uložení aktuálního souboru a nové načtení konfigurace z nového souboru, není to tedy cesta, jak načíst konfiguraci ze souboru A a uložit do B, na to již musíme použít jiné prostředky.

I tentokráte jsem si připravil jednoduchou ukázku použití této třidy:

uses xmlcfg;
var
  pName : string;
  pValue : string;
  cfg : TXMLConfig;
begin
  cfg := TXMLConfig.Create('xmlconfig.xml');
  repeat
    write(cfg.GetValue('xmlconfig/name-prompt','Jmeno:'));
    readln(pName);
    if pName=#27 then break;
    writeln(pName,' = ',cfg.GetValue(pName,'< nic >'));
    write(cfg.GetValue('xmlconfig/value-prompt','Nova hodnota:'));
    readln(pValue);
    if pValue=#27 then continue;
    cfg.SetValue(pName,pValue);
  until false;
  cfg.Flush;
  cfg.Free;
end.

Tento program načte soubor xmlconfig.xml a v cyklu se ptá na cestu k položce, kterou si přejeme zobrazit nebo změnit, položku zobrazí a zeptá se na její novou hodnotu, pokud zadáme pouze Escape a odřádkujeme, položka zůstane nezměněna.Stejně tak program ukončíme zadáním Escape místo cesty. (Ano, hodnota #27 znamená Escape)

Zdrojový kód třídy TXmlConfig může mimo jiného sloužit jako pěkná ukázka využítí podpory DOM ve Free Pascalu, které se budeme věnovat v dalších dílech. Skoro bych i řekl, že tak byla třída hlavně myšlena, jelikož její možnosti jsou značně omezené. Dále budeme v našem vyprávění pokračovat z poněkud jiného konce. Podíváme se totiž na vrstvu pod touto třídou, vlastní Document Object Model.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

vyjimky 28.5.2004 08:58 Radek Cervinka
  L Re: vyjimky 1.6.2004 00:33 Aleš Hakl




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze