LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Free Pascal

Borland Pascal byl v dobách DOSu bezpochyby jedním z nejpopulárnějších programovacích prostředků. Je tedy jasné, že existuje velká komunita programátorů, kteří tento jazyk znají. Proto se dnes podíváme na Free Pascal Compiler, který se snaží být kompatibilní právě s dialektem jazyka Pascal firmy Borland.

14.4.2004 08:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 22622×

Free Pascal Compiler je kompilátorem vlastního specifického jazyka, který se dle nastavení podobá buďto původnímu Borland Pascalu nebo jazyku Object Pascal používanému v prostředích Delphi a Kylix. K tomu ovšem Free Pascal přidává mnohé svoje rozšíření, jako například přetěžování operátorů, komentáře ala C++ a podobně. Zajímavou vlastností je, že většina vlastností jazka je konfigurovatelná, díky čemuž je paradoxně v některých případech s produkty firmy Borland kompatibilnější než tyto produkty mezi sebou navzájem.

FPC je samostatný kompilátor, nikoli pouhý frontend ke gcc. Tento stav přináší některé výhody (zejména nezávislost na GCC ^__^). Boužel je tímto způsobeno že FPC nepodporuje tolik platforem, podporované procesory jsou pouze dva: i386 a m68k. Mezi podporované operační systémy patří samozdřejmě Linux a NetBSD, pro platformu i386 ještě FreeBSD, QNX a Solaris a nebo i tak exotické systémy jako DOS, OS/2, Windows nebo třeba PalmOS. Experimentátory jistě potěší podpora Amigy nebo BeOS.

Osobně si myslím, že síla Free Pascalu leží ve velmi bohaté standardní knihovně, která se snaží překrývat standardní knihovnu z Borland Pascalu. A též obsahuje takzvané balíčky (packages) což jsou rozhraní k nejrůznějším knihovnám známým z C, například mysql, gtk, Xlib, nebo třeba podpora sítí. To jsme se ještě ovšem nedostali k jádru jazyka Object Pascal a to k objektovému programování. Součástí instalace Free Pascalu je poměrně rozsáhlá knihovna FCL, která implementuje některé nevizuální komponenty prostředí Delphi (TComponent, TList, TStrings, TINIFile...) a dále obsahuje mnoho užitečných tříd a komponent, namátkou:

  • Tokenizér
  • Přístup k databázím
  • Základ textového editoru
  • Rozpracovaný XML parser
  • Implementace jazyka XPath
Nevýhodou této knihovny může být pro někoho fakt, že je z větší části pod licencí GPL, důsledky této licence nemusím doufám dále rozebírat.

Pro Free Pascal je také dostupné vývojové prostředí, které se snaží kopírovat vzhled IDE od firmy Borland pro MS-DOS. Osobně mám s tímto IDE na unixových platformách spíše špatné zkušenosti, pravdou ovšem zůstává, že i autoři uvádějí IDE spíše jako beta verzi. A navíc IDE ve verzi 1.0.10 již pro jistotu na unixech nefunguje nejspíše vůbec, protože se z instalace potichu vytratila knihovna Free Vision, kterou potřebuje ke své činnosti.

Ale nechme šedé teorie a vrhněme se na vlastní instalaci. Protože je Free Pascal Compiler napsán v Pascalu, je jinak v unixu běžná cesta kompilace přímo na cílovém stroji silně neschůdná, až skoro nemožná, a proto raději necháme experimentů a stáhneme si binární balíček ze stránek projektu.

Kompilátor ke své činnosti potřebuje některé poměrně běžné utilitky, na oficiálních stránkách bývalo napsáno, že jsou potřeba binutils, dnes to tam napsáno není (alespoň jsem nic takového nenašel), ale přesto věřím tomu, že jsou vyžadovány i nadále. Obecně by se dalo říct, že kde funguje gcc tam funguje i FPC.

Zde si v sekci download vybereme požadovanou platformu (tj. většinou Linux (Intel X86)). Majitelé distribucí postavených na RPM si stáhnou balíček, debianisté (jako třeba já) si stáhnou balíček nebo zadají apt-get install fpc. A ti ostatní, na které autoři nemyslí si stáhnou buďto poměrně velký soubor fpc-číslo_verze.procesor.tar a nebo můžete stáhnout jednotlivé části tohoto archívu samostatně (soubory install.sh, binary.tar, docs.tar.gz, demo.tar.gz a sources.tar).

Nyní rozbalíme velký archiv na vhodné místo, respektive umístíme všechny stažené soubory do jednoho adresáře a v terminálu spustíme soubor install.sh (Příkazem sh install.sh). Instalátor se nás zeptá na několik věcí (pro běžnou instalaci by mělo stačit mačkat Return / Enter / Obdobnou klávesu vašeho počítače) a poté provede samotnou instalaci.

Pokud se instalace povedla (ono na ní není mnoho co by se mohlo nepovést) měli bychom po spuštění fpc dostat "krátký" (zhruba 3 strany A4) výpis použitelných parametrů kompilátoru.

Pokud toto funguje, můžeme si skusit oblíbený to program "Hello world". VE svém oblíbeném textovém editoru si vytvoříme soubor helloWorld.pas s tímto obsahem:

program helloWorld;
begin
  writeln('Zdravime Free Pascal')
end.

A následně zkompilujeme:

$ fpc helloWorld.pas
Free Pascal Compiler version 1.0.10 [2003/06/26] for i386
Copyright (c) 1993-2003 by Florian Klaempfl
Target OS: Linux for i386
Compiling helloWorld.pas
Assembling helloworld
Linking helloworld
4 Lines compiled, 0.2 sec

Čímž dostaneme binárku helloworld, kterou nyní můžeme spustit:

$ ./helloworld
Zdravime Free Pascal

Čímž jsme si krásně ukázali, že naše instalace funguje (případně jsme si ukázali, že jsme něco udělali špatně a tudíž nefunguje).

Příště se vrhneme na nějaké praktické ukázky. Docela bych byl rád za nějaké ohlasy v diskuzi, zejména ve směru kudy by se měl případný seriál dále ubírat, jestli se zabývat základy Pascalu nebo spíše odlišnostmi mezi BP a FPC... Jsem flexibilní, přispůsobím se zájmům vás, čtenářů.

A ještě poznámka na závěr: Jsem si moc dobře vědom, že Pascal vznikl jako jazyk pro výuku programování a osobně bych se asi bál psát rozsáhlejší program ve FPC. Ale přesto si myslím (a ohlasy to potvzují), že FPC může mnoha občasným programátorům, kteří používají Linux, usnadnit jejich přechod z jiného operačního systému.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Dalsi clanky 14.4.2004 18:55 Petr Podany
L Re: Dalsi clanky 16.4.2004 14:30 telda
Integrace do systemu 15.4.2004 01:06 Jan Houštěk
kompatibilita os 17.4.2004 22:56 s'mejky
  L Re: kompatibilita os 18.4.2004 15:14 Aleš Hakl




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze