LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> JavaFX - prostředí pro tvorbu RIA aplikací (1)

Aneb konkurence Flashe, HTML5 a Silverlightu z dílny Sun Microsystems.

30.7.2010 18:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 13824×

RIA Aplikace

Co to jsou vlastně ty RIA aplikace? Tato zkratka znamená Rich Internet Applications. Jsou to aplikace které se snaží být velmi uživatelsky přitažlivé - používají animace, efekty, zvuky, videa a nepoužívají standardní ovládací prvky. Pod Rich Aplikací si můžeme představit některou z her a podívat se jak má řešené menu pro nastavování grafiky, obtížnosti, nápovědu, ukládání pozic a podobně. Hra nepoužívá standardní dialogy a menu nabázené GUI toolkitem, ale má vlastní aby svou originalitou přitahovala pozornost uživatele. Slovo Internet naznačuje že danou aplikaci si nebudeme muset instalovat, ale budeme ji používat přes internet vloženou do web stránky.

AJAX technologie se stala hybnou silou Webu 2.0, protože umožnila aby stránky začaly vypadat ne jako listy ilustrované knížky, ale více jako aplikace které známe z desktopů. RIA technologie se tak stanou základem pro web 3.0. Pojem web 3.0 v současnosti není moc jasně definován.

RIA aplikace v současné době na webu moc nevidíme. Najdeme je jen na serverech, kde je styl důležitější než obsah. Například weby módních návrhářů, kapel, stylových eshopů. Masově se tyto aplikace ale nedělají, protože jsou jednak programátorsky ale především graficky náročné. Je potřeba vytvořit značné množství grafiky a práce grafika je dost drahá.

JavaFX

JavaFX je scriptovacím jazykem z dílny Sun Microsystems. Celým názvem se jmenuje JavaFX Script. JavaFX začala svou existenci jako jazyk F3 vyvinutý společností SeeBeyond, kterou později koupil Sun, kterého později koupil Oracle.

Jazyk JavaFX byl původně interpretovaný, ale v současnosti se již dá kompilovat přímo do JVM bytecodu jako ostatní jazyky co běží na JVM platformě. S postupem času se kompilátor JavaFX vylepšuje a tak když starší programy překompilujete novým kompilátorem dosáhnete často zrychlení. JavaFX kompilátor používá s oblibou optimalizační techniku zvanou loop unroll.

Teď se blíže seznámíme s vlastním jazykem.

Komentáře

Komentáře ve zdrojovém kódu jsou velmi dobrou programovací zvyklostí. Měly by být výstižné a hlavně správné, protože většina programátorů předpokládá, že pokud je rozpor mezi komentářem a kódem, tak platí komentář a kód přepíší, tak aby mu odpovídal. Komentáře jsou v JavaFX standardní, tedy C-like a C++ like. Stejný typ komentářů používá i jazyk Java.

/* C style komentář 
může být přes více řádků
ale není možné komentáře
do sebe vkládat.
*/

// C++ style komentář platí od značky do konce řádku

Deklarace proměnných

JavaFX je jazyk deklarativní, což znamená že každá proměnná musí být deklarována před použitím. Podporuje jednak proměnné a jednak konstanty. Toto dělení se mi líbí, protože zpřehleďňuje kód a snižuje možný okruh chyb. Proměnná se deklaruje příkazem var zatímco konstanta se definuje příkazem def. Do proměnné můžeme přiřazovat hodnoty, zatímco do konstanty po její deklaraci již nikoliv.

var a = 10;
a = a + 1;
var c;

def b = 10;
b = b + 1; // překladač ohlásí chybu protože b je konstanta

Staticky silně typovaný jazyk

JavaFX není narozdíl od většiny scriptovacích jazyků typeless (weak typing). Každá proměnná má svůj typ. Není také dynamicky typovaný, což znamená že proměná může měnit svůj typ pokud do ní v průběhu programu přiřadíme objekt jiného typu. Ve výše uvedeném příkladu ale nejsou uvedeny typy. JavaFX překladač si je totiž umí odvodit z přiřazovaného výrazu. To je velmi hezká vlasnost, která šetří čas a psaní.

var b = 10;
b = "karel"; // překladač ohlásí chybu. Očekáván Integer, nalezen String

Typ u deklarací volitelně uvádět můžeme po dvojtečce. Moc se mi tenhle syntax nelíbí, radší bych měl místo dvojtečky mezeru a přehozené pořadí ve stylu C.

def a:Number = 10;

Funkce

funkce se definují klíčovým slovem function. Nemusí být součástí tříd a mohou se objevit kdekoliv ve zdrojovém souboru. Není třeba je nejdřív definovat a pak volat.

function test(a,b) {
    return a + b;
}

Parametry mohou mít uvedený typ:

function test2(a:Integer, b:Integer ) {
    return a + b;
}

Stejně tak můžeme deklarovat i typ co funkce vrací. Stejně jako předtím i tato syntaxe se mi vůbec nelíbí. Syntaxe ve stylu C nebo Java by byla mnohem lepší.

function test(a,b):Number {
    return a + b;
}

Parametry funkcí jsou v JavaFX považovány za konstanty, nelze jejich hodnotu měnit tak jak jsme běžně zvyklí z jiných jazyků. Toto považuji za dobrý krok snižující výskyt potenciálních chyb v kódu.

function test3(a):Number {
    a = a + 2; // nemůžete změnit hodnotu a, protože je to parametr
}

Pole

Podpora pro pole je docela luxusní, ačkoliv mám výhrady k použité syntaxi, která zbytečně zavádí klíčová slova. V JavaFX se jim neříká pole, ale sekvence, protože je lze natahovat a smrskávat přidáváním případně odebíráním prvků, které se číslují od nuly. Definice pole je prostá, zde nelze nic vytknout.

var pole = [ 1, 3 , 5, 7 ];

Pokud chceme deklarovat i typ dat v poli tak je potřeba dát za typ hranatou závorku

var pole2:Integer[] = [ 1, 5, 7, 8];

A teď přijde již ohlašovaný syntax sugar na pole. Opravdovým programátorům to bude připadat ukecané, ale příležitostným skriptařům pro které je JavaFX určeno se to zajisté zalíbí.

velikost polesizeof pole
vložení prvku na konecinsert 10 into pole
vložení prvku za druhý prvekinsert 11 after pole[1]
vložení prvku před druhý prvekinsert 15 before pole[1]
pole pozpátku reverse pole
smazání všech prvkůdelete pole
smazáni prvku na druhé pozicidelete pole[1]
smazání prvku s hodnotou 1delete 1 from pole

Výběr prvků z pole

Na druhou stranu možnosti výběru prvků jsou Python-like a rozhodně jsem je nečekal.

prvky od 1 do 3 včetněpole[1..3]
prvky od 1 do 10 bez posledníhopole[1..<10]
každý třetí prvek z intervalu 1 - 10pole[1..10 step 3]
vyběr prvků splňujících podmínkupole[ x | x >100]

Rozmezí

Podobnou technikou jako vybírání prvků z pole můžeme také pole vytvářet a používat ho třeba pro inicialiaci jiného pole nebo ve smyčkách. Stačí před výběrem neuvést jméno pole a dosáhneme tak výběru z implicitního pole obsahující celá čísla. Například výraz [1..3] tak vrátí pole [ 1, 2, 3 ].

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze