LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Jak na JAK

JavaScriptová knihovna JAK byla vytvořena programátory firmy Seznam.cz. Je na ní postaveno mnoho seznamáckých aplikací, je snadná na použití, dobře dokumentovaná, otestovaná a funkční na většině prohlížečů a co je pro zkušené programátory důležité, neomezuje.

11.1.2011 19:00 | Ondřej Tůma | Články autora | přečteno 10963×

práce s DOMem

Stejně jako mnoho jiných knihoven, i tato obsahuje obal nejrůznějších funkcí resp. metod, které programátor používá velmi často. Mezi nimi najdeme například tyto:
JAK.gel(id);            // (getElementById)
JAK.DOM.getElementsByClass(
'class', node, 'tag'); // vrátí pole prvků které mají třídu class

JAK.mel( 'tag', properties,
styles, doc); // (make element) vytvoří element
JAK.cel('tag', 'class', 'id', doc); // (create element) vytvoří element
JAK.DOM.clear(elm); // Vymaže všechny potomky daného DOM uzlu

JAK.DOM.addClass(elm, 'class'); // elementu přidá třídu
JAK.DOM.hasClass(elm, 'class'); // otestuje zda ma element danou třídu
JAK.DOM.removeClass(elm, 'class'); // elementu odebere třídu

JAK.DOM.getDocSize(); // vrací velikost dokumentu
JAK.DOM.getBoxPosition(elm); // zjisti pozici prvku elm ve stránce
JAK.DOM.getPortBoxPosition(elm); // zjistí pozici prvku elm ve stránce včetně
// skrolování
JAK samozřejmě neobaluje jen práci s DOM, což je jistě užitečné, zejména proto, že na různých prohlížečích se některé metody jmenují jinak. JAK tyto metody obaluje metodami vlastních objektů. Programátor má tak vše na jednom místě, dokumentované a fungující na široké škále internetových prohlížečů.

Události

Každý webový programátor někdy určitě přišel do styku s událostmi, které prohlížeč vytváří při nějaké akci a které putují celou stránkou až nakonec vykonají vše co měli. Typickou používanou událostí je onclick, onload, nebo onmouseover. Tyto události se obvykle zapisují přímo do html kódu, nicméně JAK obsahuje moc pěkný způsob jak nějakou vlastní funkci navěsit na událost kdykoli během života prvku. Místo obvyklého známého:
<img id="klikni_na_me" src="http://zeropage.cz//klikni_na_me.png" alt="klikni na mě" onclick="window.fce()">
Můžete někde později navěsit událost na prvek a následně je zpracovat pomocí těchto funkcí:
JAK.Events.addListener(
elm, 'click', window, fce); // elementu elm navěsí funkci window.fce
// na událost onclick
JAK.Events.removeListener(id); // odebere událost vytvořenou metodou
// addListener
JAK.Events.getTarget(e); // vrátí prvek, na kterém vznikla událost e
JAK.Events.cancelDef(e); // zruší výchozí akce pro událost e

Všimněte si že do názvu události již nepíšete první dvě písmena on! Tento mechanismus mě připadá velmi užitečný. Jednak umožní oddělit kód javacriptu od html kódu a dále tak lze šikovně ulevit prohlížeči, který javascript neumí nebo která ho má vypnutý (i když se to už moc nevidí).

AJAX

Zaklínadlo a pro začátečníky zároveň strašidlo ve světe javascriptu. Ve skutečnosti to není nic jiného, než explicitní dotaz na server. Javascript prostě odešle na server požadavek, GET nebo POST či jiné. Odpověď spustí callback a ten vrácenou stránku zpracuje, například tak, že její obsah vloží do nějakého prvku na stránce.

JAK tomuto postupu jak jinak než napomáhá, obaluje kód vlastním rozhraním, díky kterému je implementace AJAXu velmi snadná. Následující ukázka ukazuje, jak snadné je dotázat se serveru javascriptem.
var req = new JAK.Request(     // vytvoří xhttp request
JAK.Request.XML, {asyc: false, timeout: false, method: 'get'});

req.setCallback(window, fce); // nastavi fci window.fce jako callback po
// dokončení požadavku
req.send('url', {arg: value}); // odešle požadavek na url


function fce(data, status){ // definici callbackus
if (status != 200) // test na http status 200 Ok
return;

alert(data); // xml dom nebo txt data atd...
}

Závěrem

Ještě než Vás zahrnu odkazy, upozorním na dvě užitečné věci. Prvním je obalené logování pomocí metody console.log(), která nekončí chybovým stavem v případě, že neexistuje objekt window.console. A druhou věcí je objekt JAK.Browser, který obsahuje atributy identifikující prohlížeč.

Stránka kde najdete kompletní dokumentaci včetně příkladů je http://jak.seznam.cz. Knihovna je distribuována pod MIT licencí. JAK obsahuje daleko více než obal různých metod a na stránce tak najdete definované třídy nebo gui objekty. Na ně se podíváme příště, nicméně kód těchto objektů je výborná ukázka programování pomocí JAKu. Obdobně tomu tak je u mapáckého api: http://api.mapy.cz/. To je na JAKu postavené, resp. z tohoto api JAK vlastně vychází.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze