LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> JavaScript -- 2 -- Verzie

Podrobnejší popis tagu <script>, verzie JavaScriptu, spôsoby zápisu.

13.7.2004 10:00 | Rišo Marko | Články autora | přečteno 22798×

Tag Script a Verzie JavaScriptu

V tagu <script> je možné špecifikovať, ktorá verzia JavaScriptu je použitá. A to pomocou parametru LANGUAGE = hodnota. Môže to byť "JavaScript", "JavaScript1.1", "JavaScript1.2", "JavaScript1.3" "JavaScript1.4" alebo "JavaScript1.5" a špeciálne pre IE "JScript". Väčšina prehliadačov si zistí verziu JavaScriptu z tohto tagu a pokiaľ definovanú verziu nepodporuje skript sa ignoruje.

Tu je jednoduchý skript pomocou ktorého môžte zistiť ktoré verzie JavaScriptu váš prehliadač podporuje:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
<html>
<head>
<title>
Verzie JavaScriptu </title>
</head>
<body><p>
Váš browser podporuje:<br></p>

<script language = "JavaScript1.1" >
<!--
document.write("JavaScript 1.1<br> <br>"); //-->
</script>


<script language = "JavaScript1.2" >
<!--
document.write("JavaScript 1.2<br> <br>"); //-->
</script>


<script language = "JavaScript1.3" >
<!--
document.write("JavaScript 1.3<br> <br>"); //-->
</script>


<script language = "JavaScript1.4" >
<!--
document.write("JavaScript 1.4<br> <br>"); //-->
</script>


<script language = "JavaScript1.5" >
<!--
document.write("JavaScript 1.5<br> <br>"); //-->
</script>


<script language = "JScript" >
<!--
document.write("JScript<br> <br>");
//-->
</script>


</body>
</html>

Výsledok:

Váš browser podporuje:

Ak si pozriete w3c špecifikáciu tagu script zistíte, že parameter language v tagu script bol označený ako deprecated (nepotrebný - nahradený novším zápisom) a bol nahradený zápisom type. To znamená, že zápis s language môžte kľudne používať, ale hrozí, že ďalšími verziami HTML už nebude podporovaný. Zápis language = "jazyk" bol nahradený zápisom type = "text/javascript" . Je prakticky jedno, ktorý zápis použijete pretože oba druhy sú v súčasnej dobe podporované väčšinou prehliadačov. Ja budem uprednostnovať zápis s "text/javascript" .

Jazyk JavaScript bol vyvynutý firmou Netscape a tiež ho zo začiatku podporoval len prehliadač Netscape Navigator. Firma Netscape nechcela aby bol JavaScript podporovaný len ich prehliadačmi a tak sa dala do spolupráce s ECMA(European Computer Manufacturers Association) s cieľom priniesť svetu štandardizovaný skriptovací jazyk. ECMA vypracovala normu ECMA-262 v ktorej opísaný ECMAScript - jazyk založený na prvej verzii JavaScriptu. Verzia JavaScriptu 1.2 nebola ešte plne kompatibilná s normou ECMA-262 pretože Netscape si pridal do JavaScriptu 1.2 množstvo vymožeností, ktoré v ECMA-262 neboli definované. JavaScript 1.3 je plne kompatibilný s provou verziou ECMA-262. JavaScript 1.4 je tiež plne kompatibilný s prvou verziou pretože druhá ešte nebola dokončená a JavaScript 1.5 je plne kompatibilný s treťou verziou ECMA-262. I keď verzie JavaScriptu su s ECMAScriptom plne kompatibilné, isté obmädzenia existujú zo strany prehliadačov viď tabuľky:


 • Tabuľka komatibility ECMAScriptu s Operou
 • Kompatibilita Micro$ofťáckeho JScriptu s ECMAScriptom
 • Veľké množstvo informácií o JavaScripte a ECMAScripte

  Spôsoby zápisu

  Existujú tri spôsoby zápisu skriptu do HTML dokumentu:

 • Pomocou tagu <script> - normálne do prúdu dokumentu
 • Tagom <script> s odkazom na externý súbor
 • In-Line : riadkový zápis - len ako atribút tagu (bez použitia tagu script)

  Klasický zápis

  medzi tagy : <script> </script> . Toto je asi najpoužívanejší spôsob zápisu skriptu. Skript môže do stránky v takomto podaní vložený kdekoľvek.

  Odkaz na súbor

  Je to to isté ako keby ste zapísali kód skriptu medzi skrip tagy, ale ten kód je uložený v externom súbore. Na súbor následne môžme odkázať nasledovne :

  <script src= "externy_javaskript.js" type= "text/javascript" ></script>

  Takýto zápis má mnoho výhod, hlavne kvôli tomu, že ak používate rovnaké skripty na viacerých stránkach a potrebujete ich upraviť nemusíte upravovať skripty vo všetkých stránkach - stačí upraviť skript v súbore.

  In-Line zápis

  Alebo riadkový zapis nevyužíva tag <script> ale zapisuje sa ako atribút tagu. Príklad:

  <a href= "www.linuxsoft.cz"onmouseover= "alert('Už ste na www.linuxsoft.cz')">www.linuxsoft.cz</a>

  Výsledok:

  www.linuxsoft.cz

  Takýto spôsob zápisu využíva k svojmu fungovaniu udalosti (o tých si povieme viac v ďaších dieloch). Skript konkrétne využíva udalosť "onmousover" čo znamená po prejdení myši. Čiže keď cez odkaz prejde kurzor vykoná sa skript uvedený ako parameter udalosti. In-Line zápisy sa používajú len na volanie funkcií pretože príliš dlhé In-Line zápisy by vyvolávali zmätok.

  href="javascript:..."

  Ešte existuje jeden spôsob zápisu skriptu - nepoužíva udalosti - zapisuje sa ako URL adresa nasledovne:

  <a href="javascript:alert('Alert')">Alert!</a>

  Výsledok:

  Alert!

  Skript v takomto podaní zapísaný do cieľu odkazu začína "javascript:" a pokračuje kódom. Tento spôsob sa neodporúča používať

  Kombinácie spôsobov

  Všetky 4 spôsoby je možné navzájom kombinovať veľmi efektívne napr.: cez externý súbor sa načítajú funkcie, klasickým zápisom inicializujú premenné a In-Line volaniami voláme podľa aktivity používateľa rôzne funkcie.  To by bolo pre túto časť asi tak všetko. V ďalšej časti sa začneme venovať syntaxi jazyka.

  Verze pro tisk

  pridej.cz

   

  DISKUZE

  Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.  Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
 • > Vyhledávání software
  > Vyhledávání článků

  28.11.2018 23:56 /František Kučera
  Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
  Komentářů: 1

  12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
  22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
  Přidat komentář

  6.11.2018 2:04 /František Kučera
  Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
  Přidat komentář

  4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
  LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
  Přidat komentář

  18.9.2018 23:30 /František Kučera
  Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
  Přidat komentář

  9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
  20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
  Přidat komentář

  12.8.2018 16:58 /František Kučera
  Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
  Přidat komentář

  16.7.2018 1:05 /František Kučera
  Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
  Přidat komentář

     Více ...   Přidat zprávičku

  > Poslední diskuze

  31.7.2023 14:13 / Linda Graham
  iPhone Services

  30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
  Hosting download unavailable

  13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
  Re: zavináč

  2.12.2018 23:56 / František Kučera
  Sraz

  5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
  Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

  Více ...

  ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze