LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> GUI pro MySQL (2) - Knoda

GUI pro MySQL. Téma na několik článků. Dnes proklepneme projekt Knoda.

21.7.2004 08:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 10870×

Knoda je zkratkou pro Knorr's Datebank a jak už název napovídá, vznikla v Německu. Na oficiálních stránkách tohoto projektu se především dozvíme, že probíhá aktivním vývojem (v době psaní článku byla k dispozici verze 0.7-test3 z 15. června tohoto roku). Taky se dozvíme, že to je "database frontend for KDE" a že je licencována pod GNU/GPL. Je založena na projektu hk_classes od stejného týmu autorů a zatímco hk_classes je skupina knihoven v C++, je Knoda hotovou aplikací.

Instalace

SUSE 9.1 obsahuje balíček s verzí 0.6.2a tohoto programu, Mandrake 10.0 jej v nabídce nemá. Já jsem však byl zvědavý na nejnovější verzi, proto jsem si stáhl zdrojové soubory ze stránky projektu a přeložil. Instalace mě lehce potrápila, nebyla to však úplně chyba programu. Knoda totiž vyžaduje ony hk_classes, které se musejí přeložit a nainstalovat předem. Hk_classes pro spolupráci s MySQL zase vyžadují mysql-devel, který jsem bůhví proč neměl nainstalován. Jinak se vše odehrávalo v duchu configure, make, make install, takže nemá smysl se o tom déle rozepisovat. Samozřejmě, že pro SUSE se musí počítat s tím, že configure je nutno spustit s parametrem --prefix=/opt/kde3. Na Mandraku probíhala instalace úplně stejně, jen balíček pro vývoj pod MySQL se nejmenuje mysql-devel, ale libmysql.

Spuštění

Po spuštění program vyvolá přihlašovací okno:

knoda - přihlášení

Bohužel nelze mít něco jako přihlašovací profily, takže pokud se budete chtít hlásit k několika zdrojům dat, budete to při přihlašování muset pokaždé vypisovat. Po přihlášení a výběru databáze je zobrazeno hlavní okno, které vám nabídne možnost pracovat s tabulkami, dotazy, formuláři a sestavami. Definovat tabulku můžete pomocí jednoduchého rozhraní, které vypadá následovně:

knoda_02

Tomuto rozhraní pro tvorbu tabulky bych vytknul snad jen dvě věci: Jednak dovoluje zadat velikost pole typu Autoincrement, aby jej vzápětí zcela igorovalo, a jednak se zde polím typu varchar říká text. To může mást uživatele některých databází, kde pole typu text je totéž co BLOB. Ale jsou to maličkosti, které se dají přežít.

Rozhraní pro zadávání dat vypadá tímto způsobem:

knoda_03

a na první pohled vypadá docela šmrncovně. Umí například jako vstupní provek pole použít ComboBox, a to dokonce combo vázané na data v jiném sloupci a/nebo tabulce. V tabulce lze třídit, vyhledávat a filtrovat. Knodě budiž rovněž řečeno ke cti, že má možnost nastavit český formát data pro pole obsahující údaje o datu/čase. Ovšem stisknutí Delete mi ve většině případů nabídlo odstranit nikoli buňku, ani řádek, ale hned celou tabulku (!). Jedná se sice o testovací verzi, ale tohle mě opravdu dostalo. Stačila by malá nepozornost a neštěstí je na světě.

K dotazům. Aplikace umí sestavovat a ukládat dotazy, dokonce i ve vizuálním režimu. Vypadá to takto:

knoda_04

a je to intuitivní, elegantní a poměrně dopracované. Vadila mi zase pouze jedna maličkost - že pro každý zdroj dat, byť by to byla tabulka a byť by tam byla poprvé, je vytvořen alias. Takže pro tabulku lidi je vytvořen alias "lidi0" a tak dále. Když se má s výsledným sql příkazem dál pracovat, tak je to zbytečně složité.

Hodnocení

Knoda se snadno instaluje a běží poměrně stabilně. Kromě MySQL se může připojit prakticky k jakékoli jiné databází - nativně k MySQL a PostgreSQL, pomocí UnixODBC prakticky k čemukoli, co obsahuje data. Ovládání je poměrně přímočaré, ale ta věc s delete je MÓÓÓC záludná, takže pozor, ať nepřijdete o svoje tabulky.

Z funkcí obsahuje ještě tvorby formulářů a sestav - ty poběží pouze pokud budete mít k dispozici Python. Naokpak kromě možnosti změnit si heslo zcela chybí příkazy pro administraci databáze (zčásti asi proto, že se Knoda "umí" připojit k mnoha různým databázím). Ze závislostí potřebuje kromě KDE ještě knihovnu hk_classes od téhož autora.

Abych byl upřímný - tak nějak jsem se nemohl ubránit dojmu, že podobnost s MS Accessem je až příliš blízká. Ale k tomu, co jsme vytýčili - základní práce s MySQL v okenním režimu - určitě dobře poslouží.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Mandrakelinux a knoda 22.7.2004 14:46 Martin Fiala
  L Re: Mandrakelinux a knoda 24.7.2004 15:25 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze