LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> GUI pro MySQL (4) - Rekall

Stále hledáme "the best of" grafických klientů pro MySQL pod Linux. Bude to Rekall?

23.8.2004 08:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 11184×

Databázový frontend Rekall patří k tomu lepšímu, co lze na tomto poli získat. Je to aplikace pro KDE. Domovskou stránku projektu najdete na www.rekallrevealed.org a aplikace je šířena pod GPL. K dispozici je placená podpora.

Filozofií je projekt podobný Knodě, o které jsme v našem seriálu psali předminule. Dalo by se to shrnout slovy "vezmi to nejlepší z Accessu a napiš to pod Linux".

Instalace

Instalace se neobešla bez menších zádrhelíčků, ale není to víceméně chyba aplikace samotné. Pod Suse 9.1 existuje rekall jako rpm balíček a instaluje se klasicky pomocí YASTu. Nicméně, k dispozici je betaverze produktu 2.2.0 a z instalačních zdrojů SuSe není novější verze k dispozici. Beta co je v Suse téměř nepadá, nicméně občas se to stane, zejména při sestavování dotazu.

Pod Mandrake 10.0 existuje sice nějaký RPM balíček, ale když jsem viděl, kolik mám nesplněných závislostí, pustil jsem se raději do kompilace ze zdrojového kódu. Ten se stáhne ze stránek projektu (tar.gz), rozbalí a instaluje chronicky známým způsobem:

./configure --prefix=/usr
make
make install

Přičemž Vás mohou překvapit snad jen dvě věci - ke kompilaci potřebujete vývojové knihovy Pythonu (pro MDK existují jako balíček libpython2.3-devel) a kompilace sama trvá téměř hodinku.  Obojím nicméně vyhrožují v pokynech ke kompilaci, takže pokud je čtete (měli byste), nepřekvapí Vás to.

Provoz

Po spuštění Vás uvítá průvodce (dle mého názoru poněkud otravný), který Vám pomůže inicializovat připojení k databázi. Těch připojení můžete mít víc a jejich parametry jsou uloženy v definičních souborech (mají příponu rkl, jsou ve formátu xml). Po nahrání definičního souboru a vyplnění jména a hesla vypadá hlavní okno aplikace následovně:

Rekall - hlavní okno

Rekall se umí připojit k MySQL a rovněž k PostgreSQL nebo dbf souborům. Věc, kterou budeme dělat z grafického rozhraní poměrně často je definice tabulky. Ta se zadává v docela přehledném okně...

Rekall - definice tabulky

a něco malého bych tomuto oknu vytknul: Při přidání každého nového sloupce musíte kliknout na tlačítko "Save definition", nejde to udělat až najednou pro celou definici. Změna názvu pole, typu nebo indexování fungovala dobře. Je zde velmi elegantně vyřešeno přepínání mezi pohledem na strukturu ("design view") a pohledem na data ("data view"). Čímž se dostáváme k datům.

V aplikaci pro práci s databází je přece jen okno pro zobrazení dat velmi důležité. Rekall má v tomto ohledu dobrou pozici - v okně s daty lze řadit, filtrovat, přidávat, mazat, pohybovat se mezi záznamy a přepínat do definice tabulky.

Rekall - data

Načtení většího množství záznamů je signalizováno oknem, dá se přerušit a lze pak pracovat i s částečně načtenou sadou. Abych jen nechválil - v okně pro práci s daty bych uvítal nějaký nástroj na export dat do textu nebo jiného otevřeného formátu. To by přece neměl být až takový problém a trochu mi to v rekallu chybí.

Poměrně hezky je vyřešeno rozhraní pro tvorbu dotazů. Tvoří se myší tak, jak to možná někteří znají z MS Accessu. Natahají se tabulky, relace a je to. Dotaz se potom chová jako tabulka - tzn. dá se přepínat mezi zobrazením definice a zobrazením dat.

Rekall - Dotaz

Útrpné je, že nemohu text dotazu ručně upravit - to bych rozhodně uvítal. Jinak tomu není co vytknout. Klepnutím na relaci lze změnit typ (inner, left/right outer join).

Hodnocení

Aplikace na mě působí svižným a svěžím dojmem. Beta trochu padá, 2.2.0 ostrá verze mi nespadla ani jednou. K ovládání bych uvedl ještě to, že máte možnost výběru mezi SDI a MDI rozhraním oken. To je rozhodně velké plus. Rekall neumí jen funkce zde uvedené - má rovněž makra, skripty, nástroje na kopírování dat a možnost tvorby reportů. Ve verzi 2.3.1 se vyvíjí dokonce webové rozhraní pro práci s rekallem. Autor upozorňuje, že ještě není hotové, ale demo je již k dispozici.

Hodnotím to jako použitelné. Projekt by si zasloužil lepší internetové stránky a trochu invence do grafiky tlačítek, funkčně je však na tom velmi dobře.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze