LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Python (2.) - Datové typy

Jazyk Python rozlišuje různé datové typy, dnes se podíváme na ty základní: čísla, řetězce, seznamy, slovníky a n-tice.

16.11.2004 09:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 28499×

Ačkoli jazyk Python rozlišuje různé datové typy, je možné do libovolné proměnné uložit hodnotu libovolného typu. Narozdíl od jayzků jako PHP nebo Perl nedochází tak často k automatickým konverzím a často si potřebnou konverzi musíme vynutit sami explicitně.

Čísla

V Pythonu můžeme nalézt několik různých číselných typů:

  • Celé číslo (integer)
  • Dlouhé celé číslo (long integer)
  • Reálné číslo
  • Komplexní číslo

Pokud přímo do programu zapíšeme nějakou hodnotu, jedná se o celé číslo nebo reálné, ostaní typy si musíme sami vynutit:

1    # celé číslo

3.14 # reálné číslo (číslo v plovoucí řádové čárce)
1L   # dlouhé delé číslo
1+1j # komplexní číslo
1j   # také komplexní číslo

Bližší pozornost si jistě zaslouží typ dlouhých celých čísel, jedná se o celé číslo, jehož hodnota je pouze omezená velikostí dostupné paměti.

Řetězce

Řetězce jsou v Pythonu reprezentovány ve znakové sadě Unicode, proto je také vhodné v souboru uvádět jeho kódování pomocí sekvence -*- coding: <kódování> -*-, jak již jsme provedli v minulém dílu.

Řetězce zapisujeme mezi znaky ' (apostrof) nebo " (uvozovky). Pokud zapíšeme řetězec pouze takto, bude považován za sekvenci nějakých bytů bez ohledu na unicode nebo nějaké kódování, stejně jako řetězce například v C.

'Textový řětězec'
"Jiný řetězec"
'řetězec v "úvozovkách"'
"Můžem' použít i apostrof"

Také můžeme použít trojici apostrofů či uvozovek, uvozující řetězec na více řádek:

'''Tohle je řetězec
a zde pokračuje na další řádce'''
"""Druhá možnost zápisu
je tato."""

Pokud řetězec zapíšeme takto, budou jeho obsahem i přechody na nový řádek. Pokud zapíšeme řetězec do jednoduchých uvozovek a před přechod na nový řádek vložíme znak \ (podobně jako v jazyce C), tak řetězec přechody na nový řádek obsahovat nebude.

Pokud před řetězec zapsaný libovolným výše uvedeným způsobem přidáme písmeno r, potlačíme zpracování escape sekvencí v dané hodnotě. Jazyk Python používá stejné escape sekvence jako většina jiných jazyků, jejich seznam můžeme nalézt například v seriálu o C.

A stejně jako prefix r můžeme použít též písmeno u, jež označuje řetězec ve znakové sadě Unicode. Znamená to, že řetězec bude interně reprezentován ve znakové sadě Unicode, zatímco v souboru je zapsán v kódování určeném právě v tomto souboru. V řetězcích unicode, jak jsou tyto řetězce obvykle nazývány, můžeme použít ještě další escape sekvenci \u následovanou čtyřmístným kódem znaku Unicode. Python interně používá pro reprezentaci znaků pouze dva byte, a tak umí přímo pracovat pouze se znaky s kódem nižším než U+FFFF. Znaky s vyšším kódem se nám budou v Pythonu jevit jako více znaků.

Datové struktury

Python rozeznává tři základní druhy datových struktur:

  • n-tice - Jedná se o pole pevné délky i obsahu, používá se třeba při volání funkcí.
  • seznam - Pole jehož délku i obsah je možné měnit.
  • slovník (někdy též označován jako asociativní pole nebo mapa, případně hezky česky hashmapa) - mapuje hodnoty na jiné hodnoty, datový typ použitý jako index musí být neměnný, t.j. číslo, řetězec nebo výše uvedená n-tice.

Všechny tři datové struktury smějí obsahovat libovolné datové typy, kromě slovníku, jehož indexy nesmí být možné měnit.

Všechny tři tyto struktury můžeme uvést přímo v programu jako konstanty s použitím závorek:

() # prázdná n-tice

[] # prázdný seznam
{} # prázdný slovník
('a', 123, 'c')
['a', 123, 'c']
{'a':'10', 'b':'11', 'c':12}

Příště se podíváme na základní možnosti vstupu a výstupu a proměnné.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze