LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Python (8.) - OOP v Pythonu

Po minulém teoretickém díle se dnes podíváme, jak vypadá OOP v Pythonu.

3.2.2005 09:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 25077×

Novou třídu v Pythonu definujeme prostřednictvím klíčového slova class. Za ním uvedeme jméno nové třídy a dvojtečkou otevřeme blok, v tomto bloku můžeme definovat metody naší nové třídy, pokud žádné metody definovat nechceme, použijeme klíčové slovo pass.

class PrazdnaTrida:
 pass

Metody definujeme stejně jako funkce klíčovým slovem def, jejich první parametr (obvykle nazývaný self) se při volání neuvádí a obsahuje instanci, pro kterou je metoda volána. Na rozdíl od jiných jazyků musíme při práci s instancí self vždy tento identifikátor uvést.

class MojeTrida:
 def moje_metoda(self):
  print self,": moje_metoda"

 def dalsi_metoda(self,a,b):
  print "Self=",self,"a=",a,"b=",b

Takto vytvořená třída se chová podobně jako funkce, můžeme ji zavolat, čímž získáme její instanci.

>>> a = MojeTrida()
>>> a
<__main__.MojeTrida instance at 0x403119cc>
>>> a.moje_metoda()
<__main__.MojeTrida instance at 0x403119cc> : moje_metoda

Metody, jejichž názvy začínají i končí dvěma podtržítky, mají speciální význam. Nejzajímavější je jistě metoda __init__, ta je volána (pokud existuje) při vytváření instancí dané třídy s parametry, které jsou při této operaci použity. Obdobným způsobem je před výmazem instance volána metoda __del__, ovšem její využívání přináší různé problémy, a proto se příliš nepoužívá.

Metoda __init__ je vhodné místo k vytvoření atributů instance (proměnných specifických pro danou instanci):

class Bod:
 def __init__(self,x=0,y=0):
  self.x = x
  self.y = y
 def posun(dx,dy):
  self.x = self.x + dx
  self.y = self.y + dy

Všimněte si že jsem parametrům x i y přiřadil výchozí hodnotu, obecně je možné v parametrech libovolné metody použít libovolnou možnost uvedenou v předminulém díle o funkcích, pouze je nutné počítat s tím, že v prvním argumentu bude vždy instance, se kterou budeme pracovat.

Instanci naší třídy Bod tedy můžeme vytvořit například těmito způsoby:

a = Bod()
b = Bod(1,1)
c = Bod(x=1,y=1)

Z příkladu doufám jasně vyplývá jakým způsobem s atributy instance manipulujeme, není to ovšem jediná možnost, instance jsou totiž interně implementovány jako slovníky, ke kterým můžeme přímo přistupovat pomocí atributu __dict__. Předchozí příklad tedy také můžeme zapsat jako:

class Bod:
 def __init__(self,x=0,y=0):
  self.__dict__["x"] = x
  self.__dict__["y"] = y
 def posun(dx,dy):
  self.__dict__["x"] = self.__dict__["x"] + dx
  self.__dict__["y"] = self.__dict__["y"] + dy

Ve skutečnosti je mezi oběma variantami jistý rozdíl, povíme si o něm v některém z dalších dílů spolu s takzvanými speciálními metodami.

Je také možné definovat atributy tříd, neboli proměnné spojené se třídou a nikoli jednotlivými instancemi. Provedeme to tak, že uvnitř bloku, ve kterém definujeme metody, nadefinujeme proměnnou:

class SerioveCislo:
 cislo = 0
 def __init__(self):
  SerioveCislo.cislo = SerioveCislo.cislo + 1
  self.cislo = SerioveCislo.cislo

V příkladu opět vidíme, jak k takové proměnné přistupujeme, druhý řádek metody __init__ ukazuje, že pokud vytvoříme atribut instance se stejným názvem jako atribut třídy, zastíní atribut instance atribut třídy. V našem případě budou mít tedy všechny instance výše uvedené třídy v atributu cislo svoje unikátní číslo.

>>> a=SerioveCislo()

>>> b=SerioveCislo()
>>> c=SerioveCislo()
>>> a.cislo
1
>>> c.cislo
3
>>> b.cislo
2

Při definování třídy můžeme do závorky za její jméno uvést seznam předků, v případě, že vznikne kolize jmen, má přednost dříve uvedená třída.

>>> class OdvozenaTrida(MojeTrida):
...   def nova_metoda(self,a,b):
...       MojeTrida.moje_metoda(self)
...       MojeTrida.dalsi_metoda(self,a,b)
... 
>>> b = OdvozenaTrida()
>>> b.nova_metoda(1,2)
<__main__.OdvozenaTrida instance at 0x40311bcc> : moje_metoda
Self= <__main__.OdvozenaTrida instance at 0x40311bcc> a= 1 b= 2

Z předchozího příkladu je také patrné, jak je možné volat metodu konkrétní třídy. Dodejme, že to je možné odkudkoli, nejen ze tříd od dané třídy odvozené. Taktéž jako parametr self můžeme předat celkem cokoli (většinou to ovšem povede k chybě s tím, že self postrádá nějaký atribut, se kterým daná metoda potřebuje pracovat).

Metody jsou ve skutečnosti také atributy, v případě tříd jsou to atributy s datovým typem funkce a v případě instancí se speciálním typem vázaná metoda (bound method). Vázaná metoda je funkce, jejíž první argument je vždy odpovídající instance. Z tohoto faktu vyplývá několik zajímavých důsledků:

 • Do metody můžeme přiřazovat, což je mimochodem docela špatný nápad.
 • Metodu můžeme uložit do proměnné, předat jako parametr...
 • V podstatě nepotřebujeme žádné speciální prostředky pro realizaci toho, co je v jiných jazycích nazýváno reflexe - zkoumání a upravování tříd za běhu programu.

Pokud vás zaráží, že jsem vůbec nezmínil tzv. řízení přístupu, je to zcela správně, Python totiž podobný koncept vůbec nezavádí, s výjimkou možnosti zapsat před název metody nebo atributu dvě podtržítka, v tom případě Python daný název převede na _JménoTřídy__původní_jméno, například __nyaa ve třídě Neko převede na _Neko__nyaa.

Existuje funkce isinstance(něco, třída), vracející True v případě, že něco je instancí třídy třída (nebo některé třídy od ní odvozené), a issubclass(podtřída, třída) vrátí True tedy, je-li podtřída odvozena od třídy třída. Osobně pro tyto třídy nevidím velké využití, síla objektového modelu jazyka Python tkví právě v tom, že můžeme vzájemně zaměňovat instance na základě toho, jaké mají rozhraní a nikoli toho, od čeho je jejich třída odvozená, a proto mi přijde zbytečné tuto sílu omezovat nějakými explicitními kontrolami.

V příštím díle se podíváme na takzvané moduly, čímž ukončíme nudnou pouť po nutných základech jazyka Python a přesuneme se k jistě mnohem zajímavějšímu tématu - k různým funkcím, modulům a třídám, které nám Python nabízí.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Terminologie 3.2.2005 12:40 Petr Zajíc
  L Re: Terminologie 6.2.2005 18:44 Aleš Hakl
    |- Re: Terminologie 10.2.2005 14:01 Jiří Goddard
    | |- Re: Terminologie 13.2.2005 00:27 Petr Zajíc
    | |- Re: Terminologie 14.2.2005 13:05 Petr Čermák
    | L Re: Terminologie 7.6.2005 09:26 Petr Přikryl
    L Re: Terminologie 7.6.2005 09:33 Petr Přikryl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze