LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Kapesní Linux - iPAQ, díl 1.

Mezi uživateli kapesních pomocníků (PDAček) již leta hoří vášnivé spory, zda je lepší PalmOS nebo WinCE, popřípadě Symbian. My ale všichni víme, že nejlepší je Linux!

7.4.2005 06:00 | Petr Bláha | Články autora | přečteno 12687×

Kapesní linux

Stranou nejrozšířenějších operačních systémů určených pro kapesní pomocníky (říká se jim PDA:-) stojí námi oblíbený Linux. Je sice pravdou, že existují komerční zařízení běžící na Linuxu, ale těch je opravdu poskrovnu a o masovém rozšíření v našich zeměpisných šířkách se nedá v žádném případě mluvit. Jejich domovinou je většinou Čína a u nás na ně narazíte opravdu zřídka. Typickým zástupcem, který je známý i u nás, je Zaurus od Sharpu. Dále byste se na dálném východě mohli setkat třeba s těmito zařízeními: YOPY (G.Mate Inc.), Agenda VR3 (The Softfield Technologies) nebo s mobilními telefony Motorola A780/E680. Výčet není úplný, zahrnul jsem do něj jenom ty nejznámější.

K těmto zařízením vznikl, za vydatné podpory společnosti Compaq (dnes již HP), nekomerční bratříček, který běží na hardware zmiňované společnosti. Na serveru ROOT vyšla v roce 2002 série čtyř pěkných článků, které podrobně popisují tehdejší možnosti a schopnosti Linuxu a detailně se zabývají i popisem hardware iPAQů. Seznam odkazů na tyto články najdete na konci tohoto článku.

Trocha historie

V laboratořích společnosti Compaq vznikal v roce 1999 zajímavý prototyp kapesního počítače s názvem „itsy“ a od něho byl už jenom krůček k samotné realizaci portace Linuxu na iPAQ. Abyste si mohli udělat představu o ideálech laboratorních inženýrů, následuje jeden screenshot z oficiálních videosekvencí, které měly demonstrovat veškeré vlastnosti a výhody tohoto prototypu.

DOOM běžící na prototypu itsy
To je on - prototyp ITSY ... a na něm starý známý - DOOM

Prvním handheldem společnosti Compaq byl model 3630 a později i 3130, který vznikl tak trochu jako z nouze ctnost (Compaq se tehdy potýkal s fatálním nedostatkem barevných displejů) a uvnitř byl samozřejmě operační systém Microsoft Windows ve verzi pro kapesní počítače. Práce na portaci Linuxu začaly v dubnu roku 2000 na vývojové desce iPAQu a již v červnu byl k dispozici funkční Linux s X windows serverem a ovladači pro periferie. Hlavní výhodou portace Linuxu na iPAQy je to, že je postaven na plnohodnotném jádru, které neobsahuje žádné ústupky velikosti operační paměti na úkor funkcí. Na druhou stranu je potřeba počítat s HW omezeními platformy jako je rozlišení displeje, velikost paměti RAM, absence klávesnice nebo jiná omezení. Další nezanedbatelnou výhodou je fakt, že od počátku měla komunita vývojářů úplný přístup ke všem technickým specifikacím iPAQů a vývojáři z Cambridge Research Technolgies (vývojové centrum Compaq) vytvořili nový zavaděč operačního systému - CRT BootLoader, který nahradil původní Parrot loader (mimochodem, nevíte někdo, jak se jmenuje ten papoušek?).

Použitelnost

Možná, že jste se již stihli podívat na zmiňované články na ROOTu a napadla Vás otázka, zda Vám bude iPAQ s nainstalovaným Linuxem vůbec užitečný. Musím se přiznat, že naprosto jednoznačná odpověď neexistuje a v podstatě záleží na tom, co od takového zařízení očekáváte. Myslím, že bych potencionální zájemce mohl dopředu „ocejchovat“ takto: kategorie první - hráči her a aktivní uživatelé moderních multimédií, do druhé bych zařadil běžné používání pro správu osobních kontaktů a multimédií a poslední, tedy třetí kategorie by mohla pohltit všechny fanoušky Linuxu. Tím se dostávám ke třem odpovědím:

 1. Linux na iPAQu není pro Vás. Zůstaňte u Windows! Vzhledem k tomu, že o programy se stará jenom hrstka nadšených programátorů, nemají šanci konkurovat všem komerčním aplikacím, které byly pro kapesní okénka kdy vytvořeny.
 2. Směle do toho, i v Linuxu existují plnohodnotné aplikace na správu kontaktů, organizaci času, čtení E-mailů elektronických knih, programy pro přehrávání hudby i videa,...
 3. Snili jste někdy o serveru Apache v kapse? Váš sen se může splnit … :-)

Komunikace s uživatelem

Linux na desktopu se v mnoha případech provozuje bez jakékoliv grafické nadstavby a nutno říct, že je to ve většině případů ku prospěchu věci. Jenomže iPAQ není desktop a Vy se budete muset rozhodnout pro jedno ze dvou grafických rozhraní. Na výběr máte mezi GPE, což je alternativa k desktopovému GNOME a OPIE, které je srovnatelné s KDE.

GPE (GNU Palmtop Environment)

 • je postaveno na knihovně GTK+ = snadná portace aplikací
 • používá X Window systém
 • data ukládá ve formátu uSQLd nebo XML
 • nemožnost PIM synchronizace s desktopem
GPE- Launcher GPE- aplikace today GPE- kalendář
Launcher, Today, Calendar

OPIE (Open Palmtop Integrated Environment)

 • je postaveno na knihovně Qt, což je odnož Qtopie od Trolltechu
 • používá Sharp Zaurus = mnoho aplikací ze Sharpu lze provozovat i na iPAQu
 • PIM synchronizace s desktopem
 • náročnější portace aplikací
OPIE- Launcher OPIE- aplikace today OPIE- kalendář
Launcher, Today, Calendar

Jak vidíte sami, každá volba má svoje pro i proti. Osobně bych doporučoval vyzkoušet obě možnosti a teprve na základě Vašich osobních sympatií si zvolit. Příště si ukážeme krok za krokem, jak nahradit originální zavaděč a jak nainstalovat příslušnou distribuci.

Užitečné odkazy

Série článků z roku 2002, které vyšly na serveru ROOT :
1.díl / 2.díl / 3.díl / 4.díl

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Lunix z karty 12.4.2005 11:21 Ivan Majer
  L Re: Lunix z karty 12.4.2005 21:33 Petr Bláha
    L Re: Lunix z karty 14.4.2005 15:00 Radovan Dušek
      L Re: Lunix z karty 17.4.2005 18:45 Petr Bláha
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

20.9.2018 10:04 / Jan Ober
Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

20.9.2018 10:00 / Jan Ober
Re: Gimp

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2022) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze