LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Digitální video (5.) - Základní úpravy II

Upravujeme audio stopu ...

13.1.2005 06:00 | Petr | Články autora | přečteno 15583×

Avidemux – doplnění - Export video scény do dvd (mpeg2 formátu).

Pokud jej bude chtít uložit do tohoto formátu a velikost vašeho videa je jiná než udávaná standardem (720x576) je potřeba velikost patřičně upravit fitlry crop (oříznutí)

a to hlavně v případě širokoúhlých scén (černá pruhy nad a pod scénou musí zmizet) a následně pak použít volbu DVD res v otevřeném okně video filtrů. Ty automaticky doplní černé pruhy ve scéně tak aby výsledný formát odpovídal opět již zmíněnému standardu.

A ještě jedna maličkost. Doporučil bych při ukládání audio stopy (tak jak jsem uvedl v závěru minulého dílu) převzorkovat na 48KHz. Opět je to standard, ale ne podmínka jako v případě video scény. Ale ted už se pustím do dalšího pokračování základních úprav. A jako minule navážu na konec předešlého dílu, kdy jsme si z celé video scény extrahovali audio stopu do nekomprimovaného wav souboru. Pro úpravy použijeme program Audacity.

Audacity – Úvod a nastavení

Program vyvíjený pod licencí GPL, určený k zpracování zvukové stopy (mix, efekty, frekvenční analýza atd.). Práci z programem začneme konfiguraci parametrů. V menu-položce File->Preferences přednastavíme parametry k dalšímu použití.

 • v záložce Audio I/O vybrat správné zařízení pro playback (to v případě více než jedné zvukové karty)
 • v záložce Quality nastavíme implicitní vzorkovací frekvenci na 48KHz
 • v záložce File Formats nastavíme správný typ formátu pro export do nekomprimované podoby audio stopy (nastaveno Wav MS 16bit PCM)
 • v položce Directories nastavíme cestu tak jak nám vyhovuje

Audacity - Ovládací prvky

Pro editaci audio stopy slouží sada ikon (viz. Obr. edit_icons):

 • selector tool
 • envelope tool
 • draw tool
 • zoom tool
 • time shift tool
 • multitool mode

Za pomocí selector tool můžeme označit libovolnou část audio stopy a s ní provádět zvolené úpravy,

envelope tool (viz. Obrázek č.8) se bude hodit pro úpravu hlasitosti jednotlivých částí audio stopy, draw tool je nástroj, určený pro úpravu charakteristiky signálu a redukci rušivých elementů (pro pouřití nástroje draw tool je potřeba maximálně zvětšit stopu, tak aby bylo možné úpravy vůbec provést), zoom tool pro zvětšení charakteristiky zvolené části audio stopy, time shift tool umožní posun po časové ose a multitool mode pro změnu funkce. Mezi další užitečné nástroje pak patří trim a mute. První z nich umožní vymazat zvukovou stopu kolem vybraného úseku a druhý to provede přesně naopak, tedy označenou část stopy úplně ztiší.

Úpravy zvuku za pomocí vybraných filtrů

Filtr BassBoost – pro zvýšení úrovně nízkých (basových) kmitočtů (ty se vetšinou při záznamu z televizní karty vytratí a tak není na škodu je vrátit tam kam patří.

Filtr Noice removal – pro škaredé šumění v nahrávce je vhodné vybrat tu scénu kde je jen šum a žádné jiné zvuky (pohledy na krajinu a podobně) kde úroven šumu „vyskakuje“ do popředí. Spustit filtr noice remove a nechat analyzovat právě jen ten kousek vybrané scény. Hned jak filtr provede analýzu můžete aplikovat výsledné nastavení dle vašeho uvážení, ale už s minimálním nastavením filtr dělá až velkou redukci šumu a vezme sebou (tedy na můj vkus) i notnou dávku vysokých kmitočtů, které pak chybí.

Doporučením pak může být použití filtru Equalization, kterým můžeme charakteristiku jednotlivých kmitočtů upravit.

Rovněž filtr Amplify se může hodit. To v případě, že je audio stopa tichá a chceme ji přiměřeně zesílit (ne přebudit!).

Další filtry (efektové) využijeme více při úpravě digitálních nahrávek. Tím dnešní (zběžné) seznámení s nástrojem končí. Upravenou audio stopu uložíme jako wav a přejdeme k dalšímu kroku tvorba 5.1 kanálového zvuku. K programu se v některém z příštích dílů ještě vrátím.

Poznámka!
Audacity umí pracovat i s mp3, ogg formátem. Záleží jen na vás, kterou z variant pro zpracování zvolíte. Můžete audio stopu extrahovat do wav formátu už programem avidemux nebo provést úpravy (s mp3 souborem) a pak nechat audacity uložit výsledek do wav souboru, který budeme potřebovat pro další krok úpravy.

Vytváříme 6-ti kanálový prostorový zvuk

Pro tento krok budeme potřebovat jednoduché utility. Spolu s nimi provedeme malé kouzlo a dojdeme ke kýženému výsledku, vytvoření prostorového efektu. Jsou to:

 • a52dec – dekodér ac3 formátu
 • sox – sound eXchange
 • multimux – program pro mix několika mono (8) signálů do jediného wav souboru s možností časového posunu
 • ffmpeg – univerzální knihovna kodeků (video konvertor)

Pokud tyto malé, avšak účinné prográmky máme, můžeme začít s domácí výrobou prostorového zvuku. Celá proceduru vylíčím v několika málo bodech.

1. Pokud máte ac3 audio stopu ve formátu stereo, můžete ji a52 dekodérem převést do nekomprimované podoby (wav soubor). V případě úpravy audio stopy z nahrávky, kterou jsme začali upravovat pak tento krok můžeme vynechat. Dekódování provedeme příkazem:

a52dec -o wav soubor.ac3 > soubor.wav

2. Druhým krokem je rozdělení levého a pravého kanálu sterea na samostatné audio stopy. Tento krok provedeme příkazem:

sox -V soubor.wav -r 48000 -c1 left_channel.wav -l
sox -V soubor.wav -r 48000 -c1 right_channel.wav -r

3. Pro získání zadních zvukové stopy zadních kanálů zduplikujeme levý a pravý kanál pomocí příkazu:

cp left_channel.wav left_surround_ch.wav
cp right_channel.wav right_surround_ch.wav

4. Dále si vytvoříme zvukovou stopu předního (center) reproduktoru příkazem:

soxmix -V left_channel.wav right_channel.wav -r 48000 -c1 center.wav

5. A v neposlední řadě si vytvoříme LFE kanál (Low Frequency Effect), kanál pro náš „basák“, příkazem:

sox -V -v 0.5 centr.wav lfe.wav lowp 150

6. Dále stačí jen jednotlivě vytvořené stopy (6) opět sloučit:

multimux -d 0,0,0,15,15,0 left_channel.wav center.wav right_channel.wav left_surround_channel.wav right_surround_channel.wav lfe.wav -o final_audio_track.wav

7.A na závěr převést multikanálový wav do ac3 formátu, příkazem :

ffmpeg -i final_audio_track.wav -ab 384 -ar 48000 -ac 6 final_audio_track.ac3

Výborně! Povedlo se? Určitě. Není na tom nic složitého. Ted máme upravenou audio stopu připravenou na závěrečný mix s video scénou.

Závěrem

V poslední části se ještě na krátko vrátíme k programu Avidemux a zakončíme tuto trojici dílů spojením video scény a vytvořené audio stopy. To celé s několika dalšími kroky dovedeme do zdárného konce – vytvoření/zápis DVD.

Seznam odkazů:

 • Audacity – http://audacity.sourceforge.net
 • liba52 - http://liba52.sourceforge.net
 • sox - http://sox.sourceforge.net
 • multimux - http://panteltje.com/panteltje/dvd
 • ffmpeg - http://ffmpeg.sourceforge.net

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

toz neni spatny 15.1.2005 01:52 background
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

20.9.2018 10:04 / Jan Ober
Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

20.9.2018 10:00 / Jan Ober
Re: Gimp

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2022) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze