LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> FreeSBIE 1.0

Byla středa 3.3. 2004 a na Internetu jsem našel zmínku o tom, že vyšla první verze systému FreeSBIE. Vždy mě podobná zpráva velmi nadchne, neboť velice rád zkouším nové verze různých aplikací a ze všeho nejraději verze operačních systémů. Záhy jsem zjistil, že se jedná o live verzi mého oblíbeného unixového systému FreeBSD a že je postavena na verzi 5.2.1, která také nedávno spatřila světlo světa.

7.3.2004 12:00 | Václav Steiner | Články autora | přečteno 12599×

Neváhal jsem ani minutu a začal jsem se probírat domácími stránkami (www.freesbie.org) a hledat nějaký rozumný a rychlý ftp server. Odkazů na ftp a http serverů je tam mnoho a tak jsem použil ftp server z Itálie. Po úspěšném stažení má iso soubor něco kolem 590MB. Soubor jsem vypálil a nastavil bootování z mechaniky CD-ROM.

Začal se spouštět pro mě již velmi známý BTX loader a po chvíli se objevilo hezké textové menu s obrázkem čertíka, kde lze zvolit 7 možností:

  1. Boot FreeSBIE (default)
  2. Boot FreeSBIE with ACPI enabled
  3. Boot FreeSBIE in Safe Mode
  4. Boot FreeSBIE in Single Mode
  5. Boot FreeSBIE with verbose logging
  6. Escape to loader prompt
  7. Reboot
Standardně se asi po 10ti sekundách spustí volba 1. Ostatní volby jsou na uvážení uživatele, ale volba 1 je asi opravdu nejlepší, pokud nemáte nějaký sporný hardware či jiný problém, což zjistíte během bootování. Problému jsem se nevyhnul ani já s mým Celeronem 333. Žádný nekompatibilní hardware sice nemám (FreeBSD 4.9 mi funguje bez problémů), ale po nějaké době pobíhání okolo pc a následným přenastavováním všech možných nastavení jsem zjistil, proč se mi systém vždy při bootování zasekne. Standardně je totiž zapnutá podpora DMA, což moje základní deska vůbec nepodporuje. Pokud se něco takového stane, je zde volba 6, která dovoluje změnit různé parametry jádra apod. Po potvrzení volby 6 se ukáže jednoduchý příkazový řádek. Příkazem help se dají zjistit potřebné příkazy. Velmi užitečný je příkaz show, který vypisuje nastavení různých zařízení (např. síťovek, řadičů apod.) a mimo jiné i zapnutí/vypnutí DMA. S příkazem show se pojí příkaz set, který nastavuje hodnoty, které potřebujeme. Takže v mém případě vypnutí DMA se provede takto:
set hw.ata.atapi_dma=0
Pokud již nechceme nic měnit pokračujeme v bootovaní příkazem autoboot.

Po chvíli se objeví pěkný splashscreen o tom, že se spouští systém a na pozadí probíhá detekce hardware, nastavení sítě, jednoduchého firewallu (který povoluje veškerý přístup :o), nastavení přípojných bodů apod. jak je zvykem ve FreeBSD. Nakonec ještě uživatel musí nastavit chování klávesnice - kódování a jazyk. Poté se již spustí shell (kupodivu BASH) s přihlášeným uživatelem root. Práce v shellu je naprosto stejná jako ve FreeBSD, takže zádné novinky zde nečekejte. Někoho možná překvapí pár adresářů navíc v / a velmi mnoho adresářů v /mnt se jménama filesystémů, čímž autoři nejspíše chtěli trochu usnadnit uživateli práci a orientaci v adresářích. Velmi zajímavý je adresář /scripts, který obsahuje některé scriptíky a mimo jiné také script mount_disk.sh, který najde všechny filesystémy na pevném disku a připojí je do příslušných adresářů v /mnt - hezké. Každopádně mi zde konečne funguje připojování linuxového ext3 oddílu, což se mi na FreeBSD 4.9 vůbec nedařilo.

Jako správná live verze obsahuje i FreeSBIE grafické prostředí. Zde je zvoleno velmi pěkné prostředí XFce4. Avšak dle mého názoru celé X prostředí startuje docela dlouho, ale dá se to přežít. Třeba to bude v nějaké další verzi lepší. Po úplém nastartování se objeví velmi podobná tapeta na ploše jako v jednom operačním systému, pár ikonek, informační panel se zatížením procesoru, sítě apod. a nakonec v dolní části obrazovky lišta s aplikacemi. Aplikace jsou tu rozděleny do šesti kategorií a je zde od každého typu aplikace nějaký zástupce. Z těch nejvíce zajímavých jmenujme např. Mozilla Firefox, Evolution, Mplayer, Xmms, GIMP, X-CD-Roast, Ethereal, různé editory, pár her apod... Je škoda, že zde není žádný kancelářský balík, ale i s dostupnými editory lze vystačit. Panel se spuštěnými aplikacemi je pro změnu v horní části obrazovky, který se jako dolní (hlavní) panel sám skrývá. Věc, která potěší je, že zde funguje kolečko u myši. Věc, která překvapí je, že některé aplikace nejsou anglicky, ale italsky (nebo co je to za jazyk :o)

Tato live verze na mě jako na příznivce BSD systémů působí veskrze kladně, když pominu dlouhé startování grafického prostředí a občasné problémy s nekompatibilním hardwarem, což je problém samotného FreeBSD. Ale jinak se s celým systémem dá docela dobře pracovat (i na slabším pc) a člověk zde nalezne dost aplikací, na které je zvyklý. Zkrátka je to něco, na co jsem dlouho čekal a kamkoliv jdu už s sebou nenosím v kapse Knoppix, ale FreeSBIE. A navíc se s FreeSBIE dá velmi pěkně chlubit, neboť přeci jen BSD systémy používá méně lidí a nosit si s sebou tento systém v kapse je prostě výborné :o)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze