LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Internetové bankovnictví v Linuxu (11) - Volksbank

Při testování internetových bankovnictví v GNU/Linuxu došlo i na Volksbank, která sice funguje, ale s určitými komplikacemi.

17.2.2005 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 19823×

O bance, profil

Volksbank logo

Volksbank CZ, a.s. je banka s převážně zahraniční účastí. Licenci jako pobočka Österreichische Volksbanken AG získala v listopadu roku 1993, jako Volksbank má v České republice licenci od 1. ledna 1997, ve stejný den zahájila činnost.

Na oficiálních stránkách se můžete dozvědět, že na českém trhu je Volksbank univerzální obchodní bankou se širokou nabídkou finančních produktů a služeb pro cílové skupiny privátních klientů, malých a středních firem, obcí a měst, stejně jako joint ventures. Hlavní motto banky je "Důvěra spojuje" a banka se ho snaží svým chováním dodržovat.

Zajímavou službou je připsání 100 Kč k účtu klienta, pokud bude muset čekat na kontakt ze strany zaměstnance banky déle jak 10 minut.

11. února nasadila Volksbank novou verzi webové prezentace – její stránky jsou nyní modernější (i když preload obrázků v minulé verzi doplněný logem v ASCII-artu byl také zajímavý), přehlednější a úplnější. Design internetového bankovnictví zůstal zachován v původní podobě.

Internetové bankovnictví

Internet Banking Volksbanky je od července 2004 v nové verzi, která běží také i v jiných prohlížečích než je pouze Microsoft Internet Explorer na MS Windows (stará verze "MultiCash@Office 4.0" vyžadovala instalaci .exe pluginu pro MS IE).

Oficiální softwarové požadavky nové verze jsou:

  • MS Windows 98/ME/NT+SP6/2000/XP
  • Internet Explorer 6.0 nebo vyšší v rozlišení 800x600 a s doporučeným nastavením:
    • nejvyšší úroveň šifrování
    • nejvyšší verze Service Pack
  • Sun Java Plugin 1.4 nebo Microsoft Java Virtual Machine

Docela zajímavá je demo verze (k vyzkoušení pouze pasivní transakce) – demo verze by měla prezentovat funkčnost aplikace v tom nejlepším světle, ovšem demo Volksbank Internet Banking funguje správně pouze v Internet Exploreru, v Mozille uvidíte místo třinácticiferného zůstatku podivně zformátovaný HTML kód.

Demo Internet Banka v IE Demo Internet Banka v Mozille

Prohlížeč MS IE podivnou odpověď HTTP zpracuje. *** V Mozille ovšem demoverze nefunguje, jak by měla.

Zabezpečení

Pro přístup k pasivním operacím se musíte přihlásit pomocí opravdu netriviálního a neměnného uživatelského jména a takřka libovolného hesla. Pro aktivní operace potřebujete certifikát (pouze na vás je, kam si ho uložíte a jak ho budete používat), který je rovněž chráněn heslem.

Komunikace s bankou je samozřejmě šifrovaná, šifruje se pomocí SSL a certifikát je podepsaný od Verisign.

Uživatelé jsou na možnou nebezpečnost internetového bankovnictví upozorněni v "Bezpečnostním desateru", které je ale až v nápovědě, takže ne každý uživatel si toho může všimnout a rady si minimálně pečlivě pročíst (a některými se opravdu řídit – např. důsledně ověřovat certifikáty, volit si nesnadno odhalitelná hesel a podobně).

Při prvním přihlášení k certifikační autoritě si můžete zvolit, zda chcete provádět pouze pasivní transakce (tj. pouze kontrola finančních prostředků a proběhlých transakcí; bez podpisového certifikátu) a nebo také aktivní (jako předchozí s možností manipulace s penězi, nastavením apod.).

Pro uživatele jistě příjemnou vlastností je nemožnost volby hesla s určitými znaky, které se snadno pletou (vynechání znaků y-z je sice celkem iritující, ale třeba l-I nebo O-0 může uživatelům a hotline usnadnit život). Vynechaných znaků je samozřejmě jenom několik, takže je stále dost obtížné provést útok tzv. hrubou silou.

Po nečinnosti trvající delší dobu budete automaticky odhlášeni; není to jako po pár minutách u Citibank, nicméně to je více než 20 minut.

Podpora alternativních prohlížečů

S prohlížeči MS Internet Explorer SP2, Mozilla 1.7.5 a Opera 7.54 na platformě win32 nebyly žádné problémy, vše fungovalo jak mělo.

Microsoft Internet Explorer 6.0 SP2 Mozilla 1.7.5 Opera 7.54

MS IE 6.0 SP2 *** Mozilla 1.7.5 *** Opera 7.54

Volksbank Internet Banking pod linuxem

Internetové bankovnictví celkem bez problémů fungovalo pouze v Opeře, Mozilla a ostatní měly problémy s akceptováním podepisovacího appletu, takže v nich nebylo možné provádět aktivní transakce.

Pasivní operace

Už při pasivních operacích v Mozille narazíte na první problém – stejně jako u BAWAG Bank CZ se zobrazí pouze prázdná obrazovka a titulek "Applet JavaDetector Started". Pomůže pouze vstup přímo (např. z oblíbených položek) na URI https://ibs.volksbank.cz/VBCZIBS32/ControllerServlet?javaVM=0 (pro přihlášení do ebankingu a nápovědy) a https://ibs.volksbank.cz/VBCZWebRA/ControllerServlet?command=login&javaVM=0 (pro přihlášení k certifikační autoritě).

Pokud se použije zvláštní URI, fungují pasivní operace bez problémů v prohlížečích Mozilla 1.7.5, Opera 7.54 a Konqueror 3.3.2. Perličkou je, že zůstatek lze zobrazit i v textovém prohlížeči ELinks 0.9.3 (více než zůstatek už jednoduše bohužel ne díky javascriptovým odkazům).

Výpisy - Mozilla 1.7.5 Výpisy - Opera 7.54 Úvodní stránka - ELinks 0.9.3

Výpisy – postupně Mozilla 1.7.5, Opera 7.54 a ELinks 0.9.3 (zůstatky)

Problémy - Konqueror 3.3.2 Výpisy - Konqueror 3.3.2

Občasné problémy v prohlížeči Konqueror 3.3.2 *** Konqueror 3.3.2 – Výpisy

Aktivní operace

Pro aktivní operace je už potřeba udělat trochu víc – v certifikační autoritě si musíte vygenerovat podpisový certifikát, pomocí kterého budete podepisovat všechny aktivní transakce.

Nejprve je ale nutné povolit java appletům přístup na disk. Docílit toho můžete naklikáním patřičných věcí prográmkem $JAVA_HOME/bin/policytool nebo rovnou editací souboru $HOME/.java.policy :

grant {
  permission java.security.AllPermission;
};

Aktivní operace fungují v Opeře spolu se SUN, Blackdown a IBM Javou bez problémů; v případě, že změníte java plugin ale musíte na stránky internetového bankovnictví přistupovat znovu přes odkazy z hlavních stránek (v případě zadání URI uvedených výše Opera při změně javy padá).

Aktivní operace fungují tradičně ve dvou krocích – nejprve zadáte potřebná data a v druhém kroku tuto transakci podepíšete (podepisovaná data si můžete nechat zobrazit).

Aplikace Volksbank Internet Banking

Po přihlášení k aplikaci se dostanete na úvodní stránku. Na té kromě rozbalovacího menu po levé straně uvidíte základní zobrazení zůstatků na účtech, počítadlo provedených/neprovedených transakcí a nová oznámení.

Menu po levé straně je rozděleno na devět položek, z nichž první čtyři jsou oddělené – týkají se vlastních finančních prostředků, zatímco ty zbývající se týkají spíše bankovní aplikace a organizačních věcí.

První položka je odkaz vedoucí na úvodní stránku, která je popsána výše. Druhá položka nazvaná Informace o účtech skrývá podpoložky Zůstatky, Pohyby, Dnešní pohyby a Výpisy. Volbou Zůstatky se dostanete k zobrazení k disponibilního, valutárního a účetního zůstatku. Proběhlé transakce naleznete pod položkou Pohyby; filtrovat položky můžete podle účtu, období, typu pohybu (kreditní, debetní) a nebo podle rozsahu částek. Historie v současné době sahá až do doby založení účtu (což je docela výhodné), nicméně do budoucna banka plánuje historii časově omezit (kvůli rychlosti zpracovávání požadavků) – zatím ovšem není dán žádný určitý termín. Výsledek hledání si můžete jedním klepnutím exportovat do plain textu (.TXT) a nebo do souboru typu XML. V Informacích o účtech dále naleznete zobrazení dnešních pohybů (tj. pohyby zaúčtované ke dnešnímu dni) a elektronickou podobu zaslaných výpisů. Nechybí ani možnost tisku.

Průvodce přihlášením - Opera 7.54 Certifikační autorita - Opera 7.54 Dnešní předúčtované pohyby - Mozilla 1.7.5

Průvodce pro první přihlášení vás snadno provede certifikační autoritou. *** Certifikační autorita. *** Dnešní předúčtované pohyby.

Třetí volba menu je nazvaná Platební příkazy a už z názvu je patrné, že právě zde půjdou zadávat tuzemské, zahraniční, inkasní a trvalé příkazy k převodu; povolení inkasa a SIPO a také možnost zadání vnitrobankovních příkazů v cizí měně. Po klepnutí na patřičnou sekci se vám zobrazí kromě možnosti zadání nového příkazu také pořízené příkazy (které ještě plně neproběhly) včetně stavu jejich zpracování. Pomocí už zadaných příkazů můžete snadno vytvářet nové – jednoduše můžete příkaz patřičnou ikonou zkopírovat a editovat pár nutných položek (možnost definování častých odesílatelů je v položce Nastavení, která je popsána o něco níže). Při zadávání údajů k příkazům vám samozřejmě usnadňují život různé pop-up pomůcky, např. kalendář, seznam konstatních symbolů nebo seznam kódů bank. V Opeře se mi bohužel stávalo, že se občas třeba kalendář nezobrazil korektně. U příkazů samozřejmě nechybí ani možnost tisku.

Termínované vklady můžete obsluhovat (sledovat, žádat o nové a upravovat, popř. rušit) pomocí čtvrté položky se stejným názvem.

Následující volby jsou už z dalšího bloku – jedná se o položky Informace, Nastavení, Nápověda, Kontakt a Odhlásit se.

Volba Informace obsahuje odkazy na zobrazení doručených zpráv (oznámení), odeslané žádosti (a možnost zadání nových), kurzovní lístek a úrokové sazby (které lze též najít na hlavní stránce, odkazy z aplikace mi ale vracely 404 – dané stránky nebyly k nalezení). Mimo to si také můžete nechat zobrazit informace o uživateli (jméno, adresa a kontaktní telefon).

V pořadí už šestá položka je pojmenována Nastavení, nastavit si v ní můžete podpisové certifikáty (odkaz na certifikační autoritu). Dále si zde můžete zaregistrovat certifikát (což by se dle informací u volby mělo udělat po vygenerování nového certifikátu – mě se ovšem certifikát zaregistroval po vygenerování automaticky; nicméně stále je zde možnost prodloužení platnosti současného certifikátu). V sekci Nastavení si můžete rovněž změnit heslo (které má standardně platnost jeden rok) nebo název svého účtu (případně pořadí, pokud jich máte zaregistrovaných více). Trošku zastrčená je volba Registr partnerů, která v podstatě skrývá možnost editování často používaných příjemců (takže si pak při příkazu jednoduše zvolíte přímo vybraného příjemce a nebudete muset stále dokola kontrolovat číslo účtu).

Platební příkazy - Opera 7.54 Platební příkazy - Opera 7.54 Registrace partnerů - Mozilla 1.7.5

Platební příkazy – korekce špatně zadaných dat. *** Druhý krok – podpis zadaných dat. *** Registrace partnerů.

Další možnosti už nemá cenu do podrobna popisovat – jejich funkce je téměř samozřejmá. Konkrétně se jedná o Nápovědu, Kontakt a Odhlášení.

Na úvodní stránce si můžete zvolit jazyk – čeština je samozřejmostí; angličtina funguje v bankovní aplikaci bez problémů, nápověda bohužel není k nalezení (404) a volba německého jazyka nefunguje, protože zatím tato lokalizace není k dispozici.

Závěr, zhodnocení

"Nové" internetové bankovnictví Volksbank je rozhodně krokem vpřed, funguje v některých alternativních prohlížečích a docela potěší i možnost zobrazení zůstatků v textovém prohlížeči ELinks. Ovšem nefunkčnost aktivních operací v Mozille je docela nepříjemná.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Java 17.2.2005 22:09 Jan Houštěk
  |- Re: Java 17.2.2005 22:29 Ondřej Čečák
  L Re: Java 19.2.2005 11:58 Ondřej Čečák
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze