LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> CryptoFest 2005

Vyberte si sledování dech beroucí přednášky o tom, co jste dosud netušili. Vyberte si šumění dataprojektoru, společnost lidí, pro které bezpečnost a soukromí nejsou prázdná slova a luštění šifer s papírem a tužkou v ruce s vidinou lákavé výhry. Vyberte si MD5, SHA-1, VPN, GnuPG, kvantovou kryptografii a údiv nad tím, proč sakra celou sobotu 19. března 2005 trávíte v plné posluchárně. Vyberte si budoucnost. Přijďte na CryptoFest 2005.

15.3.2005 14:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 9675×

Za sedmero horami, za sedmero řekami, za sedmero lesy, dávno, velmi dávno, ještě v časech sálových počítačů a Arpanetu se našla skupinka lidí, kteří si uvědomovali, že síť sítí svým uživatelům sice přinese spoustu informací, ale do jisté míry je také připraví o soukromí. To se samozřejmě Whitu Diffiemu, Philu Zimmermanovi a dalším nelíbilo a nechtěli, aby oni a také ti, co přijdou po nich, žili pod bdělým dohledem Velkého Bratra, který by měl neomezený přístup k jejich datům a soukromé korespondenci. Jejich cílem bylo dosáhnout toho, aby možnost používat šifrování pro ochranu svých dat nebyla jen záležitostí vládních a vojenských organizací a velkých korporací, ale aby byla dostupná opravdu všem lidem ve všech zemích. Jak už to ale ve správné pohádce chodí, malý David nakonec porazil velkého Goliáše, ti, které svět pokládal za rebely a vizionáře, dosáhli svého cíle a kryptografie a její aplikace jsou dnes už pevnou součástí našeho života.

O pár let později, na silikonovém kopečku uprostřed města v srdci Evropy se dala dohromady další skupinka lidí, pro které soukromí v Internetu a ochrana jejich dat před zvídavýma očima nepovolaných nabývala čím dál víc na důležitosti. Věrni odkazu svých předků chtěli zpřístupnit kryptografii a její aplikace také dalším členům komunity, svým přátelům a kolegům, ale teď už zákony a předpisy nebyly to, co by jim v tom bránilo. Narazili na bariéru nevědomosti, proto se rozhodli začít komunitu vzdělávat a podělit se s ní o své znalosti. Seminář dostal jméno CryptoFest a na podzim roku 2003 proběhl jeho první ročník. Jelikož informací nikdy není dost a obzvlášť v této oblasti se ty nové objevují skoro denně, nastal čas zorganizovat CryptoFest 2005.

Po tomto "historicko-pohádkovém" úvodu jste už jistě zvědavi na některá fakta. Nuže, tady jsou: Seminář CryptoFest 2005 organizuje klub Silicon Hill Studentské unie ČVUT ve spolupráci s katedrou počítačů FEL ČVUT v Praze. Uskuteční se v sobotu 19. března od 9:00 v posluchárně K1 Fakulty elektrotechnické na Karlově náměstí. Vstup je zdarma, registrace na seminář není nutná.

CryptoFest není a nechce být akcí, kde v publiku sedí vysoce kvalifikovaní odborníci, kterým skupinka vědců přednáší své složité teorie, běžný člověk z jejich projevu rozumí snad akorát spojkám a zájmenům a zbytek terminologie ještě týden dohledává ve slovníku cizích slov. Naopak, přednášky jsou vedeny populární formou a jsou určeny široké veřejnosti, všem zvídavým lidem, kteří se nebojí nových technologií, a to jak těm, kteří se s danou problematikou setkávají poprvé, tak těm, kteří už v tomto oboru nováčky nejsou.

Podívejme se, na co všechno se na letošním CryptoFestu můžete těšit. Že je kvantová kryptografie jen výmyslem šílených vědců a autorů sci-fi a v běžném životě bude ještě dlouho zcela nepoužitelná? O tom, že to nemusí tak být, se vás hned v úvodu pokusí přesvědčit Miroslav Dobšíček ve své přednášce Komerční výrobky pro kvantovou kryptografii. Máte bezpečně uložená data a potřebujete je spolehlivě chránit i během jejich přenosu po nedůvěryhodné síti? Potom si určitě nenechte ujít přednášku Josefa Hajase o VPN (virtual private network) a její implementaci OpenVPN. Už jste něco slyšeli o tom, že svou elektronickou korespondenci můžete digitálně podepisovat i šifrovat, ale nevíte, jak na to ? V přednášce Kataríny Machálkové se dozvíte nejen to, jak takové podepisování a šifrování funguje, ale i to, jak k tomuto účelu použít nástroj GnuPG a jak jej propojit s mailovým klientem.

Říkáte, že takový digitální podpis je, podobně jako vlastnoruční podpis nebo otisk prstu, naprosto neoddiskutovatelná a jednoznačná záležitost, o které se nevyplácí pochybovat? Po přednášce Tomáše Rosy o nepopiratelnosti digitálních podpisů už si tím určitě tak jisti nebudete. A pokud patříte k těm, kteří v poslední době bedlivě sledují události kolem nalezení kolizí v hashovací funkci MD5, na CryptoFestu máte možnost získat čerstvé informace přímo z "kuchyně" předního českého kryptologa Vlastimila Klímy. Praktickou ukázku útoku na digitální podpis s využitím kolize v hashovací funkci MD5 následně v přímém přenosu předvede Ondrej Mikle.

To ale není všechno. Organizátoři akce pro vás letos připravili vedle přednášek také zajímavé zpestření. Pokud rádi potrápíte své mozkové závity, můžete si změřit síly s ostatními a zapojit se do naší šifrovací soutěže o hodnotné ceny, která bude provázena krátkou instruktáží o historických šifrách.

Celé dění na semináři bude již tradičně díky Audiovizuálnímu centru Silicon Hill přenášeno online po Internetu, takže i když se nebudete moci účastnit semináře přímo, můžete jej sledovat z pohodlí domova. Záznamy z přednášek budou také časem k dispozici na stránkách AVC.

Nuže, neváhejte, poznačte si sobotu 19. března do diáře a přijďte na CryptoFest 2005. Určitě získáte spoustu nových poznatků, které se vám třeba budou jednoho dne velmi hodit. Veškeré informace o programu přednášek, místě a času konání semináře získáte na stránkách www.cryptofest.cz.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Prednasky 16.3.2005 07:28 Vladimir Mezera
  L Re: Prednasky 16.3.2005 07:43 Vladimir Mezera
    L Re: Prednasky 16.3.2005 08:57 Jakub Trávník
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze