LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> DBmail 2.0 - Intro

Androidi sní o ovečkách, kováři o velkých kladivech a DB administrátoři zase o tom, že Databáze jednou zcela nahradí filesystém. Sny androidů nejsou námětem tohoto článku.

13.5.2005 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 8047×

Sláva databázím

Databáze jsou stroje na zpracovávání a ukládání dat. Dělají to dobře a proto je máme rádi. Databáze jsou velmi praktické, neboť usnaďňují přístup k datům. Místo toho, abychom si pro přístup k datům museli pokaždé napsat svůj program, můžeme vznést dotaz a server nám ho zodpoví. Vzrůstá tak dostupnost dat, jelikož jsou data snadno přístupná i mimo program, který s nimi obvykle pracuje.

Když máme k datům snadný přístup, můžeme je pak zpracovávat. Databáze je tu od toho, aby nám zpracovávání dat ulehčila, což také dělá. Umí je totiž zpracovávat mnohem efektivněji než kdybychom si to dělali ve vlastní režii. Efektivita databáze se nejlépe projeví při práci s větším objemem dat a při současném přístupu více uživatelů ke stejným datům. Embedded databáze toto neumí a to je také důvod, proč jsou mnohokrát rychlejší než databáze klient server.

Jak u IBM poskytovali Internet

V dobách boomu poskytování dialup připojení se do tohoto druhu podnikání pustili i u IBM. Měli k tomu mnoho předpokladů: vlastnili dostatečnou volnou přenosovou kapacitu ve vlastní síti a měli velmi dobré know how. Začali tedy podnikat ve velkém stylu, tedy ve stylu na který byly běžně zvyklí zvyklí ze svého podnikání pro velké zákazníky.

Bylo to dost v ostrém kontrastu se zbytkem trhu, jelikož ten se spolehlivost pro své zákazníky zajišťovat nepokoušel. A tak jsme si mohli vyzkoušet na jejich webu různé hračky, jako online monitoring sítě a podobné vychytávky. Linky i servery měli zálohované a o svých výpadcích reportovali veřejně na webu, což byla v té době velká vyjímka. Pokud se jim něco rozbilo, nabízeli všem zákazníkům, kteří o to požádají, následující měsíc zdarma. Neuvěřitelné.

Bavilo mně číst jejich crash reporty:

,,Tři dny nám nefungovala pošta. Server poštu pouze přijímal, ale neodesílal ji. Žádná data zákazníků se nestratila a po opravení závady se nahromaděné maily začaly rozesílat. Během doby, než se situace stabilizuje bude odchozí pošta rozesílána s hodinovým opožděním. Pokud potřebujete odeslat svou poštu okamžitě, kontaktujte náš zákaznický servis.''

,,Během 2-3 hodiny noční byla prováděna údržba, přičemž byly schránky uživatelů nedostupné. Jelikož jsme tuto údržbu neplánovali a neinformovali o ní, bude všem poškozeným poskytnutna 30 USD náhrada.''

Železářství

Jako hardware používaly servery z řady RS/6000 běžící pod AIX Unixem se standardnímy unixovými programy jako sendmail, inn, pop3d atd. S nárůstem zákazníků se zjistilo, že toto řešení není moc dobře škálovatelné. Větší výkon by se dal zajistit pomocí více strojů, ale to by zase zvýšilo náklady na správu systémů. Jelikož byla IBM trénována po mnoho desetiletí v oblasti IT highendu, kam ostatně patří dodnes, měla k dispozici i mnohem silnější stroje než RS/6k. Chtělo si to prostě jen vzít větší kladivo.

Na kovárně

Kovář s větším kladivem zhodnotil věc střízlivě. Když zjistil, že denní průjezd mailů je pouhých 1.5 miliónu se špičkami 50/sec, uklidnil se. Jím dovezené kladivo zvládalo 20000 uživatelů online. Zbýval tak jen jediný problém a tím byl software.

Data patří do databáze

Sendmail byl program pro malé, ale naštěstí ne měkké, systémy. Ale i kdyby na cílové platformě běžel, tak by to pravděpodobně nestačilo. Chtělo to poctivý software, který si dat váží a ukládá je do databáze, nikoliv do filesystému. Každý velký kovář totiž ví, že se filesystém používá jen pro archivaci záloh. Takový software však k dispozici nebyl a tak jej bylo nutné napsat. Nebylo to zase tak těžké - SMTP je jednoduchý protokol a MTA taky není příliš složitá úloha. Tož to nakódujeme za odpoledne, ne?

Jak si usmysleli, tak také udělali. Data se tak přestěhovala do nejlepší databáze na světě - IBM DB2 a bylo jim tam dobře. Smtp server s databázovým backendem se činil a situace se uklidnila. Časem přibyl ještě druhý mail exchanger. Ne, že by to první nezvládal, ale z důvodu zvýšení odolnosti proti výpadkům. To je jedna z výhod databázových emailových systémů - jsou bez problémů škálovatelné přes více strojů.

POP3

Přijmuté maily bylo nutné zpřístupnit uživatelům. S DB backendovou variantou se původně nepočítalo, jelikož mailboxové servery běžely svižněji. Naštěstí se v té době používal výhradně protokol POP3 a nikoliv hrůza zvaná IMAP4, což rozhodlo o dalším postupu. Proč data exportovat, když je můžeme použít přímo tam kde jsou.

POP3 je tak jednoduchý protokol, že je pro jeho špatné nakódování potřeba vynaložení mimořádného úsilí. Kovář s velkým K toto úsilí nevyvinul a nakódoval to hned napoprvé dobře. Uživatelé tak přímo přistupovali k mailům v databázi a bylo to tak dobře. Správa celého systému se tak zjednodušila, neboť se stačilo starat o databázi a nikoliv o data jednotlivých uživatelů.

NNTP

Po zvládnutí kombinace POP3+SMTP se Kovář zaměřil na další výzvu. Touto výzvou byl news server skomírající pod inn 1.x. Výkon news serverů závisí značně na výkonu filesystému, který nebývá nic moc. Mně se pro news server nejvíce osvědčil ReiserFs. Newsů je na severu moc hodně a pořád přicházejí další. News server schramstne veškerou bandwidth, co mu přihodíte, a veškerý diskspace.

Uživatelů také není zrovna málo, zájem je především o různé alt.binaries skupiny. Dříve byla nějvětším hitem alt.binaries.erotica. Veřejných news serverů zase nebylo tak mnoho a byly značně pomalé.

Kovář v tom žádný problém neviděl a pracoval, tak jak byl zvyklý. Nakrmil data do DB2 a bylo. Těch dat nebylo málo, statistika serveru povídala něco o 60 miliónech článků a 3 miliónovém denním průjezdu. Žádný problém pro Kováře.

Všeho moc škodí

News server s DB backendem byl vynikající dílo. Byl neuvěřitelně rychlý, zvládal stovky uživatelů online, a měl téměř full set news. Co je dobré, je taky populární. Tenhle server byl. Jelikož povoloval připojení odkudkoliv, používal ho kde kdo. IBM to nejprve nevadilo. Vadit to začalo až v okamžiku, kdy počet připojených uživatelů z non IBM network převyšoval jejich domácí uživatele o dva řády.

A tak jsme přišli o vynikající news server...

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze