LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> DBMail 2.0 - Uvedení do provozu

Uvedení systému do provozu a základní konfigurace.

8.6.2005 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 7170×

DBMail 1.2

S DBMailem jsem začal u verze 1.2. Tato řada měla dva zásadní nedostatky. V první řadě neuměla LMTP, což činilo konfiguraci MTA zbytečně složitou, a za druhé uměla vyrábět velmi kvalitní memory leaky. Pod pojmem kvalitní memory leak si představte zhruba 0,5 MB na zprávu. Jelikož kernel čas od času zlikvidoval příliš nenasytný proces, bylo použití utilit jako např. supervise nutností.

Na memory leakách se pracovalo a toto téma bylo diskutováno na mailing listu zhruba takto:

Máme tam memory leaky, použijeme Boehm GC http://www.hpl.hp.com/personal/Hans_Boehm/gc/
To je ale o 30 procent pomalejší.
Neprogramujeme pro benchmarky, ale pro praxi.
Možná je to pomalejší, ale zato je to bez práce.

[o tyden pozdeji]
Tak jdem na to, vrazíme tam BGC.
To si snad děláte srandu, včera jsem do tří v noci našel 8 memory leaků.
No jo, ale kolik jich tam ještě zbylo.
Jestli to nezakomitujete, tak už nic nepošlu.

Tým uznal pádný argument, ocenil hodnotnou práci tvrďáka kodéra a úvahy o BGC poslal k zemi. Já jsem vyměkl a pro jistotu si přeložil DBMail řady 1.2 s BGC. Pracoval skvěle.

DBMail 2.0.4

Jelikož se k mému uchu doneslo, že nový DBMail se nejenom snáze integruje do MTA, ale je i rychlejší, odhodlal jsem se k aktualizaci systému na verzi 2.0. Čekaly mne dvě překvapení:

1. tárová koule nešla díky typové chybě přeložit
2. DBMail vyráběl houfy zombií.

Poněkud mně překvapil přístup release managera: Nebudeme dělat novou verzi, tu chybu si přece dovede každý opravit sám. Zombie však vývojáři odstranit neuměli (nevolal se wait) a tak jsem poslal patch. Opatchovaný 2.0.4 se prokázal býti stabilním softwarem a tak jsem jej po pár testech nasadil do produkce. Tentokrát již bez BGC. Ostatním bych pro produkční nasezení doporučoval počkat na 2.0.5, která bude k dispozici začátkem června 2005.

Stable vs. Devel

DBMail vychází, podobně jako Linux, ve dvou řadách. Verze s lichým číslem jsou vývojové. Tyto verze v žádném případě neinstalujte do provozu, jelikož se během vývoje mění SQL schéma a přišli by jste tak o data. Tedy v případě, že by jste si nenapsali konverzní program.

Překlad

Překlad DBMailu je bezproblémový. Je potřeba stáhnout tárovou kouli z DBMail download page a mít nainstalovanou databázi MySQL nebo PostgreSQL včetně hlavičkových souborů, které bývají v devel balíčku. Pak zavelet ./configure --with-naše-databáze;make install a dílo je hotovo.

Konfigurace databáze

Dalším krokem je nakonfigurování databáze. DBMail potřebuje od SQL backendu tři věci: databázi, tabulky a uživatele se zápisovým právem do těchto tabulek. Instalace se mírně liší podle použité databáze:

PostgreSQLMySQL
su - postgresmysqladmin create dbmail -u root -p
createuser -P dbmailmysql -u root -p
createdb -O dbmail dbmailGRANT ALL ON dbmail.* to dbmail@localhost identified by '<pass>'
psql -U dbmail dbmail \ mysql -u dbmail dbmail -p \
< sql/postgresql/create_tables.pgsql< sql/mysql/create_tables_innoDB.mysql

Popis těchto kroků najdete v souboru INSTALL. V každém případě budete ale potřebovat superuživatelský přístup do databáze. Konfigurace databáze je jednoduchá a neměla by činit problémy, pokud máte alespoň minimální znalost problematiky databázové administrace.

Konfigurace daemonů

Vlastní daemoni (t.j. pop3, imap, lmtp) nepotřebují kromě údajů potřebných k přístupu do databáze žádnou speciální konfiguraci. To, že musíte zajistit jejich spuštění po startu systému považuji za samozřejmost. Daemoni používají, podobně jako apache, prefork model a tak oproti klasické inetd variantě odpovídají svižně na příchozí požadavky.

Autentifikace uživatelů

V systému DBMail se uživatelé konfigurují pomocí programu dbmail-users. Použití tohoto programu není nezbytné, uživatele lze vkládat do tabulek přímo. Hesla uživatelů v lze ukládat v několika formátech: plaintext, crypt, md5-hash, md5-digest, crypt-raw, md5-hash-raw, md5-digest-raw. Tuto rozmanitost oceníte v případě konverze stávajícího mailového systému, jelikož si uživatelé nebudou muset měnit hesla.

DBMail řady 2.1 umí autorizovat uživatele přes LDAP, což umožní snadnou itegraci se sambou. Pokud chcete používat APOP POP3 autorizaci, je nutné mít heslo uložené ve formátu plaintext. DBMail nedpodporuje u POP3 a IMAP4 STARTTLS a ani DIGEST autorizaci, takže hesla běhají přes síť otevřená. S využitím externích utilit jako je například stunnel je možné udělat alespoň pop3s nebo imaps.

Konfigurace uživatelů

U každého uživatele, lze kromě jména, hesla a velikosti mailboxu nastavit číslo skupiny a pak s pomocí externích utilit nebo SQL scriptů provádět administraci uživatelů po skupinách. Další konfigurační vymožeností jsou aliasy. Každý uživatel může mít libovolné množství libovolných aliasů. Aliasy jsou také jedinou možností, jak založit rozdílné uživatele se stejnou email adresou v jiné doméně.

Poslední vymožeností je možnost vytváření distribučních listů. Distribuční list je seznam adres na které je rozeslán každý z příchozích mailů. Nejedná se o klasický mailing list alá mailman, ale o funkční ekvivalent souboru /etc/mail/aliases. Maily lze rozesílat i na adresy neobhospodařované DBMailem.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

20.9.2018 10:04 / Jan Ober
Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

20.9.2018 10:00 / Jan Ober
Re: Gimp

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2022) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze