PHP (80) - Administrace diskografie hudebního portálu

Někdy se může zadávání dat do databáze docela zesložitit. Uvidíme, jak se to dá zvládnout pomocí promyšlených formulářů.

17.12.2004 15:00 | Petr Zajíc | přečteno 33289×

Pojďme dnes začít řešit poměrně náročné téma - rozhraní pro sestavování diskografie. Uvidíme, že to není jednoduché a že celá věc má mnoho slepých uliček a zákoutí.

Žonglování se třemi míčky

Připomeňme, že datová struktura pro uchování informací o albech a písních má tři tabulky - pisne, alba a obsahyalb. Do těchto tabulek vlastě mudeme chtít zadávat data "najednou", což je docela problém. Ukážeme si, jak by se na to například dalo jít.

Celý problém spočívá v tom, že chceme-li zadat píseň do alba, musíme udělat dvě věci:

Obdobě bychom při zakládání úplně nového alba nejprve museli album vložit do tabulky a následně mu přidat obsah, tedy písně. Na webu se nám problém může roztáhnout do mnoha jednotlivých skriptů, které se budou vzájemně doplňovat a bude obtížné je spravovat. My se ale pokusíme všechny operace vměstnat do jediného skriptu. Uvidíte, že při troše pozornosti to není zas až tak složité.

Formuláře, kam se podíváš

Jak jsme již uvedli minule, může jedna stránka obsahovat více shodných formulářů. Z nich se pak zpracovává ten, který byl odeslán. Stejně tak je ale možné mít na stránce několik různých formulářů. Ty mohou, ale nemusejí směřovat na stejný zpracovávající skript (naše budou). Pokud vedou na stejný skript, zajistí se zpracování podle toho, jakým tlačítkem byl skript odeslán. Takže můžete mít tři formuláře s třemi ovládacími prvky typu submit:

<input type="Submit" name="odesli" value="aaa">
<input type="Submit" name="odesli" value="bbb">
<input type="Submit" name="odesli" value="ccc">

Které pak zpracujete pomocí kódu ve smyslu:

<?
if ($_POST["odesli"]=="aaa") //atd..
elseif ($_POST["odesli"]=="bbb") //atd..
elseif ($_POST["odesli"]=="ccc") //atd..
?>

Navíc samozřejmě můžete mít jeden formulář s dvěma odesílacícmi tlačítky a akci řídít podle toho, na které z nich se při odesílání kleplo. Všechno tohle ve skutečnosti použijeme, a sestavíme stránku se třemi formuláři:

Pozn.: Protože administraci portálu si můžete vyzkoušet pouze sami a ne tady na LinuxSoftu, ukážu to raději na obrázku:

Potíže s MySQL

Jedna otázka, na kterou v této fázi pravděpodobně narazíme je tato: "Může být jedna píseň na jednom albu vícekrát?" Není to zase až takový nesmysl, jak by se mohlo zdát, protože píseň může být například v jiné úpravě na začátku alba a v jiné na jeho konci. To je přesně ten detail, který byste asi v praxi řešili se zákazníkem. Alespoň uvidí, že to promýslíte do sebemenšího detailu. My prohlásíme, že jedna píseň smí být na jednom albu pouze jednou, a zajistíme to pomocí uníkátního indexu na tabulce obsahyalb:

ALTER TABLE `obsahyalb` ADD UNIQUE (`album`,`pisen`)

Když potom ošetříme případnou chybu vrácenou z MySQL, bude to stačit. Jak je z příkladu vidět, MySQL umožňuje vytvořit unikátní index na dvou sloupcích, samozřejmě pouze za předpokladu, že existující data nekolidují s nově vytvářeným indexem.

Druhý problém, na nějž narazíte už při prohlížení rozevíracího sesznamu písní je ten, že MySQL neumí česky řadit! Jak u mě doma, tak na serveru Linuxsoft, tak i všude jinde, kde by to mohlo fungovat mi to nefunguje. Pokud někdo máte fungující způsob, jak přinutit MySQL česky řadit, sem s ním. Relevantní informace k českému řazení najdete například zde.

Pozn.: České řazení je vůbec specifická věc. Určuje jej ČSN 97 6030 a odborníci se shodují na tom, že to ne norma obtížně převeditelná do "počítačovštiny". Věřím tomu, a to nejen proto, že "ch" je mezi "h" a "i".

My problém s řazenímu budeme ignorovat. Pokud ale někdo máte uspokojivé řešení, šup s ním do diskuse.

Podpůrné funkce

Dnes je to poprvé, co ve formulářích používáme rozevírací seznamy. Ty mají dvě zvláštnosti - jednak nezačínají tagem <input> a jednak může být jedna položka označena jako zvolená pomocí volby selected. Protože rozevírací seznamy bývají plněny z databáze, sestavil jsem si na to funkci:

  function naplnseznam ($albapisne, $zvoleno=0)
  {
    
$options="";
    
$vysledek=mysql_query("select id, nazev from $albapisne order by nazev",$GLOBALS["link"]);
    while (
$zaznam=MySQL_Fetch_Array($vysledek)):
      if (
$zaznam["id"]==$zvoleno)
        
$options.="<option value=\"".$zaznam["id"]."\" selected>".$zaznam["nazev"]."</option>\n";
      else  
        
$options.="<option value=\"".$zaznam["id"]."\">".$zaznam["nazev"]."</option>\n";
    endwhile;
    return
$options;
  }

Funkce je to celkem triviální, všimnout si v ní však můžete předávání výchozí hodoty parametru, expanze proměnné a preinkrementace.

Změny na portálu

Na současný stav projektu se můžete na našem webu podívat nebo si jej můžete stáhnout.

Pozn.: Aby Vám stažená verze fungovala na lokálním stroji, upravte si hodnotu konstant SQL_HOST, SQL_USERNAME, SQL_PASSWORD a SQL_DBNAME. Případně si je můžete včlenit do konfiguračního souboru podobně, jako jsem to udělal v souboru func.php.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=580