OS typu Unix + nejdůležitější ovladače atd. (link) |
7.3.2013 22:11
Matěj Andrle
|
Věk: ( ~29 let) |
Dobrý den,
už nějaký ten pátek brouzdám mezi OS (90% Unix) a hledám OS mých snů. :) Ne, že by mé nároky byly velké - naopak - jsou malé... :) Stačí mi network, vim, mc, aptitude/jiný správce balíků, mplayer a pár dalších. (Jakožto programátor potřebuji kompilery, interprety,...) Tudíž skoro nepotřebuji X a GUI už vůbec. Když už, tak přes FrameBuffer - viz. mplayer puštěný přes fb0. (W3M atd.) Já bych GUI bral - nejsem vyloženě fanatik do černé - ale něco mnohem skromějšího než stavění na X a používání k tomu XY věcí... (Viz. DOS - Opengem, CybexShell,...) Tím mám na mysli pár programů schopných GUI. (Jinak jej nevyužiji - a potřebuji stejně konzoli.) Kam se jako programátor vrhnu sám netuším - možná OS. (Zatím jsem i zde GUI opustil.) Vyzkoušel jsem NetBSD - ke kterému horko těžko pronikám, Debian - který vzdoruje a navíc raději bych něco mladého, svižného,... (Ne starého, neohrabaného dědečka držícího se ve 110tém roku. :) ) Ubuntu (stavěné na GUI - takže to nebude ono. :) (Unity)) DR-DOS (jako pojistka) a pár dalších. Jak jsem psal - potřebuji spíše přímější GUI - což nevím, zda Unix může poskytnout. Ale zase příkazového systému se vzdát nehodlám. (A nic jiného než Unix asi takto fungovat nebude - vyjma DOSu - který nebude to pravé ořechové. :) ) Mám nějakou šanci najít můj OS? :) Co byste mi doporučili? Děkuji. |
|
|
Re: OS typu Unix + nejdůležitější ovladače atd. (link) |
8.3.2013 16:40
Jiří Zelinka
|
Abych pravdu řekl, když čtu Váš příspěvek, nejsem si jistý, jestli si neděláte srandu. Ale zkusím to vzít vážně a poradit.
1. Opravdu potřebujete konzolu a nestačí Vám nějaký emulátor terminálu v GUI? Osobně se přepínám do konzole jen v případech nouze, myslím, že v GUI se pracuje mnohem pohodlněji. Navíc soudím, že přepnout se do konzoly je možné v každé distribuci.
2. Výběr distribuce mimo jiné záleží na Vašich zkušenostech s Linuxem. Pro začátečníky je asi nejvíc vhodný Ubuntu nebo Mint, zkušený uživatel si troufne na něco náročnějšího na znalosti Linuxu. Ale důležitou roli hraje taky to, na co chcete počítač použít. Článků a diskusí na téma výběr distribuce se dá najít spousta, jen si dejte pozor, abyste se neřídil starými radami. Osobně používám ArchLinux, který používá dost aktuální jádro i software, ale chce to už nějaké zkušenosti.
3. Grafické prostředí je do jisté míry na volbě distribuce nezávislé, i když některé distribuce některé desktopy dost vnucují. Opět záleží na tom, co od něho očekáváte. I v tomto směru poradí internet.
4. U některých distribucí je možné si je vyzkoušet v Live verzi bez nutnosti instalace.
5. Co se týče ovladačů, tak to je záležitost hlavně verze jádra. V tomhle směru zaostává nejvíc Debian/Stable, ale i tam se to dá obejít a nebo si můžete zvolit větev Testing. Jinak soudím, že ostatní distribuce nebudou mít problém se standardním hardwarem. Pro speciální zařízení je lepší si podporu v |Linuxu předem ověřit.
Mimochodem, příkazový řádek se dá stále ještě používat i v MSWindows, ne? |
|
|
Re: OS typu Unix + nejdůležitější ovladače atd. (link) |
8.3.2013 18:29
Matěj Andrle
|
Věk: ( ~29 let) |
Příkazový řádek lze použít snad všude - ale smysluplně využít se dá asi tak v DOSU a právě Unixu...
Nejsem žádný začátečník - takže když píši o radu, nemyslím tím nic, co se řešilo již tisíckrát. Potřebuji GUI pouze pro práci s obrázky atp. Kvůli tomu mít XY HDD produktů se mi prostě protiví. To už raději budu pouze v konzoli. Však jsem nyní v NetBSD. (Jenže přecijen je to nové - takže chviličku potrvá, než si s tím budu hrát jako s jinými Unixy.) NetBSD je přesně tím co mám na mysli - Unix + nejdůležitější aplikace. Zatím je to tedy pro mne nejbližší model mé představy. Ale jak jsem psal - zprovozňovat tam X, SSH atd jen kvůli pár grafickým potřebám... Zatím tedy plánuji napsat si něco typu Opengem... |
|
|
Re: OS typu Unix + nejdůležitější ovladače atd. (link) |
8.3.2013 20:58
Jiří Zelinka
|
S BSD a jeho variantami jsem zatím nepřišel do styku, takže v tom Vám neporadím. Osobně taky dávám přednost systému, kde mám jen to, co opravdu potřebuji. Myslím, že v tomto směru je ArchLinux s s nějakým jednoduchým desktopem poměrně optimální řešení. |
|
|
|
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
|
|
Vyhledávání software
Vyhledávání článků
28.11.2018 23:56 /František Kučera Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1
12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz 22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář
6.11.2018 2:04 /František Kučera Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář
18.9.2018 23:30 /František Kučera Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz 20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business.
Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář
12.8.2018 16:58 /František Kučera Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář
16.7.2018 1:05 /František Kučera Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář
Více ...
Přidat zprávičku
Poslední diskuze
31.7.2023 14:13 /
Linda Graham iPhone Services
30.11.2022 9:32 /
Kyle McDermott Hosting download unavailable
13.12.2018 10:57 /
Jan Mareš Re: zavináč
2.12.2018 23:56 /
František Kučera Sraz
5.10.2018 17:12 /
Jakub Kuljovsky Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?
Více ...
|