LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> HP Deskjet f4210 All-in-one Printer a Linux

Jaká je podpora multifunkčních tiskáren v Linuxu? Fungují všechny jejich funkce bez problémů nebo je zprovoznění takového zařízení spíš noční můrou? Podělím se o svoje zkušenosti.

12.6.2009 00:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 13509×

Byl jsem majitelem staré tiskárny HP610C. Tiskla sice nekvalitně a pomalu, ale tiskla a to bylo to hlavní, co jsem od ní požadoval. Jednoho dne ale definitivně dosloužila a já se musel podívat po nějakém jiném zařízení. Neměl jsem moc chuť strávit několik dní porovnáváním dostupných typů tiskáren a hledáním nejlepší ceny. Zašel jsem tedy do nejbližšího elektra a zjistil jakou tam mají nejlevnější tiskárnu. Byla to multifunkční HP F4120. Díky mobilnímu internetu jsem si ověřil, že pod linuxem je možné ji nějak donutit tisknout, víc jsem to tedy neřešil a za chvíli si ji odnášel domů.

Po vybalení jsem zjistil, že k tiskárně není USB kabel na připojení k PC - takže bylo jasné, že zprovoznění budu muset jestě o den posunout. Další nepříjemné překvapení mě čekalo v podobě kabelu od zasuvky k tiskárnovému trafu. Přibalený kabel měl délku sotva půl metru, což pro mě bylo nepříjemně málo. Naštěstí kabel k trafu byla klasická magnetofonová osmička, takže nebyl problém najít doma dostatečně dlouhý kabel.

Nakonec jsem se rozhodl zjistit si něco víc o instalaci tiskárny pod linuxem. Příjemné prřekvapení bylo, že HP už nějakou dobu svá zařízení podporuje i pod linuxem a nabízí ke stažení balíček hplip - HP Linux Imaging and Printing. Bohužel podle tabulky na stránkách výrobce neumí model F4120 pod linuxem pomocí dodávaného softwaru kopírovat. Šlo mi primárně o tisk, takže nefunkční kopírování tolik nevadilo.

Instalace

Po stažení balíčku hplip jsem začal s instalací. Spustil jsem v terminálu stažený soubor hplip-3.9.4b.run a dál už mne vším provedl automatický průvodce. Zkontroloval si, zda má všechny potřebné balíčky a případně je doinstaloval. Všechno probíhalo naprosto bezproblémově. Následoval dotaz zda je tiskárna připojena přes USB a byl jsem vyzván k připojení tiskárny. Do tiskárny se před připojením k počítači musela vložit cartridge a zkalibrovat skener. Po pripojení k počítači a dokončení průvodce byla tiskárna dostupná a připravená tisknout. Naprosto bezproblémová instalace, která nevyžadovala vkládání žádných instalačních CD, byla velice příjemná. Navíc nebylo potřeba nikde nic dolaďovat ručně.

Pokud byste při instalaci nastavili něco jinak než jste vlastně chtěli, máte k dispozici tray ikonku (pokud vaše grafické prostředí umí tray lištu), pomocí které se dostanete do nastavení, kde můžete pohodlně upravit chování tiskárny. Jestliže nemáte tray lištu, nevěšte hlavu - příkaz hp-toolbox vám otevře nastavení tiskárny (viz screen1). Příjemná je možnost zkontrolovat si stav inkoustu (viz screen2), ale hlavně vás bude asi zajímat záložka "Print Settings", kde si můžete podrobně nastavit výchozí chování tiskárny (viz screen3). Kratší cesta k tomuto dialogu vede přes příkaz hp-printsettings.

V případě, že tisknete převážně černobíle a nechcete si zbytečně rychle vypotřebovat inkoust, tak doporučuju zkontrolovat, že v záložce "Quality" máte vybráno "Controlled by 'Printout mode'" a v záložce "General" je "Printout mode" nastaven na "Draft-Grayscale". Pokud občas tisknete obrázky a nechcete je mít rozdělené na několik papírů, zapněte ještě v záložce "Image Printing" vlastnost "Fit to Page" - bude se to hodit i pro skript, kterým obejdeme nefunkční kopírování, ale to trochu předbíhám.

Můžu tisknout, ale chtěl bych vic

Tiskárna umí kromě tisku i scanovat, jak to zprovoznit v linuxu? Jednoduše - balíček hplip stáhnul a nainstaloval (pokud jste ho ještě neměli nainstalovaný) program SANE, který scanování vyrazně zjednodušuje. Můžete pro scanování použít grafické rozhraní programu xsane nebo variantu do příkazové řádky z baličku hplip - hp-scan.

xsane nabízí tolik možností, že by jeho popis vydal na samostatný článek, naproti tomu hp-scan je poměrně jednoduchý nástroj pro skenování z příkazové řádky. Přímo si říká o použití v nějakém bashovém scriptu. Všechny volby programu hp-scan získáte příkazem "hp-scan --help". Nás bude nyní zajímat jen volba --mode, která určuje režim snímání (barevně, stupně šedé, pérovka), a volba --file, která specifikuje kam nascanovaný obraz uložit. Pokud chce scanovat i někdo méně počítačově zdatný, tak by bylo možné mu celý úkon zjednodušit na dva dotazy - jak scanovat a kam uložit. A přesně tohle dělá následující script. Využívám v něm program zenity, pro zobrazování GTK dialogů; jestliže máte raději KDE můžete sáhnout po obdobném programu kdialog a příznivci příkazové řádky mají k dispozici whiptail.

#!/bin/bash

## Volby v cestine
barevne='Barevně';
stupnesede='Stupně šedé';
lineart="Pérovka";
opermode="";

# volba rezimu snimani
mode=`zenity --list  --text "Zvolte režim snímání obrázku" --title "Skenování.." \
 --radiolist  --column "Volba" --column "Název" TRUE "$barevne" FALSE \
"$stupnesede" FALSE "$lineart" `;

# priradi vychozi hodnotu
if [ -z $mode ]; then
	mode=$barevne;
fi

# prevedeme hodnotu z formulare na validni prepinac
case $mode in
  $barevne 	) 	opermode="color" ;;
  $stupnesede 	) 	opermode="gray"	;;
  $lineart 	) 	opermode="lineart" ;;
esac;

# zvolte soubor kam ulozit scan
scanPath=$(zenity --file-selection --filename=scan.jpg \
--title "Vyberte kam chcete scan uložit" --save --confirm-overwrite);

if [ -z $scanPath ] ; then
	echo "Nemam kam ukladat, konciiim...";
	exit;
fi

hp-scan --mode=$opermode --file=$scanPath;

Script si uložte jako scan.sh např. někam do $PATH, nastavte ho jako spustitelný a buď své BFU naučte, že se scanuje příkazem scan.sh nebo jim na plochu přidejte ikonu, která bude tento príkaz spouštět. Jednodušší už to asi nebude. :-)

Když jde takhle jednoduše scanovat, tak by možná šlo i podobně jednoduše kopírovat. Přímo se k tomu nabízí program hp-makecopies z balíku hplip, ale ten bohužel místo kopírování vypíše jen hlášku "error: No devices that support PC initiated copy found. Click OK to exit.". Takže tudy to nepůjde; ale co je to kopírování? Vlastně scanování a následné vytištění. Tak to zkusíme nějak nasimulovat. Program hp-scan má volbu --dest=printer, která by měla odeslat scan na tiskárnu. Tohle řešení bohužel nefunguje stejně jako hp-makecopies; proto si nascanovaný obrázek nejdřív uložíme, vytiskneme ho a smažeme. K tisku se nabízí program hp-print. Tento program je ale pouze nadstavbou nad programem lpr a nedokáže pracovat neinteraktivně, což se nám pro simulaci kopírování vůbec nehodí. Použijeme tedy přímo lpr a vlastní script bude dost podobný tomu, který jsme použili na scanování. Tiše předpokládám, že multifunkční tiskárna je nastavena jako výchozí, jinak by bylo nutné ji programu lpr specifikovat parametrem -P.

#!/bin/bash

###
#  hp-printsettings - v image printing nastavit Fit to Page na On
### 

# volby v cestine
barevne='Barevně';
stupnesede='Stupně šedé';
lineart="Pérovka";
opermode="";

# volba rezimu snimani
mode=`zenity --list  --text "Zvolte režim snímání obrázku"  \
--title "Kopírování.." --radiolist  --column "Volba" --column "Název" TRUE \
"$barevne" FALSE "$stupnesede" FALSE "$lineart" `;

# priradi vychozi hodnotu
if [ -z $mode ] ; then
	mode=$barevne;
fi

# prevedeme hodnotu z formulare na validni prepinac
case $mode in
  $barevne 	) 	opermode="color" ;;
  $stupnesede 	) 	opermode="gray"	;;
  $lineart 	) 	opermode="lineart" ;;
esac;

scanPath="/tmp/$$.obraz.jpg"

hp-scan --mode=$opermode --file=$scanPath && lpr $scanPath && rm $scanPath;

Podobně jako u minulého scriptu, můžeme i zde udělat zástupnout ikonu na ploše a tím celé kopírování zjednodušit.

Pár slov závěrem

Měl jsem vžité, že levné multifunkční tiskárny jsou v linuxu velký problém, ale musím uznat, že situace se už zlepšila a za poměrně příznivou cenu lehce přes tisíc korun se dá sehnat zařízení, které bude obstojně fungovat a splňovat nároky na domácí použití. Navíc pro zprovoznění tohoto zařízení nemusíte být zlý hacker. Jediný problém jsem zaznamenal v tom, co výrobce přibalil k tiskárně - žádný USB kabel a krátký napájecí kabel. Tohle jsou ale výhrady, které bych měl i jako uživatel majoritního OS.

Mám zkušenost s modelem f4210, ale podle stránek programu hplip je podpora všech multifunkčních tiskáren od HP na podobné úrovni. Celkově tedy mohu říct, že multifunkční tiskárna od HP je z pohledu uživatele linuxu téměř bezproblémová. Pokud bych se rozhodoval znovu, koupil bych ji opět.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

pekne, smer 12.6.2009 12:12 Pavel `Goldenfish' Kysilka
Hezke 20.6.2009 12:58 Lukáš Váňa
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze