LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Linux jako zálohovací server (2)

Dnes si ukážeme, jak lze provádět zálohy místních a vzdálených systémů pomocí programu rdiff-backup a jak na stanice s Windows.

21.2.2005 10:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 14347×

V minulém díle tohoto miniseriálu jsme si vysvětlili rozdíly mezi jednotlivými metodami zálohování a nainstalovali jsme program rdiff-backup. Dnes se podíváme na to, co tento program umí a na slíbené zálohování stanic s Windows.

Začínáme

Jak byste asi čekali, nejjednodušší možnost využití programu rdiff-backup je prostá záloha souborů. Pakliže chcete například zazálohovat obsah složky data ve svém domovském adresáři do složky backup tamtéž, postačí vám znát následující příkaz:

rdiff-backup ~/data ~/backup

Pokud si něco takového zkoušíte a podíváte se do adresáře backup, zjistíte, že obsahuje soubory z původního adresáře (včetně případných podadresářů) a navíc jeden adresář rdiff-backup-data. V něm jsou umístěna metadata o zálohování a případné změny v souborech od poslední zálohy. Pokud jste zvídaví, můžete si jej prohlédout; nicméně slouží jen pro zálohování samotné a nemusíte se o něj starat.

Jestliže změníte nějaké soubory v adresáři data a spustíte rdiff-backup znovu, bude již situace mnohem zajímavější. Já mám například v adresáři soubor petr.txt, do něhož připíšu data a zopakuji zálohování:

echo "Dalsi data..." >> ~/data/petr.txt
rdiff-backup ~/data ~/backup

Stane se několik věcí:

  1. V adresáři ~/backup bude nyní soubor petr.txt zaktualizován
  2. Do adresáře ~/backup/rdiff-backup-data se zapíší metadata o novém zálohování, jeho průběhu, výsledku, případně chybách.
  3. V adresáři ~/backup/rdiff-backup-data/increments vznikne soubor popisující rozdíl mezi starou a novou verzí souboru petr.txt. To je důležité, protože mi to umožní obnovit libovolnou předchozí verzi zálohovaného souboru.

Pozn.: Mimochodem, soubory popisující rozdíly mezi starou a novou verzí jsou většinou komprimovány. Mělo by se tak ušetřit něco místa na disku. V praxi to funguje velmi dobře u textových souborů, u binárních je však většinou úspora místa poměrně nevelká. Není divu - jestliže budete například porovnávat dvě verze souborů textového procesoru OpenOffice.Org, bude se jednat o již komprimované soubory. Jejich další komprimací se již nic nevyřeší. Kompresi inkrementačních souborů však lze vypnout, vypnout pro některé přípony nebo dokonce vypínat a zapínat dle rozmaru. Rdiff-backup bude i nadále fungovat.

Zálohování po síti

Na lokální zálohování se rdiff-backup pochopitelně použít dá. Mnohem užitečnější však může být možnost zazálohovat data ze vzdáleného stroje. Je to jednoduché. Pomocí následujícího příkazu:

rdiff-backup [uživatel]@[stroj (IP nebo název)]::/etc ~/etc_backup

tak například můžeme zazálohovat adresář /etc ze vzdáleného stroje do vlastního (do adresáře ~/etc/backup). Skript využívá ssh, takže je přenos relativně bezpečný. Dokumentace dokonce uvádí, že lze takto zálohovat i data mezi dvěma vzdálenými systémy. Pochopitelně, že v každém případě hrají roli práva, která máte na jednotlivých systémech přidělena (například zálohovat smíte jen tam, kam máte povolena práva k zápisu).

Zálohování jen vybraných souborů

Vraťme se ale k úlohám souvisejícím s typickým zálohováním dat. V takovém případě pravděpodobně nebudete chtít zálohovat celé adresáře, ale jen vybrané soubory. Programu rdiff-backup to můžeme sdělit pomocí přepínačů. Jejich pochopení vyžaduje trochu cviku a nebudu jej zde podrobně rozebírat, k tomu slouží manuál.

Pro praxi je však dobré vědět, že rdiff-backup může přijímat seznam souborů, které má zálohovat, a to například ze souboru nebo ze standardního vstupu. Je to jediný způsob, kterým jsem rdiff-backup donutil zálohovat ze stanic s Windows soubory jen určitých několika typů (přípon). Scénář pak vypadá nějak takto:

[seznam souborů] | rdiff-backup --include-filelist-stdin --exclude '**' [co] [kam]

Kde platí, že:

  • [seznam souborů] je nějakým způsobem vytvořený seznam toho, co se bude zálohovat, poslaný na standardní výstup
  • --include-filelist-stdin je přepínač přikazující programu rdiff-backup, že má brát v úvahu seznam souborů k zálohování dodaný na standardní výstup
  • --exclude '**' je přepínač, který řekne programu, že cokoli je ve zdrojovém adresáři, ale není to v seznamu na standardním výstupu, tak to nemá zálohovat
  • [co] je umístění zdrojového adresáře (obsahuje data k zálohování)
  • [kam] je umístění zálohy

Praxe

V praxi jsem při zálohování windowsových počítačů postupoval následujícícm způsobem:

  • Na stanicích s Windows jsem definoval uživatele s hesly a s přístupovými právy pro čtení do těch adresářů, které jsem si přál zálohovat
  • Definoval jsem si seznam přípon souborů, které budu zálohovat. Vypadal nějak takto:
\.doc$
\.xls$
\.txt$
a tak dále...

(bude sloužit pro grep, proto ty metaznaky)

  • pomocí samby jsem adresáře připojil (jen pro čtení, nevznikl tedy oblíbený problém se zápisem na NTFS svazky z linuxu)
  • nechal jsem si vyjet seznam všech souborů na takto připojeném disku a prohnal to grepem - vznikl seznam souborů, o něž jsem měl pro účely zálohování zájem
  • tento seznam jsem předal programu rdiff-backup ke zpracování a provedl zálohu
  • poté jsem složku (někdy celý disk) zase odpojil
  • To celé jsem uložil jako skript a naplánoval pomocí cronu, takže se to dělá pravidelně každou noc.

V příštím, posledním díle se s vámi podělím o zálohovací skript, který dělá to, co tady popisuji a nastíním některé problémy, které jsem v souvislosti s tím musel řešit. Rovněž se podíváme na to, jak data z takto vytvořené zálohy můžeme obnovit.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

rozdil mezi rdiff-backup a rsync 21.2.2005 14:41 Tomáš Pelc
Rdiff-backup vs rsync 21.2.2005 22:27 Petr Zajíc




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze