LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Linux jako zálohovací server (3)

Potřetí a naposledy budeme zálohovat windowsové počítače pomocí Linuxu. Tentokrát je to ryze praktický díl.

28.2.2005 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 15207×

Dnes dokončíme minisérii o použití Linuxu jako zálohovacího serveru praktickou ukázkou zálohovacího skriptu a povídáním o dalších možnostech pogramu rdiff-backup.

Skript

Připomeňme si z minula, že skript, tak jak byl navržen měl zajišťovat zálohu stanic s OS Windows. Podělím se teď s vámi o hrubou, nicméně funkční kostru a rozeberu případná úskalí, na něž můžete při zprovozňování něčeho takového narazit. Nejprve tedy skript:

mount -tsmb -o username=[uzivatel],password=[heslo],iocharset=utf8,codepage=cp852 //[stroj]/[slozka] /windows
find /windows | grep -E -i -f ~/pridej.txt | rdiff-backup --include-filelist-stdin --exclude '**' /windows [zaloha]
umount /windows

A teď něco vysvětlení pro čtenáře, kteří snad nejsou příliš zběhlí v psaní shellových skriptů. Především, na stanici s Windows musíme založit uživatele [uzivatel] s heslem [heslo]. Protože v mém případě nebyly zálohované stroje součástí domény, vyřešil jsem to jednoduše založením uživatele na každé stanici. Důležité je zapamatovat si, že na stanici [stroj] musí být vytvořena sdílená položka [slozka] a že přávě vytvořený [uzivatel] musí mít k této složce minimálně práva pro čtení.

Pozn.: Položkou sdílenou jako [slozka] může být pochopitelně celý windowsový oddíl disku. Každopádně pamatujte na bezpečnost a zvolte si nějaké netriviální [heslo].

První řádek
Nejdřív nám skript "windowsový" oddíl připojí pomocí příkazu mount. Využíváme toho, že mount umí připojit oddíl typu smb, ovšem jádro musí podporovat smbfs filesystém. Jak zjistíme, zda systém podporuje smbfs? To je dobrá otázka; nejrychleji asi dotazem na soubor /proc/filesystems:

cat /proc/filesystems | grep smbfs

Pokud by z nějakého důvodu podpora pro smbfs v systému chyběla, nepovede se windowsový oddíl připojit a tím pádem zálohování selže. Více informací o smbmount se dozvíte z manuálových stránek (man mount, man smbmount). Ve většině současných distribucí bude však podpora smbfs zahrnuta.

Uživatelé se vás téměř zcela jistě jistě pokusí "potěšit" tím, že v názvech souborů, které se mají zálohovat budou používat českou diakritiku; proto při připojování windowsového oddílu věnujte pozornost nastavení parametrů iocharset a codepage. Ačkoli by pro češtinu mělo zcela bez problémů fungovat nastavení z příkladu, nebude žádná ostuda, když si na některé ze stanic vytvoříte soubor s diakritikou v názvu, zazálohujete jej a zkontrolujete to.

Čistě pro ilustraci jsem připojil "okenní" oddíl do složky /windows na zálohovacím serveru. Nezáleží na tom tolik, ale pro tuto složku byste pochopitelně měli mít příslušná přístupová práva.

Druhý řádek
Proč takové harakiri? Připomenu informaci z předchozího dílu, kde jsem uváděl, že si budu přát zálohovat pouze soubory s určitými příponami. A jestliže budu chtít seznam přípon upravit, nechci kvůli tomu předělávat mnoho skriptů, ale jen jeden textový soubor. Takže nejprve si pomocí příkazu find všechny soubory z připojeného oddílu hezky vypíšeme. Potom z nich vybereme jen ty, které končí příslušnými příponami. To elegnatně zvládne grep, kde -E znamená "rozšířený regulární výraz", -i "ignoruj velikost písmen" (to je důležité, ve windows totiž může i v příponě být libovolná kombinace malých a velkých písmen) a -f značí "převezmi vzory ze souboru". Obsah souboru ~/pridej.txt byl nastíněn v předchozím díle, je to seznam přípon souborů, jež si přejeme zálohovat.

Vznikne již kratší seznam souborů, které si skutečně přejeme zálohovat - a ten se již předá programu rdiff-backup. Kde přepínače znamenají: --include-filelist-stdin znamená "převezmi seznam souborů k zálohování ze standardního vstupu" a --exclude '**' pak "ignoruj vše ostatní". Zálohuje se adresář /windows na nějaké místo, kam je umístěna [zaloha].

Celý postup se dá jednoduše zopakovat pro více umístění (nebo strojů, chcete-li) s tím, že byste si pochopitelně měli nějak zorganizovat způsob ukládání a pojmenování záloh (např. pro každý PC jedna složka). Ve finále je možné celý skript uložit a přidat jako úlohu do cronu.

Obnova souborů

Sebelepší zlohovací systém je k ničemu, pokud nejsou zálohovaná data pravidelně testována. Testováním záloh mám na mysli jejich vyzkoušení dříve, než budou skutečně potřeba. Budete-li chtít obnovit poslední verzi nějakého dokumentu, můžete jej prostě zkopírovat pomocí příkazu cp:

cp [cesta k záloze]/soubor /[nové umístění]

Pozn.: To platí o kopírování souborů "ze zálohy" "mimo zálohu", ale ne naopak. Nikdy byste se neměli pokoušet zapisovat do složky se zálohou jinak než pomocí příkazu rdiff-backup, protože jinak můžete poškodit strukturu metadat a tím celou zálohu. Pozor na to.

Pomocí rdiff-backup uděláte naprosto totéž příkazem:

rdiff-backup -r now [cesta k záloze]/soubor /[nové umístění]

Jestliže však budete chtít obnovit starší verzi souboru (například budete chtít mít soubor ve stavu, v jakém byl před deseti dny), použijte syntaxi ve smyslu:

rdiff-backup -r 10D [cesta k záloze]/soubor /[nové umístění]

kde údaj 10D reprezentuje čas. Čas může být zadán jako datum v mnoha formátech, ale ten v příkladu mi přijde nejsnáze použitelný. Stejným způsobem lze namísto souborů obnovovat celé složky.

Další možnosti rdiff-backup

Samozřejmě, že program rdiff-backup má celou dalších funkcí. Často například potřebuji vědět, kolik různých verzi souboru záloha obsahuje. To snadno zjistím pomocí:

rdiff-backup -l [cesta k záloze]/soubor

(užitečné, pokud sekretářka něco chce a neví co) (a nejedná se přitom o nic jiného než o zálohovaný soubor). Může být rovněž užitečné vědět, jaké soubory se v záloze  nebo v některém adresáři zálohy měnily v uplynulých, řekněme, pěti dnech. To snadno zjistím pomocí příkazu:

rdiff-backup --list-changed-since 5D [cesta k záloze]/[adresář]

Rdiff-backup používá i jiné přepínače, zdaleka však nejsou tak významné jako ty, které jsem uvedl.

Praxe

V praxi funguje nastíněný postup velmi dobře. Bude však zapotřebí pečlivě zvážit, jaké soubory skutečně stojí za zálohování. Když budete chtít například zálohovat obrázky a nějaký dobrák si dva dny v počítači nechá několik stovek MB snímků z digitálního fotoaparátu, bude je záloha obsahovat i v případě, kdy si je ze svého disku smaže (lze ale nastavit rdiff-backup, aby si s tím nějak poradil). Takže doporučuji pořídit do zálohovacího stroje velký disk, nebo si pečlivě hlídat volné místo na oddílu, kam záloha přijde.

Na pomalejších strojích může zálohování nějakou dobu trvat (přesněji, trvá sestavení souborů a jejich prohnání grepem). Pokud naplánujete více úloh najednou, nechte mezi nimi dostatečný časový rozestup. Pozor, rdiff-backup se nepokusí zálohovat otevřené soubory.

K profesionálnímu řešení má nastíněný postup ještě dlouhou cestu, ale cílem minisérie bylo "předvést, že to jde" a ukázat, že linuxový stroj může sloužit pro zálohování. Existuje celá řada jiných řešení podobné úlohy, a budu jedině rád, když se se mnou o některá podělíte v diskusi.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Smazání diskuse 1.3.2005 13:24 Ivan Majer
Hezky clanek 8.4.2008 12:25 Lukáš Váňa




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze