LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> HTML (4) - odkazy

Jednotlivé stránky, které už umíme, mohou být sice zajímavé, ale asi největší silou HTML jsou odkazy. Dnes se naučíme, jak odkazy vytvářet.

1.7.2004 15:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 45946×

Odkazy se vyznačují pomocí značky <a></a>, odkazy musí mít koncové tagy. Mezi značky <a> a </a> vložíme text nebo obrázek, který má fungovat jako odkaz. Vlastnosti odkazů můžeme nastavit pomocí různých atributů, nejznámějším a nejpoužívanějším atributem je u odkazů určitě href="", který určuje, kam má odkaz směřovat. Takže odkaz na adresář linuxového softwaru by mohl vypadat třeba takhle:

<a href="http://www.linuxsoft.cz/">
Adresář linuxového softwaru
</a>

Tento kousek kódu vytvoří takovýhle odkaz:

Adresář linuxového softwaru

Jako hodnotu atributu href="" můžete zadat absolutní URL (předchozí příklad) nebo relativní URL (např.: ./index.html). Relativní URL se zadává stejně jako v shellu, takže myslím není třeba nějak více rozebírat. Jen připomenu, že . znamená aktuální adresář a .. znamená nadřazený adresář.

Další důležitý atribut je name="", který nám umožní definovat návěští pro navigaci po jednotlivých částech dokumentu. Pěkným příkladem jsou třeba odkazy na diskuzy a související články, které můžete vidět u hlavičky každého článku na linuxsoftu.

Ukážeme si, jak se takový odkaz dá udělat. Nejdříve si vytvoříme návěští, na které budeme odkazovat.

<a name="diskuze">
diskuze
</a>

A teď už nám nic nebrání v tom, abysme si vytvořili odkaz, který nás přesune k diskuzi (do místa, kde je vytvořené návěští). Odkaz na návěští je speciální tím, že má v hodnotě href="" jméno stránky a návěští oddělené # (hash). Odkaz tedy bude ve tvaru:

<a href="clanek.html#diskuze">
Jdi na diskuzi
</a>

Pokud se budeme přesouvat jen v rámci jedné stránky, nemusíme uvádět její jméno, odkaz tedy bude ve tvaru:

<a href="#diskuze">
Jdi na diskuzi
</a>

Použití návěští jsem snad vysvětlil dostatečně, ale ještě vás musím upozornit, že návěští jsou citlivá na velikost písmen. Takže diskuse, DISKUSE a DiSkUsE jsou tři různá návěští (doporučuji používat jen malá písmena pro všechny značky HTML).

Stejně jako můžete vytvořit návěští pomocí atributu name, můžete ho vytvořit i pomocí atributu id. Použití je totožné, ale musíte si dávat pozor, abyste v jedné stránce neměli stejnou hodnotu u dvou a více atributů name nebo id. Návěští musí zkrátka být v celé stránce jedinečné.

Další atributy, které jsou povolené pro odkazy najdete v tabulce:

Atribut Hodnota Význam
hreflang zkratky označující jazyk, např.: en, cz, sk Specifikuje jazyk, ve kterém je napsána cílová stránka; LZE POUŽÍT JEN POKUD JE NASTAVEN I ATRIBUT href=""
type nějaký MIME TYPE Určuje typ souboru, na který směřuje odkaz
rel např.: Start, Search nebo Index Určuje typ informace, na kterou směřuje odkaz - tomuto atributu se budeme věnovat podrobně později
rev např.: Start, Search nebo Index Určuje typ informace (opačný vztah k atributu rel; používá se na ozančení reverzního odkazu) - tomuto atributu se budeme věnovat podrobně později
charset např.: iso-8859-2, nebo UTF-8 Určuje kódovaní odkazu
lang zkratky označující jazyk, např.: en, cz, sk Hodnotou atributu určujeme jazyk, kterým je psaný odkaz. Podle zvoleného jazyka se aktivují různé konvence používané v konkrétních jazycích (např.: francouzské uvozovky).
dir rtl Určuje směr textu zprava doleva.
ltr Určuje směr textu zleva do prava.
title libovolný text Určuje titulek odkazu, který se ve většině prohlížečích zobrazí jako bublinková nápověda po najetí kurzoru na odkaz.
style příkazy jazyka CSS, např. color : red; Pomocí tohoto atributu můžete nadefinovat, jak se má zobrazit určitý logický styl . Můžete využít všechny možnosti, které CSS nabízí.
shape default, rect, circle, poly Používá se při práci s klikacími mapami, probereme později
coords rect, circle, poly Používá se při práci s klikacími mapami, probereme později
target Název rámce Odkaz se zobrazí v definovaném rámu
_blank Dokument se zobrazí v novém okně
_self Dokument se zobrazí ve stejném okne
_parent tabindexDokument se zobrazí v okně nebo rámu, který obsahuje nejbližší nadřazený element <frameset>
_top Dokument se nahraje do celého okna, rámy se zruší.
tabindex číslo Číslo, podle kterého ziskavají odkazy zaměření při mačkaní klávesy Tab.
accesskey písmeno Stisknutí Alt + definované písmeno spustí odkaz, ke kterému je definováno.

Tím jsme probrali všechny "statické" atributy a teď přijdou na řadu dynamické. Kromě metod, které už dobře znáte z předchozích dílů přibyly u odkazů dvě nové metody: onfocus a onblur.

Povolené atributy spojené s JS v odkazech
Atribut Význam
onfocus Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při tom, když odkaz získá zaměření.
onblur Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při tom, když odkaz ztratí zaměření.
onclick Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při kliknutí na element
ondblclick Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při dvojkliku na element
onmousedown Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při stisku tlačítka myši na element
onmouseup Příkazy zadané jako hodnota proběhnou po stisku tlačítka myši (po uvolnění tlačítka) na element
onmouseover Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při přejetí kurzoru nad elementem
onmousemove Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při pohybu kurzoru nad elementem
onmouseout Příkazy zadané jako hodnota proběhnou poté, co kurzor opustí prostor nad elementem
onkeypress Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při stisku klávesy na klávesnici
onkeydown Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při pohybu klávesy dolů (událost nastane ještě před úplným stisknutím klávesy)
onkeyup Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při pohybu klávesy nahoru (událost nastane až při návratu klávesy do nestisknutého stavu)

Teším se na vás u dalšího dílu, kde se podíváme na obrázky. Čekám na vaše připomínky a komentáře v diskuzi.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Otevírání odkazů v novém okně 1.7.2004 21:23 Petr Zajíc
L Re: Otevírání odkazů v novém okně 3.7.2004 02:13 Pavel Kácha
  L Re: Otevírání odkazů v novém okně 18.10.2004 02:20 Daniel Ševčík
Atribut target 2.7.2004 10:14 Vasek
L Re: Atribut target 3.7.2004 02:38 Pavel Kácha
Matoucí názorné ukázky 18.10.2004 02:16 Daniel Ševčík
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze