LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> HTML (19) - metadata

Naše stránky můžeme doplnit různými informacemi, které nejsou na první pohled vidět, ale o to zajímavější informace mohou poskytovat.

14.10.2004 15:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 22859×

Pokud čtete tento seriál pravdidelně, jistě si vzpomenete na první díl, ve kterém jsme mluvili o kódování stránek (o znakových sadách) a už tehdy jsme se setkali s prvními metadaty. Právě pomocí metadat jsme nastavovali, jaká znaková sada je použita na našich stránkách.

Meta data zapisujeme pomocí elementu <meta>, který smíme vložit jen do hlavičky dokumentu. <meta> je nepárový element, takže ukončovací tag nemá cenu používat. Ono by to ani pořádně nešlo, protože pokud byste se pokusili tento (stejně jako jakýkoli jiný) nepárový element ukončit, vedlo by to k chybě a vaše stránka by neprošla validátorem.

Nyní se blíže podíváme na povolené atributy a uvedeme si několik příkladů. Metadata jsou údaje ve formátu atribut - hodnota. Jméno "atributu" můžeme definovat pomocí atributu name="". Povolené hodnoty nejsou definovány, takže můžete jako název použít prakticky libovolný řetězec.

Stejný význam jako name="" má i http-equiv="". Jediný rozdíl je v tom, že http servery používají metadata definovaná pomocí http-equiv="" při sestavování odpovědi (požadované stránky) na požadavek klienta.

Atributenm content="" určujeme hodnotu, kterou mají metadata předávat. Jejím obsahem může být opět libovolný řetězec, protože specifikace nejmenuje žádné nepovolené znaky.

Další užitečný atribut je schema="", kterým definujeme nějaké dodatečné informace k právě definovaným datům. Můžete tak určit doplňující informace o definovaných datech. Pokud v metadatech uvádíte nějaké datum, můžete pomocí schema="" určit, v jakém formátu je datum zapsaná.

Atributem lang="" mnůžete definovat jazyk, kterým jsou data zapsaná. Hodí se to třeba pro případ, kdy v metadatech uvádíte své jméno a nechcete, aby ho čtečka zkomolila. :) Čtečka by potom měla vyslovit vaše jméno správně, podle výslovnosti jaká je ve vámi určeném jazyce běžná.

Můžete použít i atribut dir="", kterým určíte, jakým směrem se mají metadata číst.

Příklady použití

Pokud chcete někam na své stránce napsat, kdo je jejím autorem, ale nechcete, aby se to objevilo někde v textu zobrazeném na stránce, jsou metadata tou pravou volbou. Stačí jen napsat tento řádek do hlavička dokumentu (samozřejmě také musíte adekvátně změnit jméno).

<meta name="Author " content="Jan Novák">

Velice podobně můžete určit i vlastníka stránky:

<meta name="Owner " content="Miloš Novák">

Na stránku si můžete velice jednoduše zadat copyright

<meta name="copyright " content="&copy; 2004 Firma Jana Nováka">

Pozn.: Asi bych měl ještě vysvětlit konstrukci &copy;. Jde o tvz. HTML entitu, tj. speciální část kódu, začínající na & a končící ;. Podle toho, jaký řetězec zapíšete mezi tyto dva znaky se do textu vloží místo nich speciální znaky, které nahrazují. V tomto konkrétním příkladě se nahradí html-entita za znak ©.

Můžete si nastavit klíčová slova, na která má být ve výsledcích vyhledávání právě Vaše stránka.

<meta name="keywords " content="Novák,elektornistalace">

Můžete si také definovat popisek, který bude stručně charakterizovat, o čem jsou vaše stránky.

<meta name="description " content="Stránky firmy pana Nováka; děláme elektro instalace">
Toto ale není jediný způsob, jak si zlepšit pozici ve vyhledávačích. Tady je další užitečný metatag.
<meta name="robots " content="index,follow">

Pokud nechcete svoji stránku indexovat ve vyhledávači použijte toto:

<meta name="robots " content="noindex,nofollow">

Pomocí hlaviček můžete určit zda, se má vaše stránka ukládat do cache paměti. (Existuje více typů metadat, které zabraňují kešování, ale vzhledem k tomu že, tohle má spíše užitek v dynamických stránkách, kde máte funkce na generování těchto metadat, si myslím vystčíme s tímto jedním příkladem)

<meta name="pragma " content="no-cache">

Pomocí metadat můžete také návštěvníka automaticky přesměrovat. Tento kód přesměruje návštěvníka po 10 sekundách na stránky linuxsoft.cz. Protože jde o zprávu pro server, použijeme http-equiv="".

<meta name="refresh " content="10; url=http://www.linuxsoft.cz/">

Existují i speciální metadata pro vkládání technických informací na stránky. Tyto metadata se v praxi příliš nepoužívají, proto, zde uvedu jen kde najdete další informace. [http://dublincore.org/]

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

http-equiv 14.10.2004 21:46 Jan Houštěk




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze