LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Webové Standardy 1 - Historie, problém a řešení

Webový standard je pojem, který se dnes mezi webdesignery skloňuje všemi pády. Někteří z něho mají obavy a to je proč jsem se rozhodl napsat tuto sérii článků.

28.10.2004 08:00 | Luboš Turek | Články autora | přečteno 21757×

Jak to začalo

Na začátku hypertextové éry byl jazyk HTML postaven na SGML (viz. příště), který sloužil pouze k sdělování obsahu. Pojem hypertext vymyslel Theodore Nelson. Princip hypertextu je jednoduchý - kliknete na nějaký text a dostanete se jinam.

To, jak dokument vypadal na výstupu záleželo čistě na výstupním zařízení ať už to byl prohlížeč (obrazovka), tiskárna, nebo třeba Brailluv řádek.

Definice problému

Jazyk HTML se však brzy rozšířil a potřebám kapitalistického světa již nestačili HTML stránky s prostým textem. Autoři ať už kvůli osobním či obchodním potřebám začali zasazovat různé grafické prvky do svých stránek a vývojáři internetových prohlížečů začali přidávat do jazyka HTML další značky (např. font). Do jednoho souboru se začal psát jak obsah, tak design stránek, což působilo zmatek. Zmatek se umocnil po startu fenoménu pozicování prvků pomocí tabulek. Z HTML souboru se stal chaos postrádající strukturu. To způsobuje několik problémů:

  • 1. Nekompatibilita mezi prohlížeči
  • 2. Nečitelnost obsahu stránek na jiných zařízeních
  • 3. Zmatek v HTML kódu
  • 4. Absence struktury...
  • 5. ...způsobuje problémy i internetovým vyhledavačům
  • 6. Až několikanásobné zvětšení velikosti html souboru
"Někdejší způsob formátování stránek pomocí tabulek je již zastaralý, výrazně ničí strukturu dokumentu a zvětšuje datový objem dokumentů. Moderní technologie (CSS, XSL) navíc poskytují bohatší nástroje pro formátování dokumentu."
Manifest Dogma W4

Řešení

Standardy. Standard = meřítko, norma, kriterium, obecně uznaváný vzor. Webové standardy definuje konsorcium W3C. K dosazení chtěného výsledku správnou a standardní cestou jsou pro nás důležité 3 body:

  • Oddělit obsah a formu
  • Strukturovat, strukturovat a ... (hádejte:))
  • Čisty a standardům vyhovující kód

Oddělení formy od obsahu

Organizace w3c prosazuje striktní oddělení obsahu od formy. K zapsáni obsahu slouží HTML, XHTML, XML. K zapsání formy pak CSS a XSL v dokumentech XML.

Struktura Dokumentu

K tomu, abychom mohli lehce formátovat obsah pomocí CSS, stránka nesmí postrádat strukturu. Co to znamená? Naplno využívat značek h1 - h6, p apod. V žádném případě byste neměli používat tyto značky k jiným účelům, než k jakým jsou určeny. Při návrhu dokumentu by se vůbec nemělo myslet na jeho budoucí vzhled. Vznikne jednoduchá stránka. Pro potřeby formátování (definování bloků a částí textu) se mají používat výhradně neutrální značky div a span. Div pro bloky, span pro text. Používejte TABULKY pouze k vytváření TABULEK.

Za pomocí CSS pak stránku můžeme formátovat takřka libovolně. Stránky se liší pouze stylopisem!

Čistý kód

Přečtěte si standardy jazyka, který používáte a řiďte se jimi.

Co musí čistý kód obsahovat v praxi

DTD

Každá stránka musí na začátku obsahovat DTD, který řekne prohlížeči, jak má značky interpretovat. Přestože je to trochu složitější (DTD si můžete napsat vlastní, ...), dnes to trochu zjednodšíme a DTD se budeme podrobněji věnovat někdy příště. Jednotlivé w3c DTD:

Pro HTML 4.01 Strict je to:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">

HTML 4.01 Transitional:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">

HTML 4.01 Frameset:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Frameset//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/frameset.dtd">

XHTML 1.0 Strict:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "DTD/xhtml1-strict.dtd">

atd. Dalsi DTD najdete na strankach W3C.

Kódování

I když je kódování předáno v http hlavičce a dokument se zobrazí korektně, pokud si jej čtenář uloží na disk, informace o kódování se ztratí a příště už dokument nemusí být čitelný. Proto je důležité zapsat použitou znakovou sadu přímo do dokumentu.
Manifest Dogma W4

V HTML se kódování píše do metaznačky, která se nachází v hlavičce. Syntaxe by byla s použitím kódování iso-8859-2 následující:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2">

XML dokumenty musí obsahovat kódování i v deklaraci XML:

<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-2"?>

Atribut ALT

Chybějící atribut alt u značky img. Myslete na to, že vaše stránky si mohou číst lidé v textových prohlížečích nebo na Braillově řádku.

Celá řada jiných značek má dalšï povinné atributy, nezapomeňte na ně. Nikdo není neomylný a tak vám budou velkou pomůckou webové validátory, o kterých si povíme někdy příště.

Použité acronymy

SGML
Standard Generalized Markup Language
HTML
HyperText Markup Language
XHTML
eXtensible HyperText Markup Language
XML
eXtensible Markup Language
CSS
Cascading Style Sheets
XSL
eXtensible Stylesheet Language
W3C
World Wide Web Consorciun

Valid HTML 4.01!

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze