LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Perl (4) - skaláry II

V dnešním pokračování se budeme zabývat operátory se skalarními daty - číselné operátory, operátory řetězců a vztahy mezi těmito typy.

2.11.2004 15:00 | Josef "jose" Kadlec | Články autora | přečteno 10141×

Z minulého dílu víme, že skalár může být v Perlu tvořen jak číslem, tak řetězcem znaků. Takže Perlu je vlastně jedno, jestli provádíte operace (pro představu např. sčítání) mezi řetězci a čísly a vždy se s tím nějak popere a poskytne výsledek, aniž by hlásil nějakou chybu. Ovšem pokud my, jakožto programátoři, chceme s Perlem rozumně pracovat (pokud nemáme nějaké zaječí úmysly:-)), je potřeba čísla a řetězce odlišovat (v závislosti na tom pak tedy také číselné a znakové operátory). Konkrétní příklady toho, jak se Perl vypořádává s ne zcela korektními vstupy, si ukážeme po zadefinování některých operátorů.

Číselné operátory

Ti, kteří mají zkušenosti s jinými programovacími jazyky, nebudou následující řádky žádným překvapením. Operátory zastupují nějakou operaci, jejíž účelem je poskytnout nějaký výsledek. Protože přiřazovací příkaz už známe z minulého dílu, uvedu zde rovnou v syntaxi Perlu používané operace s čísly:

#!/usr/bin/perl -w
$a = 1 + 2; # operace sčítání, $a má hodnotu 3
$b = $a - 1; # operace odčítání, $b má hodnotu 2
$c = $a * $b; # operace násobení, $c má hodnotu 6
$d = $c / $a; # operace dělení, $d má hodnotu 2
$e = $a ** 2; # operace mocniny, $e má hodnotu 9
$f = $e % $b; # operace modulo, $f má hodnotu 1

Další hodně používanou operací je inkrementace (tzn. zvětšení o jedničku) a dekrementace (tzn. zmenšení o jedničku). Je více způsobů, jak toto (inkrementaci) provést:

$a = $a + 1; # nezkušený programátor - lamka:-)
$a += 1; # zkušenější programátor - geek:-)
$a++; # zkušený programátor - guru :-)

Dekrementace by vypadala stejně, ale se znaménkem mínus. Dále však známe ještě tzv. preinkrementaci a postinkrementaci (popř. predekrementaci a postdekrementaci). Preinkrementace znamená to, že se proměnná zvětší o jedničku a výsledkem bude právě ta hodnota zvětšená o jedničku. Postinkrementace znamená zase to, že se nejprve uloží (nebo nějak zpracuje) aktuální hodnota a až poté se hodnota proměnné zvětší o jedničku. Takže pak je rozdíl mezi:

$a = 1;
$b = ++$a;

a

$a = 1;
$b = $a++;

Zatímco v prvním příkladě bude hodnota proměnné $b rovna 2, tak v druhém případě bude rovna 1, protože hodnota $a se nejprve uloží do $b a až pak zvětší o jedničku.

V souvislosti s čísly zmíním seznamem ještě logické operátory:

<	menší
<=	menší nebo rovná se
==	rovná se
>=      větší nebo rovná se
>       větší
!=      nerovná se

Tyto operace vracejí hodnotu pravda (true), či nepravda (false), takže například 1 != 1, vrátí hodnotu false, protože jedna se rovná jedné. Toto asi netřeba ani podrobněji vysvětlovat, ale je potřeba upozornit, že pro správné srovnávání řetězců nelze tyto operátory použít. Pro "nesprávné" (právě pro ty zaječí úmysly:)) použití je lze použít - o vztahu skalárů numerických a znakových se zmíním na konci.

Operátory pro řetězce

Začneme těmi logickými. V následujícím výpise můžete vidět na levé straně číselné logické operátory a na pravé straně k nim příslušící operátory řetězců.

<	lt
<=	le
==	eq
>=	ge
>	gt
!=	ne

Fungování těchto operátorů u řetězců vysvětlím trochu netradičně a to pomocí čísel. Pokud srovnáte jako řetězce "20" a "5", tak "20" bude "menší" (tzn. bude vyhovovat podmínce "20"<"5"), protože 2 je v ASCII tabulce před 5. Z tohoto by mělo být zřejmé, jak toto porovnávání funguje.

Základním operátorem pro řetězce je tečka, kterou lze řetězce spojovat. Např. náš řetězec "Hello, world.\n" by mohl vypadat takto: "Hello" . " " . "world" . "\n". Další řetězce na existující řetězec lze nabalovat tečkou před rovnítkem takto:

$retezec .= " a pokračujeme.";

Další operací je znásobování řetězců pomocí operátoru "x". Když budete chtít např. vytvořit jakousi pomyslnou čáru, která se skládá ze 100 pomlček, tak je nemusíte všechny vypisovat nebo používat nějaké cykly, ale prostě tento řetězec vyjádříte takto:

"-" x 100

Symbióza řetězců a číselných hodnot

A nyní již ke slibovanému vztahu mezi řetězci a čísly při jejich vzájemných operacích. Převod čísla na řetězec by neměl být žádný problém, takže např.:

$cp  = 13;
$ulice = "Trojanova " . $cp

asi nikoho nepřekvapí, že v proměnné $ulice bude řetězec "Trojanova 13". Ale co takové:

"  23chms" * 2

V tomto případě by byl výsledek roven hodnotě 26. Perl se zde chová tak, že nejprve odejme všechny bílé znaky ze začátku řetězce a vezme nejdelší souvislou posloupnost číslic, které dohromady tvoří číslo, které se použije. Pokud však řetězec nezačíná číslicí, bude výsledkem řetězcem číslo o hodnotě nula.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze