LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Perl (10) - Pole

V dnešním díle si přiblížíme další z datových struktur a to pole.

21.12.2004 15:00 | Josef "jose" Kadlec | Články autora | přečteno 11080×

Pole je jedna z tzv. seznamová struktura, kam patří společně se strukturou hash. Pole je tedy seznam skalárních dat, které jsou seřazené od prvního do posledního prvku. Jak už jsem zmínil v některém z minulých dílů, pole poznáme tak, že jeho názvu předchází znak "@". Pro název samozřejmě platí skoro všechna pravidla tvorby názvů proměnných - tzn. že se rozlišují velká a malá písmena, maximální délka názvu je 255 znaků, ale je tu jeden rozdíl! Názvy polí mohou totiž mohou začínat číslicí. Platí pak také samozřejmě, že názvy polí a jiných proměnných mezi sebou nekolidují. K prvkům pole se přistupuje pomocí indexů prvků pole, což souvisí právě s tím, že pole jsou řazená.

A nyní se podíváme na to, jak mohou taková pole vypadat a jak se tvoří. Nejprve si vytvoříme prázdné pole:

@pole = ();

Teď si vytvoříme jednoduchá pole se skalárními daty:

@pole = (1, 2, 3, 4, 5); #pole s cisly
@pole = ('Pepa', 'Karel', 'Vojta'); #pole retezcu
@pole = (1, 'Pepa', 5+1, $var); #smisene pole

K jednoduššímu zápisu pole lze použít i příkazu qw a to takto:

@pole = qw(

	Po Ut St Ct
	Pa So Ne
);

Vidíme, že si vůbec nemusíme dávat práci s psaním oddělovacího znaku čárka a uvozovek.

Pole lze i vnořovat do sebe - tzn. pokud některými (nebo všemi) prvky pole jsou další pole. Ovšem nemusí to mít logický význam pro programátora, protože tato pole se sloučí do jednoho.

K prvkům pole se přistupuje pomocí indexu, který určuje pozici elementu v poli, přičemž pole jsou indexována od nuly. Takže když budu chtít například uložit řetězec "Vojta" do prvního prvku pole, udělám to takto:

$pole[0] = "Vojta";

Všimněme si, že tato proměnná nemá před názvem znak "@", ale přesto nemá s proměnnou $pole nic společného.

Pole je dynamické jako všechny proměnné v Perlu, takže nemusíte, jako například v programovacím jazyce C, určovat délku pole v deklaraci. Takže když máte například pole o pěti prvcích (tzn. do prvku s indexem 4, protože se indexuje od 0) a chcete přidat další prvek, tak to uděláte prostě takto:

$pole[5] = "dalsi sesty prvek pole";

Pokud se budeme snažit přidat prvek, který nenásleduje za poslední definovaný prvek a přidali by jste prvek v našem poli o šesti prvcích například na desátou pozici, tak budou chybějící prvky mezi těmito prvky vyplněný nedefinovými hodnotami. Hodnoty indexů mohou mít i zápornou hodnotu. Takové indexy se pak počítají od konce pole, takže například prvek s indexem -1 je poslední prvek.

Pokud chceme procházet pole v cyklu, tak je nejjednodušší a nejefektivnější použít cyklus foreach, jak už jsme si popsali v díle o cyklech. Pokud ale potřebujete použít pro zpracování pole cyklus while či for, tak potřebujete i znát index posledního prvku pole, abyste věděli, kdy má cyklus skončit. Index posledního prvku pole je uložen v proměnné $#pole. Skutečná délka pole - tzn. počet prvků v poli je uložená přímo v proměnné @pole. Takže když budete chtít uložit délku pole @pole do proměnné $delka_pole, tak to uděláte takto:

$delka_pole = @pole;

Je ovšem potřeba si dávat pozor na kontext, podle kterého data přiřazujeme.

Co když budete potřebovat vytvořit pole s posloupností čísel od 1 do 100. Asi těžko vypíšete každý prvek zvlášť. Můžete použít buď cyklu a nebo elegantnější zápisu:

@pole = (1 .. 100);

Funguje to i se znaky, takže znaky od "e" do "k" v abecedě vypíšete takto:

@pole = ('e' .. 'k');

Nad výpisem pole například na standardní výstup asi nemusíte přemýšlet a použijete prostě cyklus for s přístupem k prvkům přes indexy nebo cyklus foreach, ale existuje jedna elegantnější cesta, jak vytisknout pole (nebo zpracovávat jeho prvky).

print "@pole\n";

Všimněme si, že proměnná pole je v uvozovkách. Tento příkaz vypíše všechny prvky pole a to každý na jeden řádek.

Nyní si představíme funkce, které se typicky používají pro práci s poli. Pokud budeme chtít do pole přidat prvek (z pravé strany), tak bychom mohli použít něco podobného jako:

@pole = (@pole, $novy_element);

Zde je důležizé si dávat pozor na kontext přiřazení (viz. níže). K přidání dalšího prvku z pravé strany pole lze použít i funkci push takto:

push(@pole, $novy_element);

Touto funkcí je možné přiřazovat i více prvků najednou a to takto:

@pole = (1,2,3);
push(@pole,4,5,6);

Tímto jsme vytvořili pole o šesti prvcích, které představují posloupnost čísel od 1 do 6. Další užitečnou funkcí je funkce pop, která naopak prvky z pole odebírá (zase důležité upozornit, že z pravé strany pole - neboli od konce). Takže použití může vypadat takto:

$posledni_element = pop(@pole);

Poslední prvek z pole @pole se odebere a uloží do proměnné $posledni_element. Další funkce unshift a shift dělají obdobnou operaci, s tím rozdílem, že z levé strany pole - čili ze začátku pole. Příklad použití:

unshift(@fred, $novy_prvek); #prida prvek $a na zacatek pole
unshift(@fred, 1, 2, 3); #prida prvky 1, 2, 3 na zacatek pole
$posledni_prvek = shift(@pole); #odstrani prvni prvek z pole a ulozi ho do promenne $posledni_prvek

Další užitečnou funkcí je funkce reverse, která vrátí pole s obráceným pořadím prvků. Použití je prosté:

@pole = (1, 2, 3);
@pole = reverse(@pole); #pole nyni obsahuje prvky (3, 2, 1)

Mezi další funkce, které lze použít přímo s poli patří například funce sort, která vám seřadí prvky v poli od nejmenšího po největší (popř. u řetězců podle abecedy) a nebo například funkce chomp, která odstraní z konce každého prvku znaky nové řádky.

Nakonec si něco řekneme o kontextu přiřazení. Nejdříve se podíváme na pár příkladů přířazení, abychom viděli, jak se chovají:

($a, $b, $c) = (1, 2, 3); #priradi jednotlive prvky do jednotlivych prvku pole
($x, @pole) = ($a, $b, $c); #$a priradi do $x a $b, $c do @pole
($x, @pole) = @pole; #do $x priradi prvni prvek z @pole a @pole bude bez tohoto prvku

Co když ale zapíši takovéto dva zápisy:

$x = @pole;
($x) = @pole;

V prvním případě bude do proměnné $x uložen počet prvků pole. Zatímco v druhém případě bude do $x uložen první prvek pole. Proto je potřeba si dávat na kontext, ve kterém se chceme pohybovat.

V přístím díle se popereme s hashi.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

print "@pole" se chová trochu jinak 29.12.2004 15:26 Roman Vašíček




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze