LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Apache Struts (1) - začínáme

Úvodní díl seriálu o vývoji webových aplikací s tímto frameworkem.

4.2.2005 10:00 | Miroslav Holubec | Články autora | přečteno 19506×

Úvod

Tímto článkem bych chtěl začít sérii tutoriálů týkající se frameworku Apache Struts. Tento framework (česky rámec) si klade za cíl usnadnit práci všem lidem podílejících se na tvorbě webových aplikací a webu obecně. Je vyvíjen v Apache Software Foundation pod hlavičkou projektů Jakarta (jedná se o projekty, jenž mají něco společného s Javou, např. webový kontejner Tomcat). V článcích budu popisovat nejnovější verzi Struts 1.2.4, která přináší několik podstatných výhod oproti předchozím vydáním.

Model-View-Controller

Aplikace psaná v Struts musí splňovat především MVC (Model-View-Controller) paradigma, což je soubor obecných pravidel týkajících se vývoje aplikace. MVC je minimálně o deset let starší, nežli web v podobě jak ho známe (na bázi hypertextových dokumentů), jeho vznik se datuje na přelom roku 1978-79. MVC určuje striktní rozdělení aplikace na tři oddělené části

 • Model - vlastní aplikační logika aplikace
 • View - stará se o zobrazování dat
 • Controller - určuje řízení toku

Pokud se při vývoji budeme tímto rozdělením řídít, získáme především nepředstavitelnou výhodu v znovupoužitelnosti aplikace. Není pak problém převést stávající webovou aplikaci na rozhraní swing (javovské GUI) jenom tím, že nahradíme stávající vrstvu View. Stejně tak jsme nezávislí na výběru výstupu od běžného HTML, až po univerzální XML, ze kterého lze XSLT transformací vyrobit opravdu cokoliv. Struts implementuje vrstvu Controller, v části Model dokáže spolupracovat se stávajícími technologiemi pro přístup k datům jako je třeba JDBC a EJB, stejně dobře jako k produktům Hibernate, iBATIS, nebo Object Relational Bridge. V části View nám framework nechává volnou ruku, standartně podporuje JavaServer Pages včetně JSTL a JSF, ale problémy nemá ani s Velocity Templates, XSLT, a jinými prezentačními systémy.

Porovnání s PHP

Tato sekce je určena především stávajícím programátorům webu v PHP, jenž má nesporně mnoho výhod, ale pro rozsáhlejší aplikace se příliš nehodí. Před časem jsem vyvíjel e-shop v PHP, přičemž jsem musel téměř na každé stránce obsáhnout spoustu věcí typu, zda je uživatel již přihlášen, validaci formulářů, i18n a dalších. Rok poté si zadavatel usmyslel, že by chtěl změnit design a přejít z HTML 4.01 s rámy na XHTML. Určitě si dokážete představit moje nadšení z téměř stejného množství práce, jako kdybych začínal od píky. XHTML sice již částečně řeší oddělení návrhu designu od textu, ale to je jenom jehla v kupě sena.

Typická webová aplikace v php používá Page-centric design. Řízení toku, samotnou logiku aplikace a přístup do databáze si musí každá stránka vyřešit sama.

Page-centric design

Apache Struts používá Servlet-centric design. Zde všechny předchozí služby zpracovává servlet, jenž představuje centrální bod celé aplikace.

Servlet-centric design

Tedy rozdíl je snad více než zřejmý. Zatímco servlet nám řídí tok - určuje mapování jednotlivých akcí, hlídá vstupy z formulářů (provádí validaci vstupů), implementuje i18n (internacionalizaci) přičemž nepovolí jakoukoliv nežádoucí operaci (uživatel nemá šanci dostat se někam kam nemá přístup), u PHP si všechny tyto fce musíme implementovat na jednotlivých stránkách. Další výhodou servletu je, že jakmile je zkompilován a načten do paměti, pak už jen reaguje na požadavky klientů (pro více požadavků najednou si vytvoří nové vlákno). Z toho pramení značná rychlost oproti interpretovaným jazykům. Poslední věcí jest bezpečnější prostředí pro uložení zdrojových kódů, klient má totiž do adresářů s JSP stránkami zakázaný přístup (zdrojové soubory v javě, jenž implementují samotnou logiku aplikace, se na server samozřejmě neukládají).

Porovnejme typickou stránku v PHP, kde se běžně kříží zdrojový kód aplikace s HTML tagy, s JSP stránkou pod STRUTS:

<%@ page contentType="text/html;charset=UTF-8" language="java" %>
<%@ taglib uri="/WEB-INF/struts-bean.tld" prefix="bean" %>
<%@ taglib uri="/WEB-INF/struts-html.tld" prefix="html" %>
<%@ taglib uri="/WEB-INF/struts-logic.tld" prefix="logic" %>

<html:html>
 <head>
  <title><bean:message key="hello.jsp.title"/></title>
  <html:base/>
 </head>
 <body bgcolor="white"><p>

  <h2><bean:message key="hello.jsp.page.heading"/></h2><p>

  <html:img srcKey="image.logo" altKey="image.logo.alt"/>
  
  
  <html:errors/><p>

  <logic:present name="examples.hello" scope="request">
    <h2>
     <bean:message key="hello.jsp.text.hello"/>
     <bean:write name="examples.hello" property="person" />!<p>
    </h2>
  </logic:present>

  <html:form action="/HelloWorld.do" focus="username" >

   <bean:message key="hello.jsp.prompt.person"/>
   <html:text property="person" size="16" maxlength="16"/><br>

   <html:submit property="submit" value="Submit"/>
   <html:reset/>

  </html:form><br>

  <html:img page="/struts-power.gif" alt="Powered by Struts"/>

 </body>
</html:html>

Vidíme, že stránka je pěkně přehledná bez zbytečného kódu, jenž dělá často webovým designerům problémy, vyskytují se pouze nové značky Struts, značně podobné běžnému HTML. Tyto speciální tagy, jsou již také běžně podporovány designerskými nástroji (např. Macromedia Dreamweaver). Navíc je automaticky vyřešena podpora všech známých jazyků podporovaných Locales, všechen text a jména souborů obrazků jsou uloženy ve zvláštních souborech jako unicode, tj. není problém váš web přeložit třeba do japonštiny :)

Samozřejmě neříkám, že PHP nebo jiné technologie jsou k ničemu, hodí se však na rychlé a jednoduché aplikace, zatímco těžiště Struts je ve velikých znovupoužitelných aplikacích určených nejenom pro web.

Co bude potřeba

K tomu abyste mohli vyvíjet pod Struts je potřeba mít nainstalované Java Development Kit, nejlépe ve verzi 1.4.2 nebo novější. Dále je nutné mít nainstalován JSP kontejner, mohu doporučit Tomcat nebo ještě lépe aplikační server JBoss, jenž mi přišel snazší na správu a nastavení. Pro snadnou kompilaci aplikací je vhodné mít nainstalován Apache Ant, a pro přístup k databázi ovladač JDBC (najdete u své oblíbené databáze). A samozřejmně samotný framework Struts.

Příště

V dalším díle již položíme kostru naší první aplikaci, upravíme si web.xml a struts-config.xml, probereme ActionController a ošetření vyjímek.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

obrázky 7.2.2005 11:09 Miroslav Holubec
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze