LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Opera 9

Společně se podíváme na to, co přinesla Opera devítka aneb třetí nejpopulárnější browser.

23.8.2006 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 14530×

Opera devítka vyšla ve srovnání s osmičkou poměrně v tichosti. Oslavné párty skalních příznivců Opery po celém světě se sice konaly, ale CEO Opery tentokrát z Norska do USA neplaval. Je to docela škoda, neboť devítka je narozdíl od osmičky rozhodně revoluční verze. Za zmínku stojí ještě verze 8.5, která kromě opravy chyb přinesla odstranění reklamního banneru i v neregistrovaných verzích. Opera byla totiž dříve AdWare.

Opera

Narozdíl od ostatních prohlížečů, narůstajících s každou další verzí, Opera zůstala pořád malým a rychlým prohlížečem. Rychlost neudiví zdaleka tak, jako velikost. Na jednu disketu se sice už nevejde, ale ruku na srdce, kdy jste naposledy použili disketu? Opera 9 je pro Windows verzi velká pouhých 4.6 MB. Tzv. mezinárodní verze je o 1.5 MB větší, ale obsahuje kompletní lokalizaci Opery do češtiny a to včetně nápovědy. Unixové verze jsou vydávány pouze v mezinárodním balení.

Linux? Podporujeme!

Za zmínku stojí vynikající podpora rozličných distribucí Linuxu. U každé z podporovaných distribucí najdete balíčky pro zhruba 3-5 posledních verzí dané podporované distribuce, což dohromady čítá zhruba 50 balíčků. Zde je hezky vidět to, co nemají distributoři komerčních produktů rádi - nutnost podporovat X distribucí v Y verzích. Osobně bych velmi rád viděl, aby se už konečně jedné z distribucí podařilo získat majoritní podíl na trhu. Velkou nadějí je v současné době K/Ubuntu Linux, který je podle distrowatch.com první s téměř 100% náskokem, což dokládají i přístupové statistiky z mého www serveru.

Java applety jsou podporovány s využitím v systému nainstalované Javy J2SE. Doba kdy si každý prohlížeč udržoval svůj port Javy naštěstí už minula. Pro kontrolu pravopisu v Opeře je použit program Gnu Aspell, který je třeba doinstalovat samostatně. Ve Windows je to trochu problém vyžadující ruční zákrok, ale v prostředí OS Linux je to velmi snadné - stačí jen použít některý z grafických správců balíčků. Na tomto jednoduchém příkladě je vidět, že pokud se týká instalace/aktualizace softwaru, tak Linux již dávno Windows na tomto poli předstihl.

Novinky verze 9

BitTorrent

Mezi největší lákadla verze 9 rozhodně patří vestavěný BitTorrent klient. Zamýšlená podpora BitTorrenta byla oznámena po vyjití verze 8.0 a tak uživatelé zcela logicky očekávali začlenění BitTorrentu do verze 8.5. Mě osobně nepodpora BT ve verzi 8.5 zklamala tak, že jsem se 8.5 ani nenamáhal nainstalovat.

Podpora BT dopadla podle očekávání. Nikdo od Opery nečekal High-Tech podporu různých BT rozšíření, ale jednoduchého klienta pro skupinu uživatelů, kteří si potřebují čas od času něco z BT stáhnout a nechtějí si kvůli tomu instalovat externí program. Toto se povedlo na výbornou - uživatelé jsou dokonce i upozorněni při startu downloadu, že jejich data budou sdílena, přičemž mají možnost i nesouhlasit.

Widgety

Ihned oceníte další novou vlastnost - Widgety (pomůcky). Widgety se podobají rozšířením pro prohlížeč Firefox. Narozdíl od nich se snadněji programují a běží vždy mimo okno prohlížeče. Nemají zdaleka takové možnosti v modifikaci prohlížeče jako rozšíření pro Firefox, ale i tak velmi výrazně zvyšují užitnou hodnotu prohlížeče. V současné době je k dispozici okolo 420 Widgetů z mnoha odvětví (vyhledávače, hry, mini aplikace, web kamery, počasí, ... ).

Blokování reklam

Další velkou inovací je blokování reklam skrývající se pod politicky korektním označením "Blokování Obsahu". Opera není historicky prvním prohlížečem, který se odhodlal k tomuto odvážnému činu a zahrnul tuto funkci do standardní výbavy, ale i tak jistě mezi vývojáři Opery zazněly hlasy: ''Když to tam dáme, začnou servery blokovat náš prohlížeč."

S touto funkcí jsme se mohli poprvé setkat u Mozilly a obsahuje ji i její nástupce SeaMonkey, který se mně osobně líbí víc než Firefox. Po kliknutí pravým tlačítkem na obrázek lze zvolit blokování všech obrázků z tohoto serveru. Tvůrci Mozilly si totiž všimli, že většina webů má na posílání bannerů vyhrazen zvláštní server.

V Opeře se tato funkce používá ještě snadněji než v Mozille. Po jejím vyvolání se přepneme do jakéhosi učícího režimu, kde stačí pouze myší označit nežádoucí objekty na stránce, což způsobí blokaci objektů s adresou podobnou námi označenému vzorku. Opera blokuje narozdíl od Mozilly ne podle serverů, ale podle adresářů. Ruční doladění blokace je možné, ale není téměř nikdy zapotřebí.

Pokud vás reklamy při čtení stránek ruší, nová Opera vás jich zbaví. Docela by bylo zajímavé zjistit kolik procent uživatelů Opery tuto funkci opravdu využívá.Podobná anketa proběhla u uživatelů Firefox a bylo zjištěno, že blokování reklam pomocí rozšíření AdBlock používá jen velmi malá část uživatelů.

Ostatní funkce

Kromě web prohlížeče obsahuje Opera i vcelku použitelnou RSS čtečku, tradičního poštovního klienta s nepříliš kvalitním spam filtrem, velmi jednoduchý download manager a nepříliš kvalitního IRC klienta.

Kompatibilita

To, co zajímá uživatele nejvíce, nejsou ani tak funkce, jako spíš to, zda budou jejich oblíbené stránky v tomto prohlížeči funkční. Opera 9 je v tomto směru výrazně lepší než Opera 8. Velké množství stránek, které s osmičkou nepracovaly se zobrazují v devítce bez problémů i když pokud jde o kompatibilitu s existujícími stránkami (kompatibilita s W3C standardy je velmi dobrá), prohlížeče založené na jádru Gecko jsou stále lepší. Je to dáno taky tím, že podíl Opery na trhu je vzhledem k Firefoxu zhruba třetinový.

Zhodnocení

Opera 9 se rozhodně povedla, nové funkce uživatele potěší, widgety prohlížeč značně oživí, lokalizace do češtiny je zdařilá a kompatibilita s W3C je výborná. Pokud dostatečně vzroste uživatelská základna ze současných zhruba 12 procent tak z mnoha webů jistě zmizí upozornění o nepodporovaném prohlížeči.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Pocet balicku 23.8.2006 10:43 Radek Steiger
Proč je na obrazku windows verze? 24.8.2006 00:05 TuxHero
|- Re: Proč je na obrazku windows verze? 24.8.2006 06:26 MaReK Olšavský
L Re: Proč je na obrazku windows verze? 24.8.2006 15:19 Radim Kolář
Funguje i email.centrum.cz 24.8.2006 08:17 Jan Němec
Statistika pouzivani Opery 24.8.2006 09:06 o.k.
|- Re: Statistika pouzivani Opery 24.8.2006 16:05 Radim Kolář
| L Re: Statistika pouzivani Opery 24.8.2006 16:25 o.k.
L Re: Statistika pouzivani Opery 28.8.2006 04:44 Jiří Eischmann
  L Re: Statistika pouzivani Opery 30.8.2006 13:15 Radim Kolář
    L Re: Statistika pouzivani Opery 31.8.2006 06:41 Jiří Eischmann
Ad "nepříliš kvalitní spam filtr" 25.8.2006 16:04 Trof
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze