LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Dillo

Hledáte alternativu k stávajícím prohlížečům? Zkuste Dillo a nevěřte tomu, že nic neumí.

16.8.2005 06:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 11980×

Dillo je malý prohlížeč (420 kB), kompletně napsaný v C na bázi GTK+ (1.2). Poslední oficiální verze je 0.8.5 a je to také poslední verze, která je napsaná v C. V současnosti se totiž kompletně celé Dillo přepisuje do FLTK2.

Oficiální stránky jsou na dillo.org a zde je stránka ke stažení. Zde najdete jak zdrojové kódy tak balíčky pro jednotlivé distribuce. Po nainstalování zjistíte, že Dillo je sice pekelně rychlé, ale neumí jiné kodování než iso-8859-1, neumí frames, css, javascript ani taby. Takže proč s ním čtenáře vlastně v dnešní době otravuji? No i v tomhle provedení se s ním dá číst vcelku pohodlně HOWTO a některé stránky pocházející z dřívější doby.

Jenže pokud někoho už začíná rozčilovat žravost Firefoxu a dalších na Mozille postavených prohlížečů, nechce používat Operu nebo IE ve wine tak co mu zbývá. Vlastně kromě textových prohlížečů není dnes v Linuxu příliš velký výběr. Jedná se buď o něco co jede na gecku nebo khtml. Infarkt se o mne pokusil když jsem ještě používal MDK a po odinstalování Mozilly s tím, že tak velkou věc nepotřebuji jsem se rozhodl vyzkoušet Kazehakase a Epiphany. Jenže obojí požadovalo Mozillu z důvodu závislostí. Konqueror se poslední dobou o dost zlepšil, ale co s tím když prostě KDE nepoužívám...

Tak jsem začal hledat jak to s tou podporou jiných kodování vlastně je a narazil jsem na několik stránek s různými patchemi. Protože jsem měl rpm distribuci rozhodl jsem se stáhnout si verzi 0.8.4 z trific.ath.cx kde je již rpm i s patchem pro naše národní kodování. To už je podstatně použitelnější, minimalně pro lehké brouzdání po netu.

Člověk není ale snad nikdy spokojený, takže po dvou dnech začne vrčet, že by to mělo aspoň ty frames umět a proč to neumí ssl a kde je podpora utf8 atd. Mimochodem všimli jste si jak je používání tabů návykové? Nepochopím jak někdo bez toho může být...
No a pak se stane to, že se buď vrátí pokorně k tolik opěvovanému Firefoxu nebo začne hledat jestli přeci jenom to nějak nejde poupravit.

Začal jsem tedy hledat na google.com a zadávat různá spojení dillo + něco. Samozřejmě jsem došel k tomu že spousta stránek popisuje jen nemožnost použití kodování nebo CSS, ale chybělo nějaké řešení. Jenže trpělivost se vyplatí. Na asi šesté stránce jsem narazil na odkaz a když jsem ho otevřel nestačil jsem se divit.

Narazil jsem na stránky uživatelů, kterým nebylo lhostejné jak pomalu se Dillo vyvíjí a dali se do práce. Takhle nějak si představuji komunitu kde jestliže nevyhovuje daný program nebo projekt zemřel, tak se najde ne deset šťourů co v diskuzích brečí, že to nejede a nefunguje, ale několik lidí co si sednou a chyby opraví a hodí na web k použití.

Pojďme se tedy podívat co se pomocí patchů do Dilla nakonec dostalo:

  • Podpora frames
  • podpora tabů
  • podpora utf8
  • podpora ostatních národních kodování
  • podpora SSL
  • automatické rozpoznání kodování
  • grafické nastavení preferencí
  • a mnoho dalších

Pravdou je, že první věc, která mne příjemně překvapila, byla podpora tabů a další, že na rozdíl od jiných na netu zveřejňovaných patchů mám konečně utf8 a nemusím manuálně volit znakovou sadu. Přitom se velikost Dilla zvedla z uvedených 420 kB na 580 kB, což se mi stále zdá jako velice malý browser při tom co už umí.

Uvedená stránka se nachází na adrese http://teki.jpn.ph/pc/software/index-e.shtml a tady najdete nejen seznam všech patchů, ale rovněž úplný download patchů i opatchovaných zdrojových kódů samotného Dilla. Zrovna tak zde najdete i balíčky pro RPM distribuce, Debian, Gentoo, NetBSD a ipkg balíček pro Zaurus. Stejně tak je zde uveřejněn podrobný návod jak aplikovat vybraný patch v případě, že se rozhodnete si Dillo opatchovat sami.

Stáhl jsem si tedy poslední opatchovaný zdrojový kód, rozbalil jsem ho a poté zcela klasicky přes ./configure, make a make install nainstaloval. Upozorňuji pouze na to, že Dillo vyžaduje GTK1.2, takže pokud ho nemáte, Dillo nenainstalujete.

V oficiálním Dillu si po instalaci zkopírujte konfigurační soubor dillorc z /usr/local/etc/ do vlastního domovského adresáře jako .dillorc. V něm si poté můžeme zeditovat potřebné záležitosti ohledně nastavení. Pokud však hodláme používat vylepšené Dillo všechny věci se dají nastavit v grafickém prostředí.

Musím se přiznat, že po nějakém čase používání mi moje zmlsanost nedala spát a začal jsem hledat jestli by se nějakou šťastnou náhodou někde v nějakém zákoutí na internetu neválel i patch s podporou CSS. No samozřejmě "strejda Google" ví všechno takže jsem narazil i na několik patchů a dokonce i z dílny oficiálních tvůrců, ale bohužel naprosto nepoužitelných. Po nainstalování několika takových patchů jsem to vzdal a počkám zda to někoho nezaujme natolik, že by vytvořil funkční patch.

Závěrem mohu jen poděkovat tvůrcům opatchovaného Dilla za jejich práci díky níž je Dillo použitelný pro běžné brouzdání po webu a k dokonalosti mu chybí už jen malinko.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

svizna alternativa 18.8.2005 13:57 Petr Jakubec
  |- Re: svizna alternativa 19.8.2005 17:39 Ivan Majer
  L Re: svizna alternativa 23.8.2005 02:40 Jan Ehrenberger




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze