LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Webové prohlížeče (1) - Mozilla a spol.

V první části malého seriálu si představíme webový prohlížeč Mozilla, Firefox a Netscape.

6.9.2004 08:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 13049×

Úvod

V následujícím krátkém seriálku (celkem cca 3 články) se vám pokusím představit hlavní prohlížeče, které lze na linuxu použít. V prvním dílu vám představím Mozillu a z ní vycházející prohlížeče (Firefox a Netscape), v druhém ostatní prohlížeče a nakonec se dostaneme k nějakým těm testům a hodnocení.

V tomto dílu začnu nejprve prohlížečem Mozilla, i když původně "vychází" z Netscapu Navigatoru.

Mozilla

Trocha historie

Mozilla logo

Vše začalo tím, že firma Netscape Communications Corporation uvolnila v roce 1998 svůj program – webový prohlížeč Netscape Navigator pod Open Source licencí. To bylo jednak vnímáno jako vítězství hnutí open source, ale skeptiky hodnoceno jako kapitulace ve válce webových prohlížečů (ano, tušíte správně, Microsoft Explorer vs. ostatní).

Samotné práce na kódu Netscape Navigatoru nebyly jednoduché, vše ztěžovalo to, že celý projekt byl obrovský, kód byl komplexní a multiplatformní, a to vše ztěžovala práce s různými knihovnami. Nemluvě o tom, že closed-source vývoj programu spolu s velmi krátkým vývojovým cyklem (bylo přece nutné implementovat nové vlastnosti co nejrychleji) způsobil rezignaci na elegantní a modulární kód.

Výsledkem bylo, že open source Netscape Navigator neměl čistý a jednoduchý kód a také neběžel moc dobře. To se stalo výzvou pro vývojáře, ti se totiž rozhodli, že nezachrání starý kód, ale vše začnou psát znovu.

7. prosince 1998 (asi dva měsíce po zveřejnění roadmap – plánu, který počítal s použitím starého kódu Netscape Navigatoru) vyšel speciální "preview" Netscape založený na enginu Gecko (tento layout engine byla také chvíli vyvíjen v Netscape Communications Corporation jako NGLayout – Next Generation Layout). Mimochodem, Gecko je designované na podporu otevřených internetových standardů jako HTML 4.0, CSS 1/2 (3), XML 1.0, ...

Vydání nového browseru po rychlém uvolnění enginu Gecko na sebe nenechalo dlouho čekat – v novém kódu bylo dost chyb a prohlížeč padal, ale už se nechal použít jako funkční webový prohlížeč. Vývojáři se ale rozhodli, že nechtějí pouze jednoduchý web browser – Mozilla by měla být platformou pro internetové aplikace s programovatelným uživatelských rozhraním a modulární architekturou.

Vývoj prohlížeče spokojeně přečkal skeptické odhady, koupení Netscape Communications Corporation firmou America Online (akcie za akcie, transakce za přibližně $4 200 000 000) a konec dot com éry.

Mozilla 1.0 byla uvolněna 5. června 2002 a umožňovala používání free open source webového browseru na různých operačních systémem včetně linuxu, Mac OS, Solarisu a také Microsoft Windows (čímž směle konkuruje nedostatečnému Internet Exploreru).

13. července 2003 oznámila America Online, že zavře divizi vývoje prohlížečů (v podstatě Mozilla). Proto byla založena organizace Mozilla Foundation, která pro začátek dostala od AOL $2 000 000 (Mozilla Foundation dostala kromě toho další finance také od IBM, Sun Microsystems, Red Hat a Mitch(e) Kapor(a)). Samotná AOL už vývoj Mozilly nepodporuje, protože uzavřela smlouvu s firmou Microsoft, kde se zavazuje používat její produkt Internet Explorer v několika příštích letech (a ačkoli de facto Netscape vyvíjí, doporučuje IE).

Název a logo

Mozilla logo

Název Mozilla je původně zkratkou Mosaic Killer (Mosaic byl první webový prohlížeč s grafickým uživatelským rozhraním a Netscape ho chtěl předstihnout v používanosti, napsán NCSA – National Center for Supercomputing Applications, nicméně na jeho základě byl napsán Netscape Navigator). Navzdory mnohým domněnkám, název Mozilla nemá žádný vztah k Godzille (příšeře, která byla hlavní obludou v několika filmech). Maskot – kreslená ještěrka – byl přidán až později, právě kvůli mylné asociaci s obludou – v době, kdy byla Mozilla pouze vývojovou větví Netscape Communicatoru, měla tato ještěrka zelenou barvu; to se ovšem po totálním přepsání kódu nového browseru také změnilo (na nynější červenou; a ještěr(ka) se oficiálně označuje jako dinosaurus – "Mozilla dinosaur").

Mozilla Firefox

Firefox logo

(Mozilla) Firefox je opět vyvíjen Mozilla Foundation a snaží se být malý, rychlý, jednoduchý a rozšiřitelných webový prohlížeč (pouze webový prohlížeč). Firefox je v současné době hlavní projekt vývojářů Mozilly a stane se oficiálním browserem Mozilla Foundation (pravděpodobně po vydání verze 1.0, tj. nejdříve 11. října letošního roku, na kdy je momentálně vydání naplánováno).

Vývoj

Firefox začal původně jako experimentální větev prohlížeče Mozilla, když se někteří vývojáři domnívali, že Mozilla je moc ovlivňována požadavky sponzora (Netscape Communications Corporation) a pak také chtěli ještě lepší webový prohlížeč.

Firefox je stejně jako Mozilla multiplatformní a také využívá technologii XUL (XML-based User-interface Language; vyslovuje se jako "zool", aby se to rýmovalo se slovem cool).Také využívá Gecko layout engine.

Jméno

Firefox logo

Původně se Firefox jmenoval prostě "Mozilla/browser" (když byl experimentální větví), později jméno změnili a tak prohlížeč, který byl uvolněn ve verzi 0.1 23. září 2002 dostal jméno Phoenix. Toto jméno ale kolidovalo s registrovanou známkou společnosti Phoenix Technologies, a tak byl 14. dubna 2003 název změněn na Firebird. To se ovšem pro změnu příliš nelíbilo vývojářům Firebird SQL serveru, proto byl název změněn na "Firefox", který je už unikátním jménem v IT a jeho název může vést pouze k pandě červené (Ailurus fulgens). Protože byl název měněn, naráží se na to označováním Firefoxe prostým Firesomething ;o) (dokonce existuje plugin, který generuje náhodné názvy začínající slovem Fire).

Netscape

Historie a současnost

Netscape logo

Větší část historie prohlížeče Netscape Navigator jsem už popsal v historii vývoje prohlížeče Mozilla, takže jenom stručně – Netscape vychází z prohlížeče Mosaic (vyvíjen NCSA, první grafický webový browser vůbec) a postupem času změnil název z "Mosaic Netscape" na "Netscape Navigator". Netscape dosáhl v této době značného úspěchu, byl multiplatformní a oplýval spoustou (někdy také revolučních) funkcí.

Úspěch Netscapu ale asi těžko nesla firma Microsoft, proto vytvořila v roce 1995 vlastní prohlížeč (také založený na Mosaicu), který ovšem rovnou integroval do svého operačního systému Windows. To prakticky znamenalo, že do té doby dominantní postavení Netscape Navigatoru (který byl komerční, měl ovšem evaluation verze, takže byl de facto shareware) bylo minulostí a na jeho místo se prodral Internet Explorer.

Netscape Communications na to reagovala (v roce 1998) uvolněním kódu prohlížeče. Ve stopách Netscape Navigatoru pokračoval prohlížeč Mozilla, který ale nevycházel z původního kódu a poté, co byla Netscape Communications Corporation zakoupena firmou AOL, přešel vývoj (a nějaké to financování) na bedra nově vzniklé Mozilla Foundation.

Řada Netscape Communicator 4.5 a výše (dodám, že název Communicator označuje, že v balíku je kromě vlastního prohlížeče ještě např. klient pro (A)IM, emailový a newsový klient atd.) pokračovala až do roku 2002. V roce 2000 ale vyšel první zástupce nové řady 6.x – Netscape 6.0, který už vycházel z projektu Mozilla. Poslední release (tedy Netscape 7.2 z 17. srpna 2004) je založen na Mozille 1.7.

Odkazy a dodatky

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze