LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Webové prohlížeče (2) - ti ostatní

Dnes vám představím ostatní důležité webové prohlížeče, tedy především ty, které nejsou založeny na Gecku.

13.9.2004 08:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 13756×

Opera

Opera logo

Opera není (podobně jako Mozilla) pouze webový prohlížeč, ale obsahuje i další komponenty jako např. email/news klient, IRC klient atd. Stejně jako předchůdci je multiplatformní, podporované platformy jsou Windows, Linux, Mac, OS/2, Solaris, FreeBSD, QNX, smartphony (často se překládá jako chytré telefony, prostě telefony s pokročilými funkcemi a operačním systémem) a PDA.

Na rozdíl od předchozích programů je ale Opera komerční closed-source aplikace, vyvíjená norskou firmou Opera Software. Přestože je zdrojový kód programu uzavřený, renderovací jádro (pojmenované Presto) si licencuje např. Macromedia pro program Dreamweaver.

Historie

Když v roce 1993 postavila skupinka norských vývojářů (v čele s Jon Stephenson von Tetzchner a Geir Ivarsoey) první webový server v Norsku (pracovali na ODA, Open Document Architecture; pro firmu Televerket později přejmenovanou na Telenor), shledali browser Mosaic ne moc dobře použitelný, a proto si napsali vlastní, který využíval přednosti jejich minulé práce.

Když se v roce 1995 firma Televerket přejmenovala na Telenor, vznikla společnost Opera Software (pro vývojáře to byla změna pouze estetická; stále totiž pracovali ve stejných kancelářích).

Původně byl projekt znám pod jménem MultiTorg Opera (podpora standardu HTML 2.0 a další specialitky jako třeba správa více otevřených dokumentů). Prohlížeč byl vždy vyvíjen s trochu jinými cíli než ostatní – rychlost browsování, přístupnost atd. V Opeře se také objevily poprvé různé funkce, které poté převzaly ostatní prohlížeče. Prohlížeč je populární také díky MDI (Multiple Document Interface), správě oken (nová okna jsou otevírána ve stávajícím).

Ještě dodám, že první release byl v roce 1996 a jako logo se uvádí prosté první písmeno z názvu. Jak je výše – Opera je komerční software, takže pokud se vám nelíbí reklamní banner, který se v neplacené verzi zobrazuje, můžete si koupit licenci (verze pro linux asi za $39).

Textové prohlížeče

Textové prohlížeče mají jednu nespornou výhodu – jsou opravdu velice rychlé. Navíc ke svému spuštění nevyžadují spuštěné XWindow. Z názvu je asi zřejmé, že tato skupina prohlížečů nezobrazuje obrázky :o), nicméně stránky, u kterých autor nepomyslel na tento handicap, mohou být pro textové prohlížeče nepřekonatelnou překážkou (na domovské stránce ELinksu autoři tvrdí, že zhruba 75% webových stránek lze bez problémů zobrazit bez obrázků, a dalších 15% použitelně – ať už s většími nebo menšími obtížemi).

Protože výstupem textových prohlížečů je text :), může být poměrně snadno převáděn na mluvenou řeč např. pro zrakově postižené.

lynx

Klasikou ve svém oboru je prohlížeč lynx. Za jeho vytvořením stojí lidé z kansaské univerzity, kteří ho v roce 1995 uvolnili pod GPL a dali tím možnost vývoje dobrovolníkům z celého světa.

Prohlížeče links

links logo

V roce 1999 začal psát Mikuláš Patočka (ano, z České republiky) textový browser links. Později se přidali i další lidé (Martin Pergel, Petr Kulhavý, Karel Kulhavý [aka Clock] ...) a z původního projektu do školy a pro zábavu se stal jeden z nejlepších textových prohlížečů.

Prohlížečů s označením links (resp. na linksu založených) je několik. Hlavní důvod rozvětveného vývoje je práce různých týmů, které se nechtějí vzdát svého stylu psaní kódu, vlastností atd.

Browser links je tedy původní textový prohlížeč, v řadě 0.9x ale nejsou přijímány žádné nové vlastnosti; pouze opravy chyb.

Z prohlížeče links 0.96 vychází ELinks, v době jeho vzniku vývoj linksu několik měsíců stál, takže Pavel Baudiš začal spravovat různé patche a začala -pb vývojová řada. Původně znamenalo E v názvu Experimental (jako vývojová a testovací větev linksu), ale nyní označuje E podle autorů něco mezi Extended a Enhanced.

Z originálního linksu verze 0.92 vychází větev links 2.x, která už není pouze textová – program může běžet i v XWindow, ve framebufferu atp. Grafická verze umí zobrazovat obrázky a dokonce obsahuje jednoduchý filtr proti reklamním bannerům. Program spravuje Mikuláš Patočka, Martin Pergel, Petr Kulhavý a Karel Kulhavý jako projekt Twibright Labs.

A tak trošku vše dohromady a něco navíc je ve větvi hacked links project, kterou spravuje Sergey Karpov. Ta se zaměřuje na links, který bude oplývat užitečnými funkcemi (tedy alespoň pro správce projektu :o)) a je tedy spojením linkse 0.9x, 2.x, ELinkse a vlastních patchů.

... a ti ostatní

Galeon a Epiphany

Galeon logo

V době vzniku prohlížeče Galeon (tj. kolem roku 2000) byla Mozilla docela pomalá, a proto odstartoval nový projekt s cílem vytvořit jednoduchý a rychlý webový browser ("the web and only the web") a stal se defaultním prohlížečem Gnome (postavený na enginu Gecko). Na sklonku roku 2002 ale došlo k základnímu rozporu mezi vývojáři – má být Galeon jednoduchý webový prohlížeč nebo by měl mít spíše spoustu nových funkcí, aby byl užitečnější pro uživatele? Po dlouhé diskuzi vše došlo k tomu, že se část vývojářů odtrhla a vytvořili vlastní větev Galeonu – Epiphany.

Epiphany tak postupem času nahradila Galeon jako implicitní prohlížeč Gnome. Na rozdíl od Mozilly používá místo XUL přímo Gnome frontend a podporuje většinu funkcí, po kterých obyčejný uživatel touží.

Konqueror

Konqueror je více-funkční program, protože může být použit kromě prohlížení webu např. jako souborový manager (což ale není téma tohoto článku, takže tyto vlastnosti přejdu).

Prohlížeč konqueror je defaultní browser v KDE a je založen na enginu KHTML (který je vytvořen právě pro něj; podporuje samozřejmě to, co se od něj očekává – standardy HTML 4, CSS 1 a 2, JavaScript, ...). Díky jeho modularitě lze ovšem vyměnit jádro KHTML za Gecko (označován pak ale bývá jako kmozilla).

Poměrně zajímavý je název prohlížeče, první totiž přišel (Netscape) Navigator, následně (Internet) Explorer a nyní po prozkoumání a zajištění navigace přichází dobyvatel Konqueror.

emacs

A konečně (abych nezapomněl na ostatní operační systémy ;o)), nadšení uživatelé emacs(u) mohou použít např.: Emacs/W3 nebo Emacs-w3m.

Odkazy a dodatky

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Textove prohlizece, lynx vs. links 14.9.2004 00:19 Jan Houštěk
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze