LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Qt framework - qt_tetris(2)

Další díl při tvorbě naší hry nás zavede do problematiky tvorby enginu pro kreslení jednotlivých hracích kostiček a celé logiky v hracím poli.

16.6.2010 00:00 | Martin Chudoba | Články autora | přečteno 9139×

Virtuální hrací pole

V minulém díle jsme si založili structuru sGAME_FIELD a její proměnnou l_gameField, která představuje naše virtuální pole. Každá kostička v tomto poli obsahuje třídu pro kostičku a může mít celkem tři stavy. Buď zde nic není a tím pádem bude s_Sprite roven NULL, obsahuje kostičku s_Sprite a ta se buď pohybuje nebo je „skamenělá“. Tedy proměnná l_status označuje existenci kostičky a l_isFixed její pohyblivost. Pole si je možné představit jako takovou neviditelnou šachovnici.

Jaká bude další kostička

V našem boxu Další si vygenerujeme novou kostičku. Nejdříve si do konstruktoru vytvoříme náhodné generování:

qsrand(time(NULL)); l_currentType = (qrand() % 8)+1; l_nextType = (qrand() % 8)+1;

Tím zajistíme, že náš program ví, kterou kostičkou má hra začínat a jakou vypustí jako následující (generování je náhodné). Jednoduše budeme generovat čísla od 1 – 8 a každé znich představuje určitý typ kostičky (já jsem zvolil pro příklad 8 kostiček). Vytvoříme novou metodu v tetris.cpp pro vykreslování našich náhodných kostiček:

void CTetris::paintNextSprite(QPainter* a_painter) { if (l_isStart) { switch(l_nextType) { case 1: l_GameField->DrawSprite1(a_painter); break; case 2: l_GameField->DrawSprite2(a_painter); break; case 3: l_GameField->DrawSprite3(a_painter); break; case 4: l_GameField->DrawSprite4(a_painter); break; case 5: l_GameField->DrawSprite5(a_painter); break; case 6: l_GameField->DrawSprite6(a_painter); break; case 7: l_GameField->DrawSprite7(a_painter); break; case 8: l_GameField->DrawSprite8(a_painter); break; } } }

Tado metoda vždy vykreslí do našeho okna kostičku, která bude následovat hned jak dopadne aktuální pohyblivá kostička (všechny políčka v hracím poli nabydou hodnoty l_isFixed = true). Dále si vytvoříme do projektu novou třídu představující jednu kostičku, pojmenovanou CCube. Třída by mohla vypadat takto:

#ifndef CUBE_H #define CUBE_H #include #include #include #define WIDTH 30 #define HEIGHT 30 #define WIDTH_PREV 20 #define HEIGHT_PREV 20 class CCube { public: CCube(); void Draw(QPainter* painter); void DrawReal(QPainter* painter); void setPozition(int a_x, int a_y); void setColor(int r, int g, int b); void autoMove(); void moveLeft(); void moveRight(); QPoint getPos(); QColor getColor(); protected: int l_x; int l_y; QColor l_color; }; #endif // CUBE_H

Třída nám vykreslí jednu kostičku do hracího pole metodou DrawReal, tak i kostičku do pozice následující hrací kostičky metodou Draw. Metody pak budou vypadat takto:

void CCube::Draw(QPainter* painter) { painter->setPen(l_color); painter->fillRect(l_x, l_y, WIDTH_PREV, HEIGHT_PREV, l_color); QRectF rectangle(l_x, l_y, WIDTH_PREV, HEIGHT_PREV); painter->drawRect(rectangle); } void CCube::DrawReal(QPainter* painter) { painter->setPen(l_color); painter->fillRect(l_x, l_y, WIDTH, HEIGHT, l_color); QRectF rectangle(l_x, l_y, WIDTH, HEIGHT); painter->drawRect(rectangle); }

Metoda by šla udělat pouze jedna s dalším parametrem. Možností je více. Můžete si zkusit různé experimenty. Důležeté je povšimnout si praktického využití knihovny Qt4. V našich dvouch metodách jsme využili metodu pro nastavení barvy setPen (pro okraje) a pro vyplnění pozadí naší kostičky fillRect. A konečně sama metoda pro vykreslování 4 úhelníků drawRect s parametrem QRectF pro určení souřadnic. Další metody naší třídy:
  • setPozition – nastaví aktuální pozici
  • setColor – nastaví aktuální barvu
  • autoMove – automaticky nastaví pohyb směrem dolů
  • moveLeft – pohyb vlevo
  • moveRight – pohyb vpravo
  • getPos – vrací aktuální pozici
  • getColor – vrací aktuální barvu
Implementaci těchto metod si můžete vyzkoušet sami nebo si ji můžete stáhnout v příkladu. V třídě hracího pole CGameField si vytvoříme metody pro inicializaci „preview“ kostiček:

//Inicializacni metody //----------------------- void InitSprite1(void); void InitSprite2(void); void InitSprite3(void); void InitSprite4(void); void InitSprite5(void); void InitSprite6(void); void InitSprite7(void); void InitSprite8(void);

Impementace by pak mohla být třeba takto:

void CGameField::InitSprite2(void) { CCube* a_sprite = new CCube; a_sprite->setColor(255, 0, 0); a_sprite->setPozition(55, 130); CCube* a_sprite2 = new CCube; a_sprite2->setColor(255, 0, 0); a_sprite2->setPozition(75, 130); CCube* a_sprite3 = new CCube; a_sprite3->setColor(255, 0, 0); a_sprite3->setPozition(55, 110); CCube* a_sprite4 = new CCube; a_sprite4->setColor(255, 0, 0); a_sprite4->setPozition(75, 110); l_Sprite2.push_back(a_sprite); l_Sprite2.push_back(a_sprite2); l_Sprite2.push_back(a_sprite3); l_Sprite2.push_back(a_sprite4); }

Toto například bude velká kostička tvořená čtyřmi menšími kostičkami. Každé části se nastaví pozice a barva jak je patrné z příkladu. Dále přidáme v tetris.cpp k metodě void CTetris::paintEvent(QPaintEvent *event) řádek paintNextSprite(&a_painter). Tím jsme si zajistili, že se nám vykreslí vždy následující kostičky vždy, když spustíme hru tlačítkem start. Aktivace tlačítka start Vytvoříme si metodu pro stisk tlačítka Start.

void CTetris::on_pushButton_clicked() { l_GameField->Reset(); ui->pushButton->setEnabled(false); l_isStart = true; l_GameField->AddNewSprite(l_currentType); //l_currentType repaint(); l_timer = startTimer(100); }

Po stisku provedeme metodu Reset hracího pole (pokud začínáme hru po skončení předchozí hry je potřeba resetovat hrací pole). Tlačítko Start deaktivujeme. Nastavíme proměnnou indikující zda je hra v běhu na hodnotu true. Metodou AddNewSprite (implementujeme si v dalším díle) si vložíme hrací kostku (podle náhodně vygenerované l_currentType). Provedeme překreslení našeho okna metodou repaint. A nakonec spustíme smyčku Timer (se 100ms). Implementace Reset metody pole bude vypadat následovně:

void CGameField::Reset(void) { for (int x = 9; x >= 0; x--) { for (int y = 0; y < 17; y++) { l_gameField[x][y].l_isFixed = false; l_gameField[x][y].l_status = 0; delete l_gameField[x][y].s_Sprite; l_gameField[x][y].s_Sprite = new CCube; } } l_isMoved = false; }

Timer smyčka se pak definuje takto:

void CTetris::timerEvent(QTimerEvent *event) { repaint(); }

Závěr

Máme již hotové hrací pole a víme jaká bude vždy následovat kostička. Příště si doděláme engine pro vykreslení hracích kostiček, uděláme metodu pro testování zda došlo ke kolizi, metodu pro test zda je plná řada a plné řady necháme zmizet. Ukážeme si algoritmu co nám zajistí posunutí „zkamenělin“ po odstranění plné řady. A aktivujeme si klávesnici pro ovládání kostiček.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze