LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> CSS (11.) - Písmo VI. (Rodina písma - správná definice)

V minulém díle jsme se seznámili s problémy spojenými s definováním fontů v kaskádových stylech. Dnes si ukážeme jak je možné tyto problémy vyřešit.

13.10.2004 08:00 | Vasek | Články autora | přečteno 21388×

Při vytváření definic kaskádových stylů dochází k nejvíce chybám, právě v definici fontů. Důvodem vzniku těchto chyb je to, že autor vytváří stránku na jedné konktrétní platformě, pro kterou korektně nastaví definici písma bez ohledu na to, zda tyto písma na ostatních platformách existují či ne. Například tvůrce webu na platformě MS Windows nevhodnou definicí písma znemožní dostat se k obsahu uživatelům, kteří si web prohlíží na platformě MacOS nebo Linux či uživatelům přistupujícím z ciziny.

Obecný typ písem

Při tvorbě stránek bychom si měli vystačit s obecným typem písma (jednotlivé typy viz. díl č.10). Písmo, které se pro zobrazení textu s definovaným typem použije, je nadefinováno klientem či uživatelem, a hlavní výhodou je to, že toto písmo je možné vybrat jen z písem nainstalovaných na dané platformě. Definování zástupných písem pro jednotlivá typová písma je možné v novějších prohlížečích (Netscape verze vyšší než 4.x, Microsoft Internet Explorer verze vyšší než 4, Opera verze vyšší než 3.5 a ve všech verzích Mozilly). Pokud použijeme v kaskádových stylech následující definici písma nebudeme mít většinou žádný problém s písmem.

Příklad:
body, td, th, li, dd { font-family: sans-serif }
p { font-family: serif }

Poznámka: Povšimněte si, že základní písmo dokumentu (patkové) je nadefinováno nejen pro tag <body>, ale i pro buňky tabulky (tagy <td>, <th>), a položky seznamu (tagy <li>, <dd>). To je nutné udělat, kvůli starším prohlížečům, jelikož mají problémy s dědičností vlastností dovnitřku tabulek a seznamů.

Počet uživatelů, kterým by se při takto nadefinovaném písmu objevilo nevhodné písmo, je velmi malý a troufám si říci, že je v podstatě zanedbatelný. Už slyším námitky: A co zahraniční návštevníci bez středoevropské znakové sady? Pro tyto návštěvníky můžeme vyrobit alternativní verzi stránek bez diakritiky (ať už ručně vytvořenou či spíše tvořenou automaticky přímo na serveru). Tím návštěvník dostane stránky jen s ASCII znaky a znaková sada již nebude mít žádný vliv. Použití obecných typů při definici písem, je asi jediným možným a stoprocentně funkčním zbůsobem pro definici písma na česky psaných stránkách.

Přesná definice písem

Pokud je potřeba na webu použít konkretní písmo,tak už z minulého dílu víme, že kaskádové styly nám to také umožňují. Vždy bychom měli mít na paměti, že design stránek by neměl být na použitém typu písma závislý. Musíme počítat s tím, že né každý má daný typ písma nainstalovaný, nebo si může v prohlížeči změnu písma zakázat. Z předcházejícího vyplívá, že písmo v kaskádových stylech jen doporučujeme, nikoliv nařizujeme či vynucujeme.

Pokud uvedeme v kaskádových stylech přesnou definici písem tzn. seznam za sebou jdoucích druhů písem, je tato definice prohlížečem vyhodnocována zleva doprava. Prohlížeč začne prvním písmem vlevo v definičním seznamu, pokud je v uživatelově systému písmo nainstalované, nastaví toto písmo pro daný text. Pokud písmo v uživatelově systému nenajde nainstalované přejde, o jedno písmo doprava, a vše opakuje. Pokud ani toto písmo nenajde, pokračuje takto do té doby než nejaké písmo definované v seznamu najde v uživatelově systému. Pokud nenajde ani jedno z definovaných písem, vypíše text svým defaultním písmem. Každý seznam písem by měl být zakončen obecným typem písma, aby se předešlo použití nevhodného druhu písma (např nepatkového místo patkového a naopak).

Výše popsaným způsobem pracují včechny prohlížeče, přestože správně by to mělo být ještě trošku složitější. Prohlížeč by měl popsaným způsobem vyhodnocovat znak po znaku unitř tagu, pro který byl seznam písem definován.

V minulém díle jsme se seznámili s jednotlivými písmy naistalovanými na jednotlivých platformách. Správný seznam písem by měl mít toto pořadí: jako první rodina písem pro Windows 3.1, poté rodina písem pro MacOS, následuje rodina písem pro Windows 95+, pokud není žádná z rodin písem základním v linuxu uvedeme rodinu písem pro Linux, a na konci seznamu je vždy uveden obecný typ písma.

Příklad:
bez-patkové:
font-family: "Arial CE", "Helvetica CE", Arial, sans-serif

patkové:
font-family: "Times New CE", "Times CE", "Times New Roman", serif

neproporcionální:
font-family: "Courier New CE", "Courier CE", "Courier New", monospace

Další problém představuje to, že jednotlivé rodiny písem se liší velikostí, někdy i dost podstatně. Například definice pro písmo Verdana.

Příklad:
font-family: "Verdana CE", "Arial CE", "Helvetica CE", Verdana, sans-serif

Pokud nebude písmo Verdana nainstalováno, použije klient většinou Arial (ve Windows), resp. Helveticu (v MacOS). Arial je písmo výrazně užší (cca. o 20%) než Verdana, tzn. že zaplní mnohem menší plochu, než při vykreslení textu Verdanou. Tento problém lze vyřešit pomocí vlastnosti font-size-adjust (viz díl č.ss), která bohužel není zatím moc podporována.

Příklad definic nejčastěji používaných písem:


Arial:
font-family: "Arial CE", "Helvetica CE", Arial, helvetica, sans-serif

Verdana:
font-family: "Verdana CE", "Arial CE", "Lucida Grande CE", "Helvetica CE", Verdana, Arial, lucida, sans-serif

Tahoma:
font-family: "Tahoma CE", "Arial CE", "Helvetica CE", Tahoma, Arial, lucida, sans-serif

Times New Roman:
font-family: "Times New CE", "Times CE", "Times New Roman", times, serif

Courier New:
font-family: "Courier New CE", "Courier CE", "Courier New", courier, monospace

Georgia
font-family: "Georgie Ce", "Times New Ce", "New York Ce", "Times Ce", Georgie, times, serif

Impact
font-family: "Imapct Ce", "Arial Ce", "Techno CE", "Helvetica CE", Impact, lucida, sans-serif

Comic Sans MS
font-family: "Comis Sans MS CE", "Arial CE", "Sand CE", "Helvetica CE", "Comis Sans MS", lucida, fantasy

Závěr

V příštím díle se podíváme na poslední vlastnost kaskádových stylů pro písmo.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze