LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> CSS (12.) - Písmo VII. (Sdružená definice písma)

V tomto díle se seznámíme s poslední vlastností kaskádových stylů pro písmo.

22.10.2004 09:00 | Vasek | Články autora | přečteno 15750×

V předcházejících 6 dílech jsme se postupně seznámili se všemi vlastnostmi kaskádových stylů pro písmo. Poslední vlastnost, která nám zbývá je tzv. souhrnná vlastnost font.

font
Hodnoty: <font-style> | <font-variant> | <font-weight> | <font-size> / <line-height> | <font-family> | <systémové fonty> | inherit
Výchozí hodnota: viz dílčí vlastnosti
Ovlivňuje: všechny prvky
Dědičná: ano
Procenta: jen pro 'font-size' a 'line-height'
Média: vizuální
  <font-style> viz díl č. 8
  <font-variant> viz díl č. 9
  <font-weight> viz díl č. 2
  <font-size> viz díl č. 6
  <line-height> - jde o výšku řádku (podrobněji bude probráno v některém z následujících dílů)
  <font-family> viz díl č. 10
  <systémové fonty> caption | icon | menu | message-box | small-caption | status-bar
  inherit hodnota se dědí po rodičovském prvku

Jde o úsporný zápis všech vlastností písma v kaskádových stylech. Všechny vlastnosti združené do vlastnosti font a vlastnosti font-stretch a font-size-adjust jsou nejdříve nastavené na výchozí hodnoty a poté jsou všechny vlastnosti nastavené na hodnoty, které byli nadefinovány ve vlastnosti font. Z důvodů zpětné kompatibility není možné ve sdružené vlastnosti font nastavit vlastnosti font-stretch a font-size-adjust. Při zadávání jednotlivých hodnot je potřeba dodržet jejich výše uvedené pořadí.

Systémové fonty

Další možností použití této vlastnosti je to, že nebude použitá jako souhrnná vlastnost, ale jako běžná vlastnost kaskádového stylu. Její hodnotou pak může být jedno z klíčových slov, odkazující se na písma použitá v uživatelově systému.

caption
písmo použité pro ovládací prvky (tlačítka, seznamy atd.)
icon
písmo použité pro popisky ikon
menu
písmo použité pro nabídky
message-box
písmo použité v dialogových rámečcích
small-caption
písmo pro zobrazení malých ovládacích prvků
status-bar
písmo použité ve stavových rámečcích oken

Pomocí libovolného z výše uvedených klíčových slov, se nastaví všechny dílčí vlastnosti písma podle toho co má uživatel nastaveno v systému. Pokud v systému písmo uvedeného typu není použito, prohlížeč ho nahradí podobným, nebo svým výchozím písmem.

Příklady systémových fontů

font: caption

font: icon

font: menu

font: message-box

font: small-caption

font: status-bar

Podpora v prohlížečích

Jde o jednu z nejlépe podporovaných vlastností z kaskádových stylů.
IE plná podpora od verze 3; NN4 plná podpora (vyjma vlastnosti line-height); Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; Opera plná podpora od verze 3 (jen u systémových písem nezobrazuje korektně češtinu) ; IE 5/MAC plná podpora; Konqueror plná podpora.

Ukázky použití

p { font: 12pt/14pt sans-serif }

Tato definice nastaví velikost písma na 12 bodů, výšku řádku na 14 bodů; a text zobrazí bez-patkovým písmem. Zbývající vlastnosti font-style, font-variant, font-weight, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu. Pod tímto odstavcem je uveden stejný zápis pomocí jednotlivých vlastností.

p{
font-size: 12px;
line-height: 14pt;
font-family: sans-serif
}

V další ukázce bude velikost písma 80% velikosti rodičovského prvku a text zobrazí bez-patkovým písmem. Zbývající vlastnosti font-style, font-variant, font-weight, line-height, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p { font: 80% sans-serif }

V následující ukázce bude velikost písma x-large, výška řádku 110% výšky rodičovského prvku a text zobrazí fontem new century schoolbook, pokud v systému toto písmo nebude použije se patkové písmo. Zbývající vlastnosti font-style, font-variant, font-weight, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p { font: x-large/110% "new century schoolbook", serif }

V ukázce bude písmo tučné a kurzívou, jeho velikost bude x-large a text zobrazí fontem Palatino, pokud v systému toto písmo nebude použije se patkové písmo. Zbývající vlastnosti font-variant, line-height, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p { font: bold italic large Palatino, serif }

V ukázce bude řez písma normální, budou použity malé kapitálky, jeho velikost bude 120% velikosti rodičovského prvku, výška řádku 120% výšky rodičovského prvku a pro text se použije fantasy. Zbývající vlastnosti font-weight, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p { font: normal small-caps 120%/120% fantasy }

V poslední ukázce bude řez skloněný, velikost bude 12 bodů a pro text se použije patkové písmo. V této ukázce je nadefinována i vlastnost font-stretch na hodnotu condensed, ale jak už bylo napsáno výše tuto vlastnost z důvodu zpětné kompatibility nelze nastavit ve sdružené vlastnosti. Proto je tato vlastnost uvedena samostatně. Zbývající vlastnosti font-variant, font-weight, line-height a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p {
font: oblique 12pt serif;
font-stretch: condensed
}

Závěr

Dnešním dílem jsme dokončily všechny vlastnosti kaskádových stylů pro písmo. V následujících dílech se seznámíme s další skupinou vlastností.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze