LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> C/C++ (25) - Funkce s proměnným počtem parametrů

Ukážeme si, jak napsat funkci síly printf, funkci kterou můžeme volat pokaždé s jinou sadou parametrů.

27.9.2005 07:00 | Jan Němec | Články autora | přečteno 28553×

Funkce s proměnným počtem parametrů

Snad každého začínajícího programátora v jazyce C, který se alespoň zběžně seznámil s funkcemi a jejich implementací, zaujala funkce printf. Prvním parametrem je formátovací řetězec, kterým programátor určí počet, typ a způsob výpisu hodnot, ale další parametry jsou již nepovinné, nejrůznějšího druhu a může jich být (teoreticky) neomezený počet.

Jazyk C je nízkoúrovňový a založený na funkcích, takže asi již tušíte, že printf a jí podobné funkce s proměnným počtem parametrů nejsou jen jakousi výjimkou z jazyka se speciální implementací (jakou je třeba pascalská writeln) platnou pouze pro několik funkcí ze standardní knihovny, ale běžnou součástí jazyka. Programátor tak může vytvářet vlastní funkce s proměnným počtem parametrů.

V návrzích programovacích jazyků se nejčastěji objevují tři způsoby, jak umožnit uživateli volat funkci více způsoby.

 • Implicitní hodnota parametru
 • Přetížení funkce
 • Řešení typu printf

První dva způsoby standardní C nenabízí, ale setkáme se s nimi později u C++. Implicitní hodnota (posledního nebo několika posledních) parametrů se uvádí v hlavičce funkce a volající je může vynechat. V tom případě překladač sám doplní v místě volání (tedy nikoli v implementaci funkce) implicitní hodnoty. Ve skutečnosti je tedy na úrovní strojového kódu funkce volaná vždy stejně. Tato metoda se užívá všude tam, kde má několik posledních parametrů obvykle stejnou hodnotu a pouze výjimečně je programátor potřebuje změnit. Ve druhém případě, přetížení funkce, implementujeme dvě nebo více funkcí stejného jména (v C by došlo k chybě při linkování), ale různých parametrů a překladač při překladu volajícího kódu podle parametrů rozhodne, o jakou z několika stejnojmenných funkcí jde. Všimněte si, že ani jeden z obou způsobů neumožňuje implementovat funkci síly printf.

V případě typu printf se jedná i na úrovni strojového kódu skutečně o jednu funkci, která volající předá na zásobník pokaždé odlišnou sadu parametrů. Funkce nějakým způsobem (v případě printf z prvního parametru) zjistí kolik parametrů má a sama je ze zásobníku načte. Konkrétní způsob čtení ze zásobníku samozřejmě silně závisí na platformě, standardní knihovna proto nabízí makra, která umožňují psát podobné funkce přenositelné na úrovni zdrojového kódu.

Názornější to bude na příkladu. Ukážeme si funkci suma, která vrací součet všech svých nenulových parametrů typu int. Posledním parametrem je nula.

#include <stdio.h>
#include <stdarg.h>

int suma(int i, ...) {
 va_list p;
 int j;
 
 if (!i) return 0;
 va_start(p, i);
 do {
  j = va_arg(p, int);
  i += j; 
 } while (j);
 va_end(p);
 return i;
}

int main(void) {
 int i;

 i = suma(1, 2, 3, 4, 5, 0);
 printf("Suma je %i\n", i);
 return 0;
}

Makra a typy pro práci se zásobníkem jsou definovány ve standardním hlavičkovém souboru stdarg.h, pokud tedy chceme implementovat funkce s proměnným počtem parametrů, je třeba jej inkludovat. Tři tečky v hlavičce funkce suma jsou jen informací pro překladač, že funkce má libovolný počet parametrů a že ji má umožnit programátorovi volat různým způsobem. Typ va_list je jakýsi ukazatel na zásobník. Na běžných platformách by zřejmě stačil pro implementaci ukazatel na void, ale autoři jazyka C museli počítat i s různými divokými způsoby předávání parametrů funkci, proto zvolili samostatný typ. Pokud je již úvodní parametr 0, můžeme okamžitě vrátit 0, v opačném případě budeme v cyklu přičítat parametry. Voláním makra va_start nastavíme ukazatel p na zásobník těsně za první parametr i. Všimněte si, že funkce musí mít alespoň jeden parametr pevný, jinak by nebylo možné volat va_start. Makro se rozvine velmi zhruba na kód podobný

p = (void *) ((&i) + 1);

ale vše samozřejmě závisí na tom, jakým směrem roste zásobník, jak přesně jsou zarovnávány parametry, jak je definován va_arg atd., takže skutečná implementace může být podstatně složitější. Voláním

j = va_arg(p, int);

přiřadíme do j hodnotu dalšího parametru typu int a zároveň posuneme ukazatel p na případný další parametr. Pro představu, co asi va_arg vlastně dělá, uvedu i zde pokus o vlastní implementaci

j = *(int *) p;
p = (void *) (((char *) p) + sizeof(int));

ale ve skutečnosti bude (zejména kvůli zarovnávání na zásobníku) pravděpodobně kód rozvinutého makra va_arg složitější.

Na závěr je třeba ukončit práci se zásobníkem voláním va_end. Na platformách, kde je va_list vlastně obyčejným, byť maskovaným, ukazatelem a zásobník jen běžný blok paměti, se zpravidla va_end rozvine na vykonání prázdné akce. Jinde mohou být makra a typ va_list složitější a v těchto případech může provádět va_end nějakou nezbytnou akci, například uvolní paměť naalokovanou va_start a podobně.

Funkce s proměnným počtem parametrů v sobě skrývají některá úskalí. Především je třeba, aby funkce poznala počet a typ parametrů. Kdyby třeba volající funkce suma zapomněl na ukončovací nulu nebo volající printf napsal přebytečné znaky % do pevného parametru, bude funkce ze zásobníku vybírat neexistující parametry a chování takového programu není definováno. Dalším nebezpečím jsou implicitní konverze číselných typů. Zkuste ve funkci suma sčítat místo v intech v typu short, tedy zadat shorty jako parametry a ve funkci suma volat

j = va_arg(p, short);

Moje gcc 3.2 při překladu varuje

va.c: In function `suma':
va.c:11: warning: `short int' is promoted to `int' when passed through `...'
va.c:11: warning: (so you should pass `int' not `short int' to `va_arg')

a program skončí špatně (Segmentation fault). Na jiných překladačích může vše fungovat bez problémů. Příčina potíží je zřejmá. Typ short se při předávání zkonvertuje na int, neboť překladač (narozdíl od běžné funkce s pevným počtem parametrů) nezná požadovaný typ. Při přístupu na zásobník makrem va_arg ovšem získáváme short a to nemůže dopadnout dobře.

Pokračování příště

V příštím dílu začneme zběžně procházet standardní knihovnu. Nejdůležitější funkce už známe a standardní knihovna jazyka C je (například oproti javě) poměrně chudá a navíc ne všechny funkce se běžně využívají, takže nám toho již moc nezbývá.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

více výstupních bodů funkce 27.9.2005 10:58 camlost
|- Re: více výstupních bodů funkce 27.9.2005 11:09 Jan Němec
|- Re: více výstupních bodů funkce 27.9.2005 13:26 Aleš Hakl
| L Re: více výstupních bodů funkce 1.11.2005 14:13 camlost
L Re: více výstupních bodů funkce 3.10.2005 17:39 Jakub Jochec
Spis nez nejake flames by me osobne zajimalo toto... 3.10.2005 17:59 Jakub Jochec
|- Re: Spis nez nejake flames by me osobne zajimalo toto... 3.10.2005 18:17 Aleš Hakl
L Re: Spis nez nejake flames by me osobne zajimalo toto... 4.10.2005 08:08 Jan Němec
Jde to udělat líp ? 17.10.2005 19:08 Michal marwin
  |- Re: Jde to udělat líp ? 17.10.2005 23:49 Aleš Hakl
  L Re: Jde to udělat líp ? 1.11.2005 14:18 camlost
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze