LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Scorched3D

Dnes se podíváme na největší 3D "nejen tankovou" bitvu všech dob.

16.11.2005 07:00 | Jiří Simon | Články autora | přečteno 13550×

Velká část z vás určitě hrála nebo alespoň viděla hru jménem Scorch Earth v DOSu. Mnozí z vás si jistě vyzkoušeli i jejího linuxového 2D nástupce Atomix tanks neboli Atanks. Podrobnější informace o hře Atomix tanks najdete na její domovské stránce.Screenshoty ze hry Atomix tanks
   

Když jsem nedávno tak nějak procházel záznamy na linuxsoft.cz v sekci hry s cílem najít si nějakou hru na odreagování, padl mi do oka název Scorched3D. Scorched3D je 3D nástupce výše zmiňovaných dvou her s velice pěknou grafikou a mnoha tanky, dělostřeleckými věžemi a jinými zbraněmi a postavami. Můžete hrát třeba za Kennyho ze South Parku. Hra má několik úrovní obtížnosti a může se hrát po místní (domácí) síti LAN nebo i přes Internet. Dále máte možnost nastavit si vlastní obtížnost a vlastní počet protivníků.

   

Tak a pojďme hrát. Na úvodní obrazovce si vybereme Single nebo multiplayer lokální hru proti "botům". Pro začátek zvolíme jenom trénink, aby jsme se naučili hru ovládat a věděli, co na obrazovce k čemu slouží. Po vybrání stroje nebo postavičky za kterou chceme hrát, se můžeme vrhnout hned do bitevní vřavy. Všechny bitvy se odehrávají na ostrovech s různorodým terénem obklopených mořem. A vaše míření na soupeře většinou stěžuje nepříjemný vítr, který vám unáší letící rakety. Proto je třeba s tímto větrem počítat a před výtřelem upravit směr rakety. Vítr má proměnnou sílu v rozsahu "1"–"5", kde 5 je nejsilnější vichr. Sílu a směr větru ukazuje 3D mapka v levém horním rohu. V pravém horním rohu je 2D mapka ukazující tvar ostrovů, terén na ostrově (ostrovech) a rozmístění protivníků (barevné čtverečky). Pokud na této mapce najedete myší na jakéhokoliv protivníka nebo na sebe, tak se vám zobrazí informace o počtu životů, počtu sestřelených a počtu vítězství. Při poklikání na soupeře by se měla kamera přesunout na něj. V pravém dolním rohu naleznete informace o vás. A to kolik zbývá života, jestli jsou aktivovány štíty (pokud je máte koupené), kolik máte padáčků pro případ, že pod vámi někdo odstřelí kus země (tak aby dopad nebyl tak tvrdý). Pád z výšky ubírá stroji život. Dále se tam dozvíte, kolik máte paliva pro pohyb po ostrově (a to dokonce i pro nepohyblivé věci jako je věž) a další. Tyto informace ale uvidíte jen, když jste na řadě se hrou. V levém dolním rohu je zobrazen detail zbraně, kterou máte vybranou, směr a sílu odpálení. Na obrazovku lze dostat ještě další informace. Stisknutím klávesy "s" si například vyvoláte statistiku všech hráčů, kolik kdo sestřelil protivníků, kolik má kdo peněz na nákup zbraní a kolikrát kdo vyhrál. Klávesa "c" zobrazí okno, ve kterém se zobrazuje let právě vystřelených raket. Všechny jmenované a mnohé jiné nabídky se dají vyvolat i z menu, které se objeví vždy, když vyjedete myší pod horní okraj okna. V tréninku proti vám stojí sice mnoho protivníků, ale ti nestřílejí, jsou to jenom terče.

Takto vypadá trénink.
     

K ovládání hry je převážně zapotřebí klávesnice. Hlaveň tanku se natáčí pomocí klasických šipek. Přidávaní a ubírání síly výstřelu je pomocí "+" a "-" na numerické klávesnici. Typ rakety se mění tabulátorem a samotný výstřel je mezerníkem nebo klávesou "f". Pohled na hru si můžete změnit pomocí kláves "1"-"0" nad písmeny, kde třeba "3"- je detailní pohled na váš tank a "4" sleduje vámi (nebo soupeřem) vystřelenou raketu. Pomocí čísel na numerické klávesnici si můžete měnit parametry pohledu.

Nu dost bylo trénování, pustíme se do pořádné hry. Zvolme pro začátek nejlehčí obtížnost, proti vám budou stát dva protivníci, ale jejich inteligence je bohužel na bodu mrazu. Takže je to jenom další trénink s tím rozdílem, že protivníci sice střílí, ale neviděl jsem je trefit něco jiného než planinu nebo sami sebe. A dokonce v této obtížnosti ani nefouká žádný vítr, takže kam namíříte, tam to opravdu letí. Hra je standardně vypsána na 5 soubojů. To znamená, že 5x musí někdo vyhrát souboj, a nebo je ukončena asi po dvaceti kolech pro případ, že by tanky byly v takovém stavu, že by nedostřelily jeden na druhého. To je způsobeno tím, že každý tank ztrácí s životem i sílu střelby. Za každý zásah do protivníka obdržíte určitou finanční částku. Po skončení každého souboje si můžete koupit nové, nebo lepší rakety, štíty, benzín a další věci.     

V dalších obtížnostech přibývá počet protivníků a jejich inteligence, ale to je snad asi u všech her a je to logické :-b.


       

Poslední možnost lokální hry je hra volitelná. Zde si můžete nastavit, kolik protivníků proti sobě chcete mít, jestli budete bojovat s někým v týmu, nebo jenom sám za sebe, kolik soubojů chcete absolvovat a mnohé další věci. Pokud se rozhodnete pro týmovou hru, tak jste součástí červeného nebo zeleného týmu a souboj končí ve chvíli, kdy je jeden tým kompletně zničen.

 

A můj celkový závěrečný dojem z této hry? Podle mě je v této hře velice povedená grafika (zvláště efekty, jako moře s vlnami a plující oblaka) a ani zvuk dopadající munice není špatný. A celkově je hra velice dobře ovladatelná a hratelná, tedy s vyjímkou nejlehčí obtížnosti, protože to je podle mě jenom trošičku pokročilý trénink. Já osobně si myslím, že by tato hra mohla zaujmout nejednoho vášnivého pařana. Navíc tato hra je multiplatformní, a proto si ji můžete zahrát nejen na Linuxu, ale i na FreeBSD, Mac OS, Solarisu a M$ Windows.

Domovská stránka této hry je http://www.scorched3d.co.uk/. Já vám všem tímto přeji příjemnou zábavu a hodně dobrých zásahů. :-P

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze