LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Cedega, Call of Duty

Chcete hrát nejnovější, známé hry? Používáte Linux? Jestliže jste na obě otázky odpověděli ano, máte jen dvě možnosti: hrát hry jejichž výrobce udělal nativní port (zřídka kdy). Druhá možnost je použití emulátoru.

27.12.2004 06:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 33149×

Pravda, možnost to není ideální, lepší by byly nativní porty, často hra běží pomaleji, jsou rozličné problémy, instalace je složitá... ano, v tomto jsem žil taky, ale pak jsem to zkusil - a byl jsem potěšen. Hry pro které je instalátor běhají skvěle (nemám Windows, nemohu soudit rozdíl, ale na můj slabší stroj to byl vždy odpovídající výkon), nepadají, prostě jsou normálně hratelné na mém operačním systému.

WineX (Cedega)

Jako emulátor využívám WineX (nyní přejmenován na Cedega, aby lidé neviděli spojitost s Wine a nezkoušeli ho místo tohohle napůl komerčního?). Jak je poznat z jeho bývalého názvu, vychází z emulátoru Wine a přidává do něho hlavně podporu pro DirectX. Cedegu vytváří firma Transgaming - balíčky prodává a zdrojové kódy nabízí ke stáhnutí skrze CVS. To použijeme my, sice nám nejspíše budou chybět některé věci, které Transgaming nemůže zahrnout do těchto volně stažitelných kódů kvůli licencí třetích stran, ale fungují dobře. Pro stažení jděte na tuto stránku: http://www.transgaming.com/license.php?source=1

Na stránce stiskněte klávesu home a pak tlačítko I AGREE - samozřejmě si před tím přečtěte licenci. Na další stránce se dočtete o  komunitní stránce www.transgaming.org. A dole jsou uvedeny příkazy pro stažení CVS. Zadejte tedy do konzole:

cvs -d:pserver:cvs@cvs.transgaming.org:/cvsroot login

Obejví se výzva na zadání hesla, tím je "cvs" - odentrujte, měla by znova naskočit konzole. Zadejte tento příkaz:

cvs -z3 -d:pserver:cvs@cvs.transgaming.org:/cvsroot co winex

Nyní započne stahování zdrojových kódů - mají něco kolem 50MB, ale při přenosu by se měla používat komprese, tak budete stahovat asi jen 8MB. Po dokončení naleznete adresář winex, uvnitř pak skript configure, lze kompilovat klasickou trojicí, ale doporučuje se použít wineinstall - já jsem ho použil. Vlezte tedy do dresáře s winex a zadejte ./tools/wineinstall. Instalace trvá poměrně dlouhou dobu a zdrojové kódy nabydou klidně až na 500MB.

Instalace se vás zeptá chcete-li vytvořit konfigurační soubory (nejspíše ano) a jestli máte windows (v případě že ano, může z něho asi využít nějaké knihovny - nemám, nezkoušel jsem). U mě se této CVS verzi Cedegy nepovedlo vytvořit adresářovou strukturu napodobující windows - použil jsem tu z Wine, ale mělo by stačit vytvořit tuto adresářovou strukturu:

~/.transgaming
`-- c_drive
  `-- Windows
    |-- Program Files
    |-- Start Menu
    |-- System
    `-- System32
 

Mělo by být hotovo - dle svého uvážení můžete ještě upravit konfigurační soubor ~/.wine/config. Ale výchozí hodnoty jsou většinou vyhovující. Zkuste do konzole napsat wine, měli byste dostat podobný výstup:

$ wine
Cedega CVS

Usage: wine [options] [--] program_name [arguments]
The -- has to be used if you specify arguments (of the program)

Options:
  --debugmsg name Turn debugging-messages on or off
  --dll name    Enable or disable built-in DLLs
  --dosver x.xx  DOS version to imitate (e.g. 6.22)
          Only valid with --winver win31
  --help,-h    Show this help message
  --managed    Allow the window manager to manage created windows
  --version,-v   Display the Wine version
  --winver     Version to imitate (win95,win98,winme,nt351,nt40,win2k,
             winxp,win20,win30,win31)
  --dt       Defer trace until Alt+F12
  --use-dos-cwd  Used to set the DOS current working 
                directory for the process (needs a path)
  --cmdline    Specifies the application's command line
  --monitor-cdrom-eject  Activate monitoring of CD-ROM ejection requests

 

Zkusíme si hned nainstalovat a vyzkoušet nějakou hru, v dnešním díle to bude Call of Duty. Stáhněte si instalátor, učiňte jej spustitelným (chmod +x) a spusťte. Objeví se grafický instalátor s jehož pomocí zvládne instalaci každý, jestliže ale instalujete jako root, zajistěte správné práva pro zápis save souborů (cod/Main/save). Po dokončení se hra spouští pomocí codsp.

Call of Duty

Válku nevyhrává jedinec. Voják není superman, aby sám porazil statisíce, milióny nepřátel a sám vyvázl bez úhony, tedy pokud není použit Kryptonit. Dokonce ani mariňák ne. Pěšák je jen ozubeným kolečkem v obrovském soukolí. A soukolí nejsou více, než barevné vlaječky na mapě nad kterou se naklání ohvězdičkovaný generál s laciným doutníkem v ústech. Přesně na to vsadila i hra Call of Duty a dává nám to najevo už v úvodním intru:

IN THE WAR THAT CHANGED WORLD VICTORY WAS NOT ARCHIEVED BY ONE MAN BUT BY THE LIVES OF MANY ACROSS THE BATTLEFIELDS OF EUROPE MANY NATIONS UNITED TO REACH ONE GOAL BERLIN.

Také v něm můžete vyčíst, že ve druhé světové válce byly kupodivu i jiné národy než Američané, což může být pro mnohé hráče překvapením. Ale vždyť to byly střety mezi Američany a Němci, ne? Je pravdou, že z drtivé většiny stříleček umístěných do této doby to vyplývá. Snad i proto se Call of Duty stala tak oblíbenou. Je totiž jiná.

V průběhu 24 levelů hry se ocitnete celkem na třech stranách, zažijete si pocity tří lidí, těch z mnoha, a budete bojovat za svobodnou zem na různých místech. Zúčastníte se monstrózního plánu D-day, tentokrát však z jiného pohledu než ve hře Medal of Honor Allied Assault, obrany mostu před hordami nacistů, záchrana vězně ze zajateckého tábora, zběsilá projížďka Francií, v převleku se dostanete na Německou loď či velkolepé mise ve Stalingradu. Vskutku, mise jsou rozmanité a zaručují, že nuda nehrozí. Hra Call of Duty se očividně nechala inspirovat filmem Nepřítel před Branami (Ruská část) a filmovým seriálem Bratrstvo neohrožených, který osobně považuji za jeden z nejlepších v této oblasti. Autoři vytvořili jednu kampaň, která se skládá ze tří částí. Musíte jít po dějové linii, nelze mezi nimi přeskakovat. První hrajete za Americké hrdiny, poté za příslušníky Britských výsadkářů a nakonec se obracíme k vlasteneckým Rusům vojákům. Vždy při změně části se změní i úvodní menu, což je sice maličkost, ale působí na nás pěkně.

Celkově grafická úprava je povedená. Hra je sice založená na dnes již starším Quake-enginu, ale autoři z něj vytáhli skutečně maximum, žel i přesto se nám může zdát vizuálně starší. Myslím si, že to plně kompenzuje množství detailů ve hře. Zvuky v Call of Duty znějí realisticky. Brzy již zdálky budete pouhým poslechem vědět, jaké zbraně mají nepřátele. Velkým plusem je také množství zvuků či hlasů v pozadí. Když se v bitvě zaposloucháte, uslyšíte Něměcké a vaše povely nadřízených, artilérie nebo vaše kamarády.

Zbraní je v Call of Duty poměrně dost, tedy záleží na pohledu. Každá strana nabízí přibližně čtyři typy, i když třeba Ruská strana v podstatě jen dvě. Ve hře vám to však nepřijde, protože vás zaprvé strhne akce a zadruhé můžete sebrat zbraně padlým náckům. Podíváme-li se však na hru s odstupem a uvážíme-li, že nám nabízí včetně multiplayeru čtyři strany, vyjde nám slušné množství hromových holí. Každá strana má také pro ni typické granáty. Tvůrci hry si rozhodně také s touto stránkou vyhráli. Základní přehled vašeho arzenálu:

Německá strana:

Luger - základní pistole na 8 nábojů.
KAR98K - ve hře jsou dvě verze s a bez optiky, přesný výstřel je smrtící, podle mě nejlepší zbraň ve hře.
MP40 - německý automat na 32 nábojů, působí střední poškození.
MP44 - oproti MP40 je pohyb s ní pomalejší, ale zase je účinnější, zbraň na 30 nábojů.
Stielhand - Německý ruční granát.

Američané nabízejí největší škálu zbraní:

Colt 45 - původní Americký sedmiraňák.
M1A1 Karabina, M1 Garand - pušky vysokého poškození při zásahu, střílí jednotlivé rány.
Thompson, BAR - automaty, střílí také jednotlivými výstřely, rychlé a přesně - co víc si přát.
Springfield - sniperovka, nevýhodou je pomalé přebíjení.
granát M2.

Britské:

Colt 45 - stejný jako na Americké straně.
Lee-Enfield - britská puška, zásah i nepřesný je pro nácky smrtící.
Sten, Bren LMG - střílí sice rychle, ale Sten je značně nepřesný oproti Brenu. Ten však má nevýhodu v pomalosti pohybu.
Springfield - rovněž jako u Američanů.
MK1 Frag Granade.

Ruské - škoda tak malého výběru zbraní:

Luger - viz Německo
Mosin-Nagant - také možnost optiky, má podobné vlastnosti jako německý Kar98K
PPSH - nezaměnitelná ruská kosička nepřátel, její jedinečný tvar a zásobník na 71 nábojů
Granat RGD 33

Můžeme pozorovat, že každá strana má tedy stejné zbraně co se účinnosti týče. Zaručuje to také vyrovnanost v multiplayeru, který se nadmíru povedl a nabízí nám jednak různorodé styly hraní (Headquaters, Deathmatch, Teamteadmatch, ...), tak i množství pěkných map.

Hru Call of Duty doporučuji nejen všem nadšencům tohoto žánru. Právem je označena za kandidáta na hru roku.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Multiplayer? 27.12.2004 09:17 Ondřej Čečák
L Re: Multiplayer? 27.12.2004 23:24 Luboš Doležel
Wine a Cedega dohromady? 27.12.2004 14:22 medulin
L Re: Wine a Cedega dohromady? 27.12.2004 15:57 Ondřej Čečák
na akom distre 27.12.2004 15:31 hrajko
L Re: na akom distre 27.12.2004 16:23 Petr Šigut
instalace 28.12.2004 13:28 creon
error pri konfiguraci 31.12.2004 20:00 Michael Konecny
mě se to zase neskompilovalo celé... 19.6.2006 20:36 Newkiller
  L Re: mě se to zase neskompilovalo celé... 19.6.2006 20:36 Newkiller
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze