LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Linuxové hry (3) - Simutrans

Po delší odmlce si představíme v našem nepravidelném seriálu dopravní strategickou hru Simutrans.

8.12.2005 11:00 | Martin Pruša | Články autora | přečteno 15806×

Simutrans je sourozenec i dnes velice populární dopravní hry Transport Tycoon, známe z jiného operačního systému. Zda je tato hra lepší nebo horší, musíte posoudit sami.

Instalace

Jestliže nemáte instalační balíčky přímo obsaženy ve vaši oblíbené distribuci (nebo máte starší balíčky), můžete si je stáhnout ze stránek www.simutrans.de. Současná verze je 0.84.16. Instalace je rozdělená do dvou souborů. První, s názvem simubase, obsahuje veškeré datové soubory. Jeho velikost je pouhých 1,6 MB. Druhý, s velikostí 0,5 MB a názvem simulinux, obsahuje jediný soubor (binárku), který stačí nakopírovat do adresáře s daty a může se hrát. Tudíž není třeba řešit žádné složité závislosti nebo případné problémy s kompilací. Na stránkách projektu je i dostupný soubor určený pro hraní pod operačními systémy firmy Microsoft (datové soubory jsou stejné pro všechny). Jestliže by se Vám nelíbilo rozlišení hry můžete použít volbu -res a číslo rozlišení, při spouštění. Čísla jsou uvedena v souboru readme.txt. V tomto souboru jsou také uvedeny i další volby (pro specifické rozlišení, pro logování do souboru, vypnutí bankrotu, nastavení obnovovací frekvence a spoustu dalších možností). Potřebné soubory také můžete získat z českých stránek www.simutrans.wz.cz, kde je vždy aktuální verze s českým překladem.


Začátek a také možný konec hry

Hra

Při spuštění hry si můžete nastavit jazyk, ve kterém s vámi bude hra komunikovat. Na výběr je i čeština a velice ji doporučuji. Města pak mají pojmenování jako klasická česká, moravská anebo slezská města. Alespoň se v tom člověk lépe orientuje, když ví, že přepravuje materiál například z Hradce Králové do Plzně. Ostatně překlad celé hry je velice zdařilý. No a kdyby vám zde nějaké město chybělo, není problém si ho za 5 miliónu postavit. Jen mu nemůžete změnit název.

Prostřednictvím své společnosti můžete (a je to také vašim úkolem) přepravovat lidi, materiál a hlavně vydělávat. Na výběr máte silniční, železniční a lodní dopravu. Bohužel letecká doprava není k dipozici.

Nejjednodušší způsob, jak zjistit co kam přepravit, je číst informační zprávy na spodním okraji. Nebo na mapě najet myší například na truhlárnu (každý objekt má na mapě svoji specifickou barvu; zelená – les, černá – uhelný důl atd.) a uvidíte, že truhlárna dodává zboží obchodu s nábytkem a vyžaduje prkna z pily. No a pak se podíváte na pilu a vidíte, že pila potřebuje materiál z lesa. Takže můžete začít stavět silnice a vozit materiál. Rychlejší, ale samozřejmě dražší (alespoň počáteční investice) je transport pomocí železnice. Samozřejmě musíte postupovat od začátku řetězce. Například od lesa, aby pila měla z čeho vyrábět. Nad každým překladištěm se vám bude graficky ukazovat kolik je materiálu vyrobeno a připraveno k transportu.

Přepravovat se dá opravdu ledasco. Od již zmiňovaných kulatin do pily až po např. ropu z ropných polí do rafinérií. Jestliže se například rozhodnete pro silniční dopravu, máte na výběr hned několik cest (od blátivé, přes štěrkovou, až po asfaltovou) rozdělených podle dosažitelných rychlostí. Je například zbytečné aby jste pro koňský povoz (ano i tento druh přepravy zde je) budovali asfaltovou silnici, když například trpíte nedostatkem financí. Aby jste ušetřili, tak za každé nákladní auto, je dobré připojit přívěs. A jelikož vývoj nejde zastavit (tak jako v reálném světě), tak postupem času budete mít k dipozici rychlejší a ekonomičtější dopravní prostředky.

No a nejenom přepravou materiálu je vaše společnost živa. Pro lepší zisky je třeba přepravovat i lidičky. Například mezi městy, nebo třeba jen k turistickým zajímavostem. Někdy je tento transport nejvíce výnosný. Není nad to se podívat jak se řítí do stanice prázdný supermoderní rychlovlak a tam na něj čeká spousta lidí. No a když budete v přepravě lidí, tak si nezapomeňte postavit poblíž zastávky nebo přepraviště poštu a přepravovat i tento sortiment. Je velice důležíte promyslet kam zastávku umístit. Kliknutím na budovu zjistíte kolik poskytuje lidí a pošty. Výhodné je postavit zastávky v blízkostí stadiónů, divadel a turistických atrakcí.

K zjištění jak se vaší firmě finančně daří, slouží velice podrobná statistika. Zde se můžete podívat na grafy např. se ziskem, zůstatkem nebo náklady za provoz. V případě že se vaše společnost dostane do finanční krize a zůstatek se pohybuje v mínusu, tak máte 3 měsíce na napravení dané situace. Například můžete prodat některá málo vydělečná vozidla. Hlavně zpočátku, kdy máte velice málo peněz je velice dobré kontrolovat kolik dané vozidlo vydělává.


Překlad je opravdu zdařilý; Ukázka transportu zboží; Nápověda

Zápory

No ale abych tuto hru stále jen nevychvaloval, tak i tato hra trpí některými nectnostmi. Například nemožnost prostředí rotovat. Opravdu někdy se zastávka nebo překladiště schová za vysokou budovu (která vznikne rozvojem a budováním města) a nemáte přehled co se v těchto místech děje. No a tradičně jako vždy u těchto strategií jsou soupeři velice málo inteligentní. Dá se jim velice lehkými triky zabránit ve stavbě pro vás třeba nějaké důležité dopravní tepny. Toto můžete částečně eliminovat spuštěním několika protivníků. A poslední nectnost, které této hře můžu vytknout a dle mého názoru je to ta největší – nestabilita. Opravdu velice doporučuji často ukládat, protože je to někdy k vzteku, když dobře vybudujete něco důležitého a hra zčistajasna spadne.

Závěr

I přes zmíněné zápory je hra velice kvalitní a doporučuji vyzkoušet. Je také lepší si stáhnout nejnovější verzi, protože novinek je opravdu spousta. V minulých verzích (nemyslím těsně předcházejících) například nebyla betonárka nebo cementárna. Tak jako u každé dobré strategie, i u této hry lze strávit spoustu času, protože člověk chce vydělávat stále víc a víc.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Doplneni 9.12.2005 07:34 Vaclav Lesek
L Re: Doplneni 9.12.2005 14:44 Martin Pruša
Dobra hra 9.12.2005 21:32 Lukáš Váňa
Nova verze - dodatek ke clanku 10.12.2005 09:11 Martin Pruša
tranport tycoon 19.12.2005 12:05 Karel Honzl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze