LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Linuxové hry (1) - Frozen Bubble

Nový seriál o linuxových hrách. Dnes na téma Frozen Bubble.

6.9.2005 06:00 | Martin Pruša | Články autora | přečteno 13986×

Tímto prvním článkem otvírám nový seriál o linuxových hrách. Jako na každém správném linuxovém serveru, tak ani zde nemůže scházet podobně zaměřený seriál. V každém díle laskavého čtenáře seznámím s nejméně jednou hrou. Popíši instalaci (tradičně to bude svatá trojkombinace nebo podobně lehká instalace), případě upozorním na případné komplikace a čeho se vyvarovat. Dále popíší jaké knihovny hra pro svůj běh nutně potřebuje a také jaký hardware. Budu se zabývat pouze volně dostupnými hrami a nebude se zde zabývat hrami, které běží pod emulátory (wine, dosemu), nebo je dostupný pouze instalátor a datové soubory do hry je nutné získat z originálních CD (např. Quake). No a pokaždé přiložím nějaký ten obrázek ze hry, aby si každý udělal svoji vlastní představu.

Knihovny

Většina her vyžaduje nainstalované SDL (Simple DirectMedia Layer API) – API pro nízkoúrovňový přístup k audiu, klávesnici, myši a framebufferu grafické karty. Doporučuji nainstalovat kompletní SDL – SDL_image (pomocná knihovna SDL, pro načítání obrázků ve formátech BMP, PPM, PCX, GIF, JPEG, PNG a TIFF), SDL_mixer (multikanálový audio mixer, podporuje čtyři 16ti bitové stereokanály a jeden hudební kanál; vyžaduje knihovny SMPEG MP3), SDLmm (takzvané lepidlo mezi vrstvy v C++), SDL_net (síťová knihovna), SDL_perl (perlová knihovna), SDL_sound (zvuková knihovna, která má na starosti dekódování některých zvukových formátů, jako je wav, mp3, ogg a midi), SDL_ttf (knihovna TrueTypových fontů). Některé hry budou vyžadovat plně zprovozněnou 3D akceleraci – o tomto je napsáno již dost a proto se tímto nebudu zabývat. Na případné další knihovny vždy předem upozorním.

Frozen-Bubble

Netradičně nezačnu tento seriál hrou TuxRacer, ale touto hrou. Hra je k dispozici na stránkách http://www.frozen-bubble.org. Dostupné jsou i verze pro jiné operační systémy (Mac OS X, Windows). Velikost se pohybuje okolo 7 MB. Pro správnou funkci vyžaduje ještě PERL. Její oficiální popis je puzzle s bublinkami. Je podobná konzolové hře Puzzle-Bubble. Instalace je snadná, je k dispozici množství balíčků pro různé distribuce a většina distribucí má tuto hru již v sobě zahrnutou.

Hlavní menu Frozen Bubble

Principem této hry je nastavit kanón s bublinkou a vystřelit ji pokud možno co nejblíže k bublince nebo bublinkám stejné barvy. Jestliže se dotýkají alespoň tři bublinky stejné barvy tak odpadnou. Ale odpadnou všechny bublinky, které na těchto takzvaně visí, tudíž nemají kontakt s jinou bublinkou, která neodpadá. A cílem je sestřelit všechny bublinky. Na kanónu je pro zjednodušení zobrazeno, která další bublinka se bude nabíjet. V každém kole jsou jinak rozmístěné počáteční kuličky. Ale aby vše nebylo tak jednoduché, tak se prostor s bublinami postupem času zmenšuje a veškeré bublinky se vám nebezpečně přibližují. Až se některá bublinka přiblíží moc blízko, znázorněno vodorovnou čarou u kanónu, vše zmrzne a musíte kolo opakovat. A nebo ukončit klávesou Escape a případně se zapsat, s potleskem, do výsledkové listiny. Co je také příjemné, že když stisknete v hlavním menu Escape, tak bez jakékoliv otázky opustíte hru (důležité v práci nebo ve škole). Další podstatnou informací je, že každé kolo můžete opakovat dokud vás to neomrzí nebo ho nesplníte. Tato hra má od verze 1.0.0 100 kol (dříve pouze 50), a jejich splnění vám zabere nějaký ten času. A to také z důvodu absence ukládání rozehrané hry. Toto je na Frozen-Bubble unikátní. Ale bylo by divné, kdyby byl neomezený počet opakování každého kola a ještě k tomu možnost uložení. Na dohrání této hry si vyhraďte nějaké klidné odpoledne.

Výsledková listina

K tomu vám bude hrát velice příjemná hudba, kterou dokreslují nerušící zvuky. Samozřejmostí je možnost si obojí vypnout. Zde je malý problém, protože se vypíná obojí najednou a nejde vypnout třeba jen hudba. No a kdyby se někomu hudba ze hry líbila natolik, že by ji chtěl poslouchat i bez hrání, tak si jí může stáhnout ze stánek projektu. Přímo ve hře je možnost nastavení klávesnice, takže si nemusíte lámat prsty továrním nastavením, nebo pracně hledat v konfiguračních souborech a přepisovat nastavení.

Další skvělou vlastností této hry je možnost hrát ve dvou lidech (2 lidé na 1 počítači). Zde si můžete zvolit režim řetězové reakce nebo ne. Doporučuji zvolit, protože pak hra dostává zajímavý nádech podlosti. Při zapnuté řetězové reakci totiž, jestliže vám odpadnou více než tři bublinky, tak je pak patřičný počet bublinek nad tři přidán na náhodné místa soupeři. Pro ilustraci jestliže sestřelíte pět bublinek pak jsou dvě náhodně přidány soupeři. No a aby té podlosti nebylo málo, tak je vám hra pomůže odstranit další vaše bublinky.

Multiplayer

Po grafické stránce je hra více než zdařilá. Grafika při hraní takzvaně nemlátí do očí a proto u ní, když vás zaujme, dokážete prosedět nějakou tu hodinu. Ostatně na přiložených screenshotech se můžete sami přesvědčit o pravdivosti nebo nepravdivosti mého tvrzení. Aktivní 3D akceleraci zde nepotřebujete a hra běží svižně i na slabších počítačích (testováno i na 500 MHz).

A aby toho nebylo málo má tato hra ještě zdařilý editor vlastních levelů. Celý se dá ovládat pomocí myši a je lehké ho pochopit. Můžete si vytvořit vlastní sadu kol, například pro soupeření s kamarádem. Jak je vidět na screenshotu, na výběr je vkládání bublinek všech dostupných barev, procházení levely, vytváření (otevírání, ukládání a mazání) levelových sad a vkládání (přidání a mazání) levelů ze zvolené levelové sady. Takzvaně jednoduché a účelné.

Editor levelů

Závěr

Nebudu zde uvádět kolik bodů z kolika tato hra u mne získala. Toto hodnocení nechám čistě na vás. Jen zde chci uvést, že tato hra patří k těm nejlepším co může opensource nabídnout (možná proto, že projekt je sponzorován MadrakeSoftem) a proto stojí určitě za vyzkoušení. Jediné mínus této hry je absence možnosti hrát po síti. No a kdyby někdo chtěl tuto hru jen vyzkoušet a neinstalovat na PC (nebo z nějakého jiného důvodu nemohl instalovat), nechť se podívá na http://www.magickeys.com/books/games/frozenbubble/, kde je pěkně vyvedena webová verze.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Sitova verze 6.9.2005 09:52 o.k.




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze