LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> MySQL (50) - Pohledy podruhé

K pohledům se vracíme ještě jednou; tentokrát si ukážeme jejich roli při abstrakci datové vrstvy.

16.12.2005 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 19952×

Také dnes se budeme v našem seriálu věnovat pohledům. Podíváme se na to, jak nám mohou usnadnit život v konkrétních případech. Trochu mě k napsání tohoto dílu seriálu vedla diskuze v minulém díle, kde jste si přáli více příkladů na pohledy. A také jste chtěli vědět, jak mohou pohledy pomoci v situacích, kdy potřebujeme určitou mezivrstvu, abstrakci mezi aplikací a databází.

Svět se mění a my s ním

Tento otřepaný slogan se dá použít samozřejmě taky na databáze. Je přirozenou podstatou věci, že v naprosté většině databází bude docházet k výměně dat, většinou dost časté. Co je ale potřeba zároveň říci je to, že měnit se budou rovněž požadavky uživatelů na data, která mají databáze poskytovat okolnímu světu. Přičemž za "uživatele" je v této souvislosti potřeba považovat kohokoli, kdo má s daty něco do činění – od programátora po managera.

Uveďme si proto postupně několik příkladů, z nichž – jak alespoň doufám – vynikne síla použití pohledů jako mezivrstvy. Věřím, že další příklady si pak budete moci vymyslet a aplikovat sami.

Mějme třeba tabulku obsahující osobní data nějaké té skupiny lidí:

create table lidi (jmeno varchar (20), narozendne date);

S následujícícmi daty:

insert into lidi (jmeno, narozendne) values ('Jarda', '19700101');
insert into lidi (jmeno, narozendne) values ('Jana', '19751231');
insert into lidi (jmeno, narozendne) values ('Petr', '19801010');

Z ní budete chtít vytáhnout jméno člověka a jeho věk. S pomocí pohledů na to můžete jít nějak takhle:

create view vwVek
as
select jmeno, year(now())-year(narozendne) as vek from lidi;

Data z pohledu pak zabudujete do jedné či více aplikací, sestavíte potřebný kód (možná v PHP či v jiném programovacím jazyce) a je to. Takže ve finále máte:

  1. Tabulku lidi obsahující data
  2. Aplikaci, která z této tabulky čerpá, a
  3. Pohled, který toto čerpání zajišťuje.

Pozn.: Někteří programátoři si v této souvislosti zvykli označovat pohledy používané v jednotlivých aplikacích (nebo částech projektu) nějakým prefixem. Takže by to mohlo vypadat ve stylu vw_Personalistika_vek nebo podobně. Já jsem zastáncem krátkých jmen pohledů, ale jisté je jedno: zaveďte si systém, a toho se pak držte.

Jednoho dne se ale zjistí, že dotaz je sémanticky špatný. Když se někdo narodí na silvestra, hned následující den mu už pohled vrátí jeden rok věku, stejně jako člověku, který se narodil téhož roku, jenomže na nový rok. Takže nezbude, než milý pohled lehce přepsat ve stylu:

select jmeno,
case when dayofyear(now())>=dayofyear(narozendne) then
year(now())-year(narozendne)
else
year(now())-year(narozendne)-1
end as vek
from lidi

Teď už bude program porovnávat nejen letošní rok s rokem narození člověka, ale bude se rovněž zabývat zbylou částí data. (Hrátky s daty nejsou námětem tohoto článku, takže příklad vezměte s rezervou). Co se ale v tomto případě stane s naším projektem?

  1. Tabulka obsahující data zůstala nezměněna
  2. Aplikace, která z této tabulky čerpá zůstala rovněž nedotčena
  3. Změnil se jen a pouze pohled, který zprostředkovává spojení mezi aplikací a daty.

Z toho všeho je jasně vidět, že vhodným použitím pohledů si můžeme ušetřit mnoho práce při sestavování prakticky jakéhokoli databázového projektu.

Role pohledů při změně struktury dat

Možná namítnete, že předchozí příklad nebyl zase až tak přesvědčivý. Že šlo o chybu na straně logiky aplikace, kvůli níž by se tak jako tak muselo něco předělat, a že by se tomu všemu dalo vyhnout vhodným uplatněním zlatého pravidla "Dvakrát měř, jednou řež". To může být pravda, existuje však řada dalších příčin, kvůli nimž budete muset nakonec sáhnout na pohledy. Jednou z častých je změna struktury databáze.

Ideální databáze nikdy nemění svou strukturu; ale to je v praxi k vidění málokdy. Často to bývá tak, že z různých důvodů bývá nutné strukturu tabulek měnit. Schválně ukážu učebnicový příklad. Máte tabulku, která zachycuje výdej položek ze skladu:

create table pohyb (zbozi varchar(50), datum datetime, odebral varchar(20));

s daty

insert into pohyb (zbozi, datum, odebral) values ('Šrouby', '20051201','Hřebík František');
insert into pohyb (zbozi, datum, odebral) values ('Matice', '20051202','Matičný Karel');
insert into pohyb (zbozi, datum, odebral) values ('Podložky', '20051202','Hřebík František');
insert into pohyb (zbozi, datum, odebral) values ('Podložky', '20051202','Podložný Josef');

a pohled, v němž si budete přát zachytit pohyby seřazené podle data a odběratele:

create view vwPohyb
as
select datum, odebral, zbozi from pohyb order by datum, odebral;

časem ale zjistíte, že bude praktické mít pro odběratele vlastní tabulku:

create table odberatele (id int not null auto_increment, jmeno varchar(20) not null, primary key (id));
insert into odberatele (jmeno) select distinct odebral from pohyb;
alter table pohyb add odberatelid int;
update pohyb join odberatele on pohyb.odebral = odberatele.jmeno set pohyb.odberatelid = odberatele.id;
alter table pohyb drop column odebral;

Pozn.: Koho to zajímá, pro toho dodáme, že tento postup je součástí procesu, jemuž se říká normalizace databáze a který by se měl udělat předtím, než se databáze skutečně naplní a pustí do ostrého provozu. Rovněž zde uvedený příklad je školácký – žádný zkušený databázový expert by nenavrhl tabulku pohyb tak špatně. Berte to ale jako příklad věci, která se v té či oné podobně v praxi stává.

Co se ale stalo s naším pohledem? Ten přestal fungovat, protože pole odebral se v naší databázi již nevyskytuje. Naštěstí je pomoc snadná, pohled lze upravit:

alter view vwPohyb
as
select pohyb.datum, pohyb.zbozi, odberatele.jmeno as odebral
from pohyb join odberatele on pohyb.odberatelid = odberatele.id
order by pohyb.datum, odberatele.jmeno;

Protože má tento pohled stejnou logiku jako předchozí, aplikace, která z něj těží opět může zůstat beze změny. Existuje ještě celá řada situací v nichž může být dobrý nápad použít pohledy - a v aplikacích se odkazovat na ně – namísto prostého výběru dat z tabulek. Jednou z nich může být potřeba specifického řazení, které jsme již v tomto seriálu probírali. Pohledy tedy mají své místo nejen jako zkratky k datům, ale i jako abstrakční vrstva „vřazená“ mezi aplikace a data. Největším problémem pak často zůstává donutit se důsledně používat pohledy namísto přímých dotazů do tabulek, ale to už je otázka disciplíny nebo interních pravidel pro psaní kódu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

verze 20.12.2005 11:06 zdenek hejl
  L Re: verze 20.12.2005 22:10 Petr Zajíc




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze