LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> MySQL (43) - Uložené procedury

Jak je na tom MySQL s uloženými procedurami? Nová verze je umí, takže se ta to pojďme podívat.

21.10.2005 07:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 40974×

Uložené procedury jsou jednou z věcí, kterou se liší "malé" databáze od "velkých" a spousta lidí si myslí, že MySQL nic takového nepodporuje. To byla pravda až do čtyřkových verzí MySQL; od verze 5.0 jsou uložené procedury normálně ve výbavě tohoto databázového systému. Takže pozor, všechno co dnes budu popisovat platí až od verze 5.0 databáze. A pokud si to budete chtít vyzkoušet, měli byste si "pětku" nainstalovat.

Uložené procedury

Nejprve malá poznámka k instalaci MySQL 5. V době psaní tohoto článku existuje ke stažení release candidate 5.0.13 MySQL. Release candidate verze nejsou připraveny pro ostré nasazení a proto byste je měli instalovat pouze ke zkušebním účelům. Instalace pětky by nicméně měla být velmi podobná jako u předchozích verzí, takže by měly jít využít poznatky z dílů o instalaci (první, druhý). Je potřeba rovněž zmínit se o tom, že současná existence více MySQL serverů na jednom stroji vyžaduje trochu konfigurace, takže pokud se chystáte něco takového udělat, ujistěte se, že to zvládnete. Například je důležité, aby každý z více současně existujících serverů naslouchal na jiném portu, takže do příslušného konfiguračního souboru (my.cnf na Linuxu, my.ini na Windows) bude zapotřebí napsat něco jako:

[client]
port=3306 # nebo jiný pro druhý server

[mysqld]
port=3306 # nebo jiný pro druhý server

Více o konfiguračních souborech se dočtete zde, nyní ale zpět k uloženým procedurám.

Definice

Uložená procedura je sada příkazů SQL, které jsou:

 • Uložené na serveru
 • Zkompilované pro rychlejší použití

Proč se k něčemu takovému tvůrci DBMS a jejich uživatelé vůbec uchylují? Jedním důvodem je fakt, že některé databázové operace se neustále opakují. Pokud je taková databázová operace provedena jako dávka na serveru, nemusejí se jednotlivé příkazy (kterých klidně mohou být desítky) vypisovat pokaždé, když je chcete provést. Hodně vzdáleně se to může podobat filozofii maker ve vašem (doufám) oblíbeném OpenOffice.org writeru - takže je to jednoduché, protože sada příkazů je provedena najednou.

Dalším dobrým důvodem pro zavedení uložených procedur je jistá unifikace požadavků od jednotlivých klientů. Jestliže chce několik databázových klientů vykonávat stejnou (nebo hodně podobnou) práci, bude pro ně příjemné zjištění, že něco takového již server "umí" díky uložené proceduře, kterou má k dispozici.

Uložené procedury rovněž mohou podstatným způsobem ulehčovat správu databázových aplikací. Mějme jako příklad server, který ukládá a zpracovává data. Pokud to celé poběží pomocí uložených procedur, mohou se shodným způsobem vůči databázi chovat klienti pocházející z nejrůznějšího prostředí - desktopová aplikace napsaná v Javě, webový klient v PHP nebo třebas vzdálený server, který s tím "naším" komunikuje. Jestliže je potřeba uloženou proceduru upravit (nebo opravit), může se to udělat na jednom místě a tato změna je ihned použitelný pro všechny aplikace, které s databází komunikují.

Dalším významným rysem uložených procedur je to, že přispívají k zabezpečení serveru (respektive mohou to dělat, pokud jsou dobře napsány). Když mluvíme o bezpečnosti v souvislosti s uloženými procedurami, můžeme mít na mysli dvě věci:

 1. Procedury mohou být v databázových systémech nastaveny tak, že je smí spouštět pouze někdo
 2. Procedury mohou samy kontrolovat počet, typ, velikost a některé jiné charakteristiky parametrů, jež jsou jim posílány. To je v praxi velmi významné, protože to umožňuje vyhnout se fenoménu SQL injection.

Je ale zajímavé, že ani jeden z uvedených argumentů není pro nasazení uložených procedur ten nejvýznamnější. Zdaleka nejdůležitějším argumentem pro nasazení uložených procedur na server bývá to, že jsou obecně schopny běžet rychleji, než kdyby se příslušný kód vykonával příkaz po příkazu z klientské aplikace. Důvodem je fakt, že uložené procedury, jak jsme již uvedli, jsou na serveru zkompilovány.

Zkompilování uložené procedury neznamená, že je tato procedura převedena do spustitelné, binární formy, ani to, že je uložena do samostatného souboru. Zkompilováním je myšleno to, že server si pro uloženou proceduru vytvoří a spravuje tzv. prováděcí plán. Díky tomu je subsystém serveru zvaný optimalizátor obvykle schopen najít nejrychlejší způsob, jak uloženou proceduru provést, a potom tento způsob opakovaně používat při jednotlivých voláních této uložené procedury.

Co mohou dělat

Zjednodušeně se dá říci, že uložené procedury mohou dělat většinu z toho, co "běžné" příkazy. Mezi nejčastější činnosti, které taková uložená procedura vykonává, patří zejména:

 • Vybírání dat
 • Vkládání, aktualizace, odstraňování dat
 • Vytváření, používání a rušení dočasných tabulek
 • Matematické a statistické výpočty

Uložené procedury a MySQL

MySQL, jak jsme již uvedli, umožňuje tvorbu uložených procedur od verze 5.0. Každá uložená procedura je v MySQL s konkrétní databází, takže kdybyste toto databázi odstranili, přijdete rovněž o definici uložené procedury.

Uložené procedury se obecně vytvářejí příkazem CREATE PROCEDURE. Pojďme si dnes na úvod vytvořit alespoň tu nejjednodušší uloženou proceduru, abyste viděli, jak to celé funguje. Mějme tedy v MySQL 5 následující tabulku:

create table software (id int, nazev varchar(50));

s následující sadou dat:

insert into software (id, nazev) values (1, 'Firefox');
insert into software (id, nazev) values (2, 'Mozilla');
insert into software (id, nazev) values (3, 'OpenOffice.org');

Uloženou proceduru, která vrátí všechny záznamy z této tabulky pak můžeme vytvořit pomocí následujícího kódu:

create procedure sp_VratSoftware()
begin
  select * from software;
end

A zavolat pomocí příkazu:

call sp_VratSoftware()

K tomu by se slušelo říci pár postřehů:

 1. Tohle je sice jeden z nejjednodušších způsobů, jak vytvořit a použít uloženou proceduru, neplatí však o něm, že bude rychlejší než prosté volání SELECT. To platí až o složitějších procedurách.
 2. Uložené procedury mohou mít parametry, k nimž se dostaneme. Tahle je ale nemá. Přesto se při definici musejí použít prázdné závorky.
 3. Již jednou vytvořenou proceduru lze volat pomocí příkazu CALL. I zde je potřeba použít závorky
 4. Tělo procedury je uloženo mezi klíčovými slovy BEGIN a END

Asi vás napadá, jak takovou proceduru napsat pomocí řádkového klienta, když tělo procedury obsahuje středník. Odřádkování v takovém případě způsobí odeslání neúplné definice, příkaz skončí chybou a procedura nebude vytvořena. Naštěstí lze v řádkovém klientovi změnit sekvenci znaků ukončujících příkaz za něco jiného než je středník. Provedete to takto:

delimiter //

K uloženým procedurám se toho dá říci ještě mnoho. A protože ucelený materiál v češtině k tomuto tématu zatím chybí, můžete se těšit na další informace v příštích dílech našeho seriálu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Jazyk stored procedur 21.10.2005 08:09 MaReK Olšavský
L Re: Jazyk stored procedur 22.10.2005 10:45 Petr Zajíc
Mysql to ale bude umět 25.10.2005 00:17 Miloslav Ponkrác
|- Re: Mysql to ale bude umět 25.10.2005 17:11 Petr Zajíc
| L Re: Mysql to ale bude umět 26.10.2005 07:07 MaReK Olšavský
L Re: Mysql to ale bude umět 26.10.2005 07:10 MaReK Olšavský
Nefunguje 25.3.2006 22:03 Aleš Dostál
L Re: Nefunguje 25.3.2006 22:23 Aleš Dostál
Jak vypsat uložené procedury? 8.11.2007 16:10 Mintaka
  L Re: Jak vypsat uložené procedury? 8.11.2007 16:25 Mintaka
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze