LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> MySQL (60) - řádkový klient

Pojďme se dnes podívat na možnosti řádkového klienta, který je s MySQL dodáván.

24.2.2006 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 20550×

MySQL se dá ovládat různě. Pomocí frontendů jako je PhpMyAdmin, prostřednictvím internetového portálu, prostřednictvím desktopové aplikace a rovněž celou řadou administračních nástrojů. Dnes se zaměříme na textového klienta mysql, který, jak nejspíš zjistíte může být docela efektivní.

Řádkový klient mysql

Používat řádkového klienta může někomu připadat velmi středověké, protože grafických nástrojů na správu MySQL je na světě opravdu hodně. Nicméně, možná zjistíte, že umět pracovat se základními nástroji může být velké plus. Proč? Z několika dobrých důvodů:

  • Řádkový klient bude všude nebo skoro všude, narozdíl od grafických nadstaveb, které možná používáte
  • Řádkový klient může být velmi rychlý
  • Řádkový klient může být velmi efektivní
  • Při používání textových nástrojů pro správu databáze vypadá člověk jako pořádný borec.

Aby nedošlo k matení pojmů uveďme to, co jsme již zmínili v díle o instalaci mysql. Server mysql se jmenuje mysqld, řádkový klient pak mysql. Dnes hovoříme o klientovi, takže pozor na to. Nejjednodušší použití klienta je prostě ho spustit:

mysql

V takovém případě se mysql klient pokusí přihlásit pod aktuálním uživatelem na místní server s prázdným heslem. Jak asi tušíte, to není příliš užitečné, protože to v mnoha případech nebude fungovat. Klidně se proto naučte z hlavy následující přepínače (jsou intuitivní):

Přepínač
Význam
-h
Hostitel, k němuž se chceme připojit. Zadává se IP adresa nebo název stroje (místní systém musí být schopen přeložit název stroje na adresu).
-u
Název uživatele, pod nímž se chceme k mysql připojit. Pozor, nemusí souviset s názvem uživatele, který provádí příkaz mysql.
-p
Heslo. Pokud se nezadá, počítač se na něj při přihlašování zeptá, což je mimochodem mnohem bezpečnější než ukládat heslo jako součást textového souboru.
-P
Port. Hodí se, pokud na databázovém serveru běhá více instancí MySQL (například 4.x a 5.x). Jinak je výchozím portem 3306 a většinou to vyhoví.

Ukázkové přihlášení by tedy mohlo vypadat nějak takto:

mysql -h 192.168.0.1 -u root -P 3306 -p
Enter password:
Welcome to the MySQL monitor.  Commands end with ; or \g.
Your MySQL connection id is 25 to server version: 4.1.10a-nt

Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the buffer.

mysql>

Pozn.: Jak vidíte, z Linuxu se lze přihlásit na server běžíci na Windows. Jde to i naopak. Ve Windows byste řádkového klienta našli pod názvem mysql.exe ve složce bin instalace MySQL serveru.

Řádkový klient se po přihlášení přepne do "naslouchacího" režimu a očekává Vaše příkazy. Můžete použít libovolné SQL příkazy, které jste se naučili (SELECT, INSERT, CREATE TABLE a tak dále) plus některé příkazy pro ovládání řádkového klienta.

Zadávání SQL

Důležité: Na serveru může být více databází a před zadáváním příkazů je třeba se ujistit, že pracujete s tou správnou. Mohou Vám pomoci následující příkazy:

show databases;
use test;

První ukáže seznam dostupných databází, druhý pak přepne do konkrétní databáze. Příkazy se v mysql ukončují středníky. Pokud příkaz neukončíte a odentrujete, mysql přejde na další řádek a trpělivě čeká na ukončení příkazu. Dlouhé příkazy tak nemusíte vtěsnat na jediný řádek.

mysql> select 1
    ->

Příkazy SELECT produkují data v tabulkové formě, akční příkazy pak uvádějí počet chyb, počet varování a počet řádků ovlivněných posledním dotazem. Při běžné práci je příjemným zjištěním fakt, že mysql podporuje historii příkazů tak, jak jste zvyklí z příkazové řádky linuxu. To se hodí například při ladění výběrových dotazů.

Příkazy pro ovládání řádkového klienta

Fungování klienta si můžete nastavit k obrazu svému. Slouží k tomu sada vestavěných příkazů. Tu si nemusíte pamatovat, neb ji lze zobrazit použitím vestavěného ;-)) příkazu help. Následující výpis je zkrácen:

mysql> help
clear     (\c) Clear command.
connect   (\r) Reconnect to the server. Optional arguments are db and host.
delimiter (\d) Set query delimiter.
edit      (\e) Edit command with $EDITOR.
ego       (\G) Send command to mysql server, display result vertically.
exit      (\q) Exit mysql. Same as quit.
go        (\g) Send command to mysql server.
help      (\h) Display this help.
nopager   (\n) Disable pager, print to stdout.
notee     (\t) Don't write into outfile.
pager     (\P) Set PAGER [to_pager]. Print the query results via PAGER.
print     (\p) Print current command.
prompt    (\R) Change your mysql prompt.
quit      (\q) Quit mysql.
rehash    (\#) Rebuild completion hash.
source    (\.) Execute a SQL script file. Takes a file name as an argument.
status    (\s) Get status information from the server.
system    (\!) Execute a system shell command.
tee       (\T) Set outfile [to_outfile]. Append everything into given outfile.
use       (\u) Use another database. Takes database name as argument.

Praxe

Pro praktické využití řádkového klienta bych měl dva tipy. Předně, tohle je přesně ten typ software, který se naučíte ovládat prostě tím, že ho budete používat. Nemá smysl biflovat se jedlotlivé příkazy nebo přepínače, s nimiž může být řádkový klient spouštěn. Člověku to přejde do krve po několikátém použití. A druhý tip: Mezi příkazy klienta je i source (viz výše). Ten slouží k převzetí následujících příkazů ze souboru.

Za domácí úkol si můžete vyzkoušet importování velkého souboru obsahujícího příkazy SQL nejprve přes PhpMyAdmin a potom přes řádkového klienta. Budete překvapeni, o kolik je import pomocí řádkového klienta rychlejší. A to je důvod, proč jej k importům tak často používám.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze