LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> MySQL - (67)

MySQL a PHP nebo Java. Jde to dohromady? Jistě!

21.4.2006 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 20116×

Náš seriál o MySQL by zdaleka nebyl úplný, kdybychom si v něm nepředvedli, jak lze s daty v MySQL pracovat v několika různých programovacích jazycích. To dnes napravíme a ukážeme si, jak se připojit k databázi, jak vypsat data z tabulky a jak je do ní vložit - a to pomocí PHP a Javy.

Teorie

Když se to celé hodně zjednoduší (znalci teď prominou poněkud nepřesnou terminologii), dá se říci, že existují dva typy programovacích jazyků rozdělené podle toho, jak mohou pracovat s MySQL. Pro první platí, že mají podporu MySQL API vestavěnou přímo do jazyka a jejich typickým představitelem je PHP. Řečeno přesně - PHP může být zkompilováno s podporou MySQL a tudíž se pro spojení s databází a pro práci s ní volají funkce, které má jazyk "normálně" k dispozici.

Druhá filozofie pak spočívá v použití nějaké mezivrstvy, která stojí mezi programovacím jazykem na straně jedné a databází na straně druhé. Důvodem pro použití takové vrstvy je hlavně skutečnost, že vývojáře nebavilo psát odlišný kód pro různé databáze, takže se píše pro práci s databází stejný, unifikovaný kód a odlišnosti jednotlivých databázových systémů se pak řeší v samostatné vrstvě. Typickými představiteli této filozofie budiž například technologie ODBC pro Windows nebo technologie JDBC pro Javu.

Ještě pár poznámek pro upřesnění. Toto rozdělení je třeba chápat jako orientační. Například PHP se s MySQL klidně může spojovat pomocí datového zdroje ODBC, takže může spadat do obou typů. A další věc: technologie jako JDBC se sice tváří, že může pomocí stejného přístupu pracovat s různými datovými zdroji, v praxi však většinou stejně narazíte na odlišnosti jednotlivých databází a kód musíte doladit. 

Leč, vzhůru do praxe. Aby to bylo jednoduché, budeme chtít pracovat s následující tabulkou:

create table lidi (jmeno varchar (10), prijmeni varchar (20));
insert into lidi (jmeno, prijmeni) values ('Jaroslav', 'Procházka');
insert into lidi (jmeno, prijmeni) values ('Karel', 'Novák');
insert into lidi (jmeno, prijmeni) values ('Jana', 'Sedláková');

Ukážeme si na:

  1. Postup, jakým se dá k databázi připojit
  2. Postup, jakým se dají získat data
  3. A konečně, jak se dají data zapsat

Samozřejmě, že pro pořádnou práci s databází by to nestačilo. Je třeba ještě umět pomocí programovacích jazyků vytvářet oprávnění, měnit strukturu databáze a tak dále. Ale pro ilustraci jistě bude stačit to, co uvedeme.

PHP

Připojení k databázi

Jelikož má PHP, jak jsme již uvedli vestavěnou podporu pro práci s MySQL, můžeme prostě použít funkci, která se připojuje k databázi. Bylo to rozepsáno v souvisejícím díle sesterského seriálu o PHP, takže jen připomenu, že ona funkce se jmenuje mysql_connect a že funguje zhruba takto:

<?
    $link = mysql_connect
("localhost", "uzivatel", "heslo");
    mysql_select_db("mojedb",$link);
?>

Získání dat

Data v PHP můžeme z existujícího spojení získat pomocí funkce mysql_query (odkaz na seriál o PHP). Získané výsledky lze procházet ve smyčce a něco s nimi dělat:

<?
  $vysledek
=mysql_query("select jmeno, prijmeni from lidi");
  while (
$zaznam=MySQL_Fetch_Array($vysledek)):
    
$jmeno = $zaznam["jmeno"];
    
// tady by se s výsledky pracovalo
  
endwhile;
?>

Manipulace s daty

PHP je relativně jednoduché. Proto se pro manipulaci s daty používá rovněž mysql_query.

<?
  $vysledek
=mysql_query("insert into lidi (jmeno, prijmeni) values ('Petr','Zajíc')");
?>

Java

Pro Javu bude prvním krokem získání JDBC driveru. Pro MySQL jich existuje poměrně dost, my použijeme ten od samotné MySQL. JDBC driver je třeba stáhnout a správně nainstalovat (to trochu přesahuje rámec našeho seriálu, tak se tomu věnovat nebudeme).

Připojení k databázi

Pro připojení k databázi je v Javě zapotřebí nejprve zinicializovat příslušný driver. Jeho název je pevně dán a lze ho vyčíst z dokumentace. Například pro originální JDBC Connector z dílny MySQL je to com.mysql.jdbc.Driver. Dále je nutné definovat připojení, a to tak, že se sestaví připojovací řetězec. Má rovněž pevně danou syntaxi (pro každý driver jinou, takže to, co vidíte níže nebude pro jiné DBMS fungovat) a specifikuje umístění zdroje dat. Celé to může vypadat nějak takto:

try {
  Class.forName ("com.mysql.jdbc.Driver");
  Connection con = DriverManager.getConnection ("jdbc:mysql://localhost/test?user=root");
} catch (Exception e) {
  e.printStackTrace();
}

Získání dat

Pokud máme k dispozici objekt Connection, můžeme na něm vykonat dotaz zhruba následujícím způsobem (data jsem pro porovnání s předchozím příkladem v PHP rovněž procházel ve smyčce):

ResultSet rs = con.createStatement().executeQuery("select jmeno, prijmeni from lidi");
while(rs.next()){
  String jmeno = (rs.getString(1));
  //tady by se s výsledky pracovalo
}

Za zmínku přitom stojí, že díky objektovosti Javy lze získat pomocí metod getXXX (getString, getDouble atd.) data z databáze již zkonvertovaná. Každopádně další práce se získanými daty jde nad rámec seriálu.

Manipulace s daty

Pokud budeme chtít provádět akční dotazy, lze využít metody executeUpdate objektu Statement. Je to poměrně jednoduché na pochopení a vypadá to zhruba takto:

con.createStatement().executeUpdate("insert into lidi (jmeno, prijmeni) values ('Petr','Zajíc')");

To by mohlo na ukázku stačit. Zvídavý čtenář si asi bude chtít sám zjistit, co dělá objekt Statement a my mu v tom nebudeme bránit.

Závěr

Uvedené příklady z Vás samozřejmě neudělají mistry databázového programování v PHP nebo v Javě. Slouží spíše jen jako jednoduchá ukázka toho, co je možné. Pokud budete chtít do problému proniknout hlouběji, budou se Vám hodit následující postřehy:

  1. Prakticky jakákoli databázová operace může selhat. Robustní kód by měl ošetřovat chyby a nějak na ně reagovat. To jsem v příkladech vynechal, pro praxi však to je naprosto nezbytné.
  2. Jestliže se budete zabývat programováním hlouběji, nezbyde něž si pořídit a prostudovat dokumentaci k danému jazyku a databázovému rozhraní.
  3. Nevymýšlejte kolo. Spojení programovacích jazyků a databází je tu dlouho. Na práci, kterou chcete udělat existují jistě desítky příkladů, několik hotových řešení a pár frameworků. Hledejte.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

mysqli 21.4.2006 10:17 Michal Čihař
  L Re: mysqli 21.4.2006 21:05 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze