LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Programujeme s XML (1.) Document Object Model

Protože programování kolem XML je velmi dobře standardizované, rozhodl jsem se prozatím opustit původní téma Free Pascalu a zaměřit se více na XML.

26.5.2004 08:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 28491×

Podrobné ponoření do XML bych začal poněkud netradičně údajně složitější variantou API pro XML jménem Document Object Model. Osobně si totiž myslím, že ač DOM je možná složitější na pochopení, je rozhodně jednodušší pro programování. Jelikož se jedná o API nezávislé na programovacím jazyku, ukážeme si použití ve Free Pascalu, Pythonu a programovacím jazyku Java. Uvidíme, že jednotlivé varianty jsou velice podobné, a ačkoli se místy liší, z velké části odpovídají dané normě rozhraní DOM.

Na konci minulého století vznikl jako produkt standardizace skriptovacího jazyka JavaScript takzvaný Document Object Model, jedná se o standardizované API usnadňující zpracování dokumentů XML (a i jiných strukturovaných dokumentů, například HTML nebo i třeba definice rozhraní systému CORBA). Ač je původním určením tohoto rozhraní právě použití pro skriptovaní dynamických změn webových stránek, je velmi dobře použitelné i pro jiné úkoly a manipulace se strukturovanými dokumenty.

Rozhraní DOM je publikováno postupně, v částech označovaných "levels", DOM Level 1 obsahuje většinu manipulací se strukturou dokumentu, Level 2 přidává podporu jmenných prostorů a například užitečnou metodu getElementById. Bohužel aktuální implementace DOM ve FCL podporuje spolehlivě pouze DOM Level 1. Jazyk Python podporuje DOM Level 2 a pro jazyk Java, jenž je dnes v podstatě hlavním jazykem pro DOM a XML vůbec, je, pokud vím, dostupná i experimentální implementace čerstvě publikovaného DOM Level 3. Až bude tato nová verze šířeji dostupná, můžeme se těšit na standardizovaný mechanismus načítání a ukládání a podporu XML Schémat.

Jak již napovídá slovo Object v Document Obejct Model, rozhraní je plně objektové, a skládá se z přibližně dvaceti tříd (v terminologii W3C rozhraní, interface). Pokud pomineme třídu DOMImplementation, která zapouzdřuje celé rozhraní a umožňuje nám dotazovat se na jeho schopnosti, můžeme za kořenovou třídu považovat Document. Jak tedy dokument načteme ze souboru do instance třídy Document?

Python doc = xml.dom.ext.reader.Sax2.reader().fromStream(open("jmeno_souboru.xml")
Zde používáme třídu reader z modulu xml.dom.ext.reader.Sax2, jež obaluje událostmi řízený parser XML a na základě jím generovaných událostí vytváří DOM strom.
Free Pascal ReadXMLFile(doc,'jmeno_souboru.xml');
Funkce ReadXMLFile z jednotky xmlread nám zajistí jakési načtení DOM stromu ze souboru a v zájmu našeho duševního zdraví je, abychom příliš nepátrali po tom, jak to dělá.
Java doc = javax.xml.parsers.DocumentBuilderFactory.newInstance().newDocumentBuilder().parse(new File("jmeno_souboru.xml"));
A zde začíná chaos. Velmi složitou cestou přes factory třídu získáme v podstatě další factory třídu, jež umí vytvořit instanci třídy Document načtením ze souboru. Zní to složitě, ale je to vlastně jednoduché, a navíc to umožňuje, že se nemusíme starat o to, která implementace XML se použije.

A když už umíme načíst dokument ze souboru podívejme se, jak jej vytvořit prázdný:
Python doc = xml.dom.getDOMImplementation().createDocument("jmeny_prostor","korenovy-element",0)
Tímhle způsobem se mají dokumenty správně vytvářet v DOM Level 2 a v Pythonu to snad ani nejde jinak, rozhodně jsem nepřišel na to jak. Poslední parametr (0) určuje DTD, a pokud je 0 tak dokument žádné DTD nemá.
Free Pascal (dom) doc := TXMLDocument.Create;
Vytvoření instance třídy TXMLDocument , nic víc, nic míň.
Java doc = javax.xml.parsers.DocumentBuilderFactory.newInstance().newDocumentBuilder().newDocument());
Toto rozhodně není jediná možnost, samozřejmě můžeme jít přes DOMImplementation, ale u tohoto mám ověřenu funkčnost.

A nakonec se podíváme jak náš dokument zase někam uložit:
Python doc = xml.dom.ext.PrettyPrint(doc,open("jmeno_souboru.xml","w"))
Vcelku zajímavý přístup, funkce PrettyPrint() z modulu xml.dom.ext vypíše obsah DOM stromu (1. parametr) do proudu (2. nepovinný parmetr) jako XML dokument. Snad jedině dodám, že existuje též funkce Print(), která výstupní dokument neodsazuje.
Free Pascal (xmlwrite) WriteXMLFile(doc,'jmeno_souboru.xml');
Princip jako u ReadXMLDocument() výše, něco to dělá, funguje to (téměř), vnitřnosti nás radši nezajímají.
Java javax.xml.transform.TransformerFactory.newInstance().newTransformer().transform(new javax.xml.transform.dom.DOMSource(doc), new javax.xml.transform.stream.StreamResult(new File('jmeno_souboru.xml')));
Zde děláme poměrně zajímavou věc - prázdnou XSLT transformaci, výstupem je kopie vstupu, ovšem v našem případě v jiném formátu - rovnou jako XML dokument. Osobně mě tohle řešení přijde jako poněkud "přes ruku", ale dokumentace Javy toto uvádí jako doporučený postup. Jestli je možné dokument uložit i nějak jinak jsem nezjišťoval, tohle funguje.

Ovšem vstup, výstup a vytváření objektů postrádá smysl, pokud s nimi neumíme dále pracovat. Dále nás instance třídy Document obvykle příliš nezajímá a pracujeme s jednotlivými uzly (potomky třídy Node) uvnitř. Ale na to se podíváme až příště.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze