LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Programujeme s XML (4.) - DOM v Javě

V předchozích dílech jsme probrali většinu DOMu, a proto by nebyl špatný nápad naše znalosti shrnout v nějaké ukázce. Dnes se tedy podíváme na jednoduchý telefoní seznam v XML v Javě.

22.6.2004 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 26744×

Hlavní okno telefoního seznamu Náš telefoní seznam používá grafickou knihovnu Swing a konkrétně komponentu JTable, jedinou zajímavou částí programu je tedy třída PhoneBookTableModel. Swing se striktně drží MVC modelu, a proto stačí pouze napsat Model, tj. výše uvedenou třídu. Její funkci si tedy dále rozebereme. Náš program bude používat dokument v přibližně takovémto tvaru:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<phone-book>
  <person>
    <first-name>Franta</first-name>

    <surname>Novák</surname>
    <phone>+420999123456</phone>
    <email>franta at novak dot mars</email>
  </person>

</phone-book>

Vytváříme nový (prázdný) dokument

    public PhoneBookTableModel() {
        rowCount = 0;
        try {
            DOMImplementation impl = DocumentBuilderFactory.newInstance()
                .newDocumentBuilder().getDOMImplementation();
            doc = impl.createDocument(null,"phone-book",null);
        } catch (java.lang.Exception ex) { 

            // Nelze vytvorit dokument, nema tedy smysl pokracovat v behu
            System.out.println("Cannot create Document: "+ex.toString());
            System.exit(1);
        }
    }

Zde dokument vytváříme jiným způsobem než tím, který jsem popisoval v prvním díle. Nejprve pomocí metody getDOMImplementation() třídy DocumentBuilder získáme instanci třídy DOMImplementation, jejíž metodou createDocument() vytvoříme prázdný dokument zadaných vlastností. Parametry jsou: URI jmenného prostoru (nepoužívame jmené prostory, takže null), kvalifikované jméno kořenového elementu a instance třídy DocumentType popisující typ našeho dokumentu (opět, DTD nepoužíváme, takže null).

Načítáme dokument ze souboru

    public PhoneBookTableModel(java.lang.String uri) throws PhoneBookException {
        try {
            DocumentBuilder builder=DocumentBuilderFactory.newInstance().newDocumentBuilder();
            doc = builder.parse(uri);
        } catch (java.lang.Exception ex) { // Neco je spatne, vicemene nas nezajima co

            throw new PhoneBookException("Cannot load document: "+ex.toString());
        }
        checkDocumentStructure();
    }

Opět získáme instanci třídy DocumentBuilder a pomocí její metody parse() načteme dokument. Nakonec zavoláme metodu checkDocumentStructure(), jež zkontroluje že kořenový element je opravdu <phone-book> a spočíta počet položek:

    private void checkDocumentStructure() throws PhoneBookException{
        if (!doc.getDocumentElement().getNodeName().equals("phone-book"))
            throw new PhoneBookException("Wrong document: "+doc.getDocumentElement().getNodeName());
        rowCount=doc.getDocumentElement().getElementsByTagName("person").getLength();
        fireTableStructureChanged();
    }

Během vytváření instance třídy DocumentBuilder by mohlo dojít k nejrůznějším výjimkám, náš příklad je ovšem tak jednoduchý že jakákoli výjimka může znamenat pouze to, že na našem počítači není k dispozici žadný XML parser. Při načítání dokumentu mohou též vzniknout nejrůznější výjimky, většinou se vztahují k IO chybám (neexistující soubor) nebo chybám v dokumentu (chyba syntaxe, chyba při překódování do Unicode, dokument není správně strukturován, dokument vůbec není XML...), proto tuto výjimku obalíme do naší třídy PhoneBookException a vyhodíme dál, v hlavní třídě naší aplikace se uživateli zobrazí jako okno s chybovým hlášením. Poslední variantou je, že výše uvedená metoda checkDocumentStructure() zjistí, že kořenový element není <phone-book>, a tudíž také vyvolá výjimku.

Ukládáme dokument

    synchronized public void saveToFile(java.io.File file) throws PhoneBookException {
        try {
            javax.xml.transform.TransformerFactory.newInstance().newTransformer().
            transform(new javax.xml.transform.dom.DOMSource(doc), new javax.xml.
            transform.stream.StreamResult(file));
        } catch (Throwable ex) { // Neco je spatne, vicemene nas nezajima co

            throw new PhoneBookException("Cannot save document");
        }
    }

Dokument ukládáme přesně způsobem popsaným v prvním díle. Prostřednictvím metody newTransformer() tovární třídy TransformerFactory vytvoříme instanci třídy Transformer, v tomto případě nemá tato instance asociovanou žádnou šablonu, a proto pouze kopíruje vstup na výstup. Poté zavoláme metodu transform(), jejímiž parametry jsou zdroj a výsledek transformace. Jako zdroj použijeme instanci třídy DOMSource pracující nad naším dokumentem doc. A výsledkem bude instance třídy StreamResult obalující soubor, do kterého chceme ukládat.

Příště se podíváme, jak s naším dokumentem doc dále pracujeme, jak odpovídáme na dotazy třídy JTable na hodnoty buněk, jak tyto hodnoty měníme, jak přidáváme, mažeme a měníme pořadí položek.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze